ברק על טיסות נתניהו: אם הפרטים נכונים - עולה טעם לפגם

שר הביטחון ומקורבו של ראש הממשלה התייצב לימינו - עם השגות. בשיחות פרטיות שתוכנן נחשף ב"הארץ" הוא האשים את התקשורת בדיון "חסר פרופורציות לחלוטין" בנסיעות. עם זאת ציין שר הביטחון כי "ישנו טעם לפגם". מבקר המדינה לינדנשטראוס יודיע בהמשך היום על פתיחת בדיקה בנושא נסיעות נתניהו

מבקר המדינה, השופט בדימוס מיכה לינדנשטראוס, יודע במהלך היום על פתיחת בדיקה של נסיעותיו של ראש הממשלה בנימין נתניהו בפרשת "ביבי טורס" שנחשפה בתכנית "המקור" בערוץ 10. לאחר שאמש ביקש מהוועדה לביקורת המדינה להעניק ליועצו לענייני שחיתות סמכויות מיוחדות לבדיקה, ההערכות הבוקר הן שהמבקר אכן יבדוק את הפרשה.

במשדר המיוחד אמש השיב נתניהו לשאלת גולש חדשות 2 באינטרנט וסיפק התייחסות ראשונה לפרשה, שאותה כינה "מסע מאורגן ומתוזמר של הכפשה". על רקע הדברים, מתייצב לימינו שר הביטחון אהוד ברק, שמאשים את התקשורת בניהול דיון "רדוד, שטחי ומזויף" סביב הפרשה.

עיתון "הארץ" מדווח הבוקר כי עם זאת, הבהיר ברק בשיחות פרטיות שערך השבוע כי אם המעשים המיוחסים לנתניהו אכן נכונים, "הרי שיש טעם לפגם בהתנהלותו של ראש הממשלה".

ברוח הדברים שאמר ראש הממשלה בעצמו אמש, הדגיש ברק כי "אם לא רוצים שחברי כנסת או שרים יטוסו במטוסים פרטיים, נא לקבוע כלל מחייב שיאסור טיסה כזאת. כל עוד אין כלל כזה, מה הפלא שיש מי שעושה זאת?", הוא תהה.

ועדת הביקורת אישרה סמכויות חריגות ליועץ המבקר

אתמול נענתה הוועדה לביקורת המדינה של הכנסת לבקשת המבקר לינדנשטראוס וקבעה שעוזרו הבכיר למלחמה בשחיתות ציבורית, ניצב משנה בדימוס נחום לוי, יקבל סמכויות של ועדת חקירה. משמעות ההחלטה: לוי יוכל לזמן כל אדם לעדות, וכן לדרוש הצגת מסמכים.

יושב ראש הכנסת ראובן ריבלין הורה לבחון את חוקיות ההחלטה הזאת של הוועדה, שכן הישיבה שבה התקבלה זומנה בהתראה של חצי שעה ורבים מחברי הליכוד לא ידעו עליה. יושב ראש הועדה יואל חסון אומר מנגד כי כינוס הוועדה נעשה בתיאום עם ריבלין.

בראיון לגלי צה"ל אמר הבוקר ריבלין כי "ניצלו את תמימותי". "חשבתי שמדובר במשהו פורמלי", הסביר יו"ר הכנסת. "יש לי כבוד רב למבקר המדינה, אבל אני בטוח שהוא לא רוצה שייתנו לו סמכויות שלא בצורה הראויה. צריך לזמן ישיבה חדשה, שההחלטות בה יתקבלו בצורה הראויה להליכי הכנסת".

נתניהו: "האמת תצא לאור"

אתמול הסביר נתניהו על הטיסות שבלב הפרשה כי "מדובר באירועים ציבוריים שמומנו על ידי גופים שבאים לעזור למדינת ישראל, שבאים לגייס כסף לישראל, לנזקקים, לנפגעי טרור או לעלייה. לשרים, לחברי כנסת ולראשי ממשלות היו מאות נסיעות שמימנו ארגונים שהזמינו אותם למען מטרות טובות. מי שמימן את זה הם תורמים, שהם בדיוק אלה שמממנים הרבה גופים כמו האגודה למען החייל".

על אופי התחקיר כולו ועל המערכה המשפטית שהוא מנהל כדי לנקות את שמו הטוב נגד צוות ערוץ 10 והעיתון מעריב אמר ראש הממשלה: "זה היה ניסיון לפגוע בי והאמת תצא לאור. מנסים לייצר סטנדרט שלא היה קיים כלפי כולם. הדבר הכי נורא הוא שכדי לפגוע בי הם מטווחים ישר את אשתי בצורה איומה ולא הוגנת. כל התרעלה הזאת יוצאת מכמה עיתונאים שבאמת לא אוהבים אותי".

כשנשאל לעניין הטענה בתחקיר שלפיו נהגה אשתו של ראש הממשלה, שרה, להביא לנסיעות בחו"ל כביסה מהארץ לניקוי במלונות, קבע נתניהו באופן נחרץ כי מדובר ב"קשקוש", כלשונו.

על חצי הביקורת שספגה רעייתו אמר: "זה נורא שהיא מקבלת את כל התרעלה אשתי היא פסיכולוגית ילדים והולכת לבתי ספר כאן. היא הולכת לעבודה בבוקר וחוזרת בערב הביתה, ואז רואה דברים נוראיים. האמהות אוהבות אותה וגם הילדים. היא, החברות שלה והקולגות שלה בעבודה אומרות לה: שרהל'ה, מה הם עושים לך? איך הם משחירים אותך?".

בסיום הדברים, פנה נתניהו שוב לעיתונאים שלדבריו אחראיים להכפשת שמו ואמר: "חבר'ה, זה לא יעזור לכם. זו רשעות וצביעות ואני אשאר כאן עוד שנים רבות ואמשיך להנהיג את המדינה".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק