מצא: "מצפים מנתניהו שיתגורר במלון עלוב"

יו"ר הבונדס יהושע מצא, העומד במוקד תחקיר הנסיעות של רה"מ שנחשף בערוץ 10, מגיב לראשונה. "ה שנחשב לנהנתנות בישראל איננו נהנתנות בחו"ל. נהנתנות היא עניין לגיאוגרפיה", אמר מצא בראיון לקול ישראל, והוסיף: "נתניהו מעולם לא הכתיב לבונדס באיזו רמה הוא יתארח, ואלו תנאים שאי אפשר בלעדיהם"

"כל הופעותיו של נתניהו היו ברמת אירוח המקובלת בבונדס. מה שנחשב לנהנתנות בישראל איננו נהנתנות בחו"ל. נהנתנות היא עניין לגיאוגרפיה. האם מצפים שיתגוררו באיזה מלון עלוב? הם נפגשים בסוויטות עם גורמים שבאמצעותם מגייסים כסף למען ישראל" - כך אומר יהושע מצא, יו"ר ארגון הבונדס, העומד במרכז "פרשת הנסיעות" של נתניהו המעוררת סערה גדולה מאז נחשפה בתחקיר של העיתונאי רביב דרוקר בערוץ 10.

"נתניהו מעולם לא הכתיב לבונדס באיזו רמה הוא יתארח", אמר מצא בראיון לירון דקל בתכנית "הכל דיבורים" בקול ישראל. "אנחנו משתדלים תמיד שתהיה סוויטת אירוח והיא צריכה להיות עם פתחים ודלתות הולמים לשומרי הראש, ובנוסף עוד 2-3 חדרים למאבטחים ולמלווים כדי שישמרו על השר".

"זה תנאים שאי אפשר בלעדיהם. לח"כ לא ניתנות סוויטות אלא חדר נאה במלון יפה. צריך לזכור שהם גם מארחים וצריכים להיות ייצוגים כי הם מארחים גם אנשי ממשל וקונגרס", אמר מצא, והוסיף כי הבונדס מטיס שלושה עד ארבעה פוליטיקאים ישראלים בשנה להרצאות בחו"ל.

"גם לחיצות ידיים עם מנהיגים יהודים מזרימות למדינה כסף"

מצא גילה בראיון כי בשנת 2006 נתניהו השתמש במטוס הפרטי של ספנסר פרטרידג' על מנת להגיע למיאמי להרצאה לפי דרישת הבונדס, והבונדס מימן את עלות הטיסה. על הנסיעה של בנימין ושרה נתניהו למלון בריביירה הצרפתית, השיב מצא כי "יתכן שהוא בחר את המלון היוקרתי, אך אין פסול בזה כי מכיוון שהמלון היה יקר - נתניהו שילם מחצית מההוצאות, על פי דרישתי. באותה ריביירה, בארבעת הימים האלה הוא נתן שתי הרצאות ונאות להיפגש עם עוד מנהיגות יהודית. גם לחיצות ידיים עם מנהיגים יהודים מזרימות למדינה כסף. הבונדס לא מימן לבניו של נתניהו חופשות לא באירופה ולא בארה"ב".

מצא מכחיש טענות כי כהונתו הוארכה בשל ארגון ההרצאות לנתניהו. "מי שהאריך את הכהונה היו שרי האוצר רוני בראון, ואהוד אולמרט ולא נתניהו", אמר. "אני ממתין שנה לחזרה לארץ. טרם הגיעו להחלטה מי יחליף אותי".

פרס: "לא לעשות איפה ואיפה"

לדבריו של מצא, אין למבקר המדינה סמכות לבדוק את הבונדס בהיותו ארגון אמריקני, אבל "נמצא את הדרך בסיוע ייעוץ משפטי לבצע את הבדיקה". מצא סיפר כי שלח בזמנו ביוזמתו למבקר המדינה דוח של בוסטון גרופ, שבחן את יעילות הארגון. המבקר ביקר את הבונדס ביקור לא פורמלי: "הוא היה אצלי בלשכה לא לשם בדיקה, זימנתי בפניו את בכירי הארגון, והביקור הסתיים בלחיצת יד". מצא סירב להגיד מה אמר לו המבקר, אולם ציין שהיה "מאוד מרוצה שהזמנתי אותו".

בתגובה רשמית על התחקיר של ערוץ 10, אמר מצא כי לדעתו אין כאן בכלל סיפור. "אני לא מבין למה נתניהו לא מגן על עצמו", אמר מצא והביע חשש שהפרסומים יגרמו נזק לבונדס אם יתורגמו לאנגלית.
"עדיין יש צורך בבונדס לגיוס כספים למרות הביקורת שקיימת על נחיצותו".

גם נשיא המדינה שמעון פרס התייחס היום לפרשת הנסיעות של ראש הממשלה. "יש להחיל נוהל אחיד שיסדיר את נושא נסיעות בכירי המדינה וראשיה לחו"ל", אמר הנשיא. "חייב להיות סטנדרט מחייב אחד לכולם ואין לנהוג איפה ואיפה כלפי ראש הממשלה. אני אומר את זה מפני שראשי המדינה חייבים לבקר בתפוצות העם היהודי ולהופיע בפני ממשלות זרות העומדות תחת לחץ עוין כלפי מדינת ישראל".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק