נתניהו: "יום של עצב לצד גאווה"

"זהו יום של עצב וכלימה, אבל גם של הערכה עמוקה וגאווה במערכת הצדק הישראלית", אמר היום רה"מ בנימין נתניהו בעקבות גזר הדין שהוטל על הנשיא לשעבר משה קצב. יו"ר האופוזיציה ציפי לבני: "אי אפשר לשלול את הנשיאות בדיעבד, אבל את החירות כן". גם באיגוד מרכזי הסיוע לנפגעי תקיפה מינית מברכים: "סופה של פרשה"

התגובות במערכת הפוליטית לגזר דינו הכבד של הנשיא לשעבר משה קצב לא מאחרות להגיע. בין המגיבים ראש הממשלה בנימין נתניהו, יו"ר האופוזיציה ציפי לבני, ח"כ שלי יחימוביץ' ואיגוד מרכזי הסיוע לנפגעי תקיפה מינית.

"זהו יום של עצב וכלימה, אבל גם של הערכה עמוקה וגאווה במערכת הצדק הישראלית", אמר ראש הממשלה נתניהו בפתח ועידת ראש הממשלה.

"בית המשפט קבע בצורה חדה וברורה עיקרון פשוט והוא שוויון בפני החוק – איש אינו עומד מעל החוק, גם אם מדובר בנשיא ורם", דברי ראש הממשלה. "דבר שני שקבע בית המשפט הוא שוויון בין גברים ונשים. לכל אישה זכות על גופה, זכות לכבוד לחירות, ולאף אחד אין זכות ליטול דברים אלו".

לבני: "נשיאות אי אפשר לשלול, חירות כן"

"יום שבו נשיא מדינת ישראל הולך לכלא בגין אונס אינו יום של שמחה", אמרה לבני בתגובה לפרסום גזר הדין. "עם זאת, משהתברר שהתארים הממלכתיים שימשו כמכפיל כוח מול נשים אי אפשר לשלול את הנשיאות בדיעבד, אבל אפשר לשלול את החירות", הוסיפה לבני.

"נשיא צריך להיות מורם מעם מכוח אישיותו ומעמדו כסמל, אך כל אלה לא מקנים לו חסינות בפני החוק", אמרה יו"ר האופוזיציה וסיכמה: "בצד המועקה יש בי היום תקווה גדולה שישראל בתהליך של תיקון. אנחנו צריכים לקבל את הדין ומשה קצב צריך לרצות את הדין".

ח"כ שלי יחימוביץ': "זהו מסר חשוב ומחזק לכל נערה ואישה"

ח"כ שלי יחימוביץ' שהייתה עדה מטעם התביעה במשפט קצב אמרה היום: "העונש החמור שנגזר על קצב הופך את היום הזה ליום דרמטי בתולדות שלטון החוק. הציבור מבין כי יש שוויון בפני החוק וכי דינו של אדם רם ונישא הוא כדין אדם רגיל. זהו מסר חשוב ומחזק לקורבנותיו של קצב שידעו סבל עצום וגם לכל נערה ואישה". יחימוביץ' הוסיפה כי "גזר הדין הוא קשה אך מוצדק ולו היה קצב עבריין מין מן היישוב יתכן שאף היה נענש בחומרה רבה יותר. חבל שבשום שלב לא הביע חרטה על מעשיו הנלוזים".

איגוד מרכזי הסיוע: "סיומה של פרשה כאובה"

באיגוד מרכזי הסיוע לנפגעי תקיפה מינית בירכו היום על גזר הדין החמור של קצב ואמרו כי זהו מסר חמור וחד משמעי, לפיו יש להוקיע כל תופעה של אלימות מינית ויחסי ניצול ומרות. "גזר הדין שניתן היום יביא לסיומה פרשה כאובה וקשה לאחר מעל לארבע שנים מייגעות ומתסכלות עבור הנפגעות והציבור בישראל", נכתב בהודעת האיגוד. "מדובר בהחלטה גורלית ורבת משמעות. "זהו יום היסטורי שבו נשיא מדינה לשעבר שביזה והשפיל נשלח למאסר ממושך בפועל".

יו"ר ארגון ויצ"ו, יוכי פלר, מסרה: "אנו שמחות כי הצדק יצא לאור. מערכת המשפט בישראל אותתה היום לנשים נפגעות עבירה כי זכותן לקום ולהתלונן נגד כל מי שפוגע בהן - ללא קשר למעמדו ולמשרה בה הוא נושא. העונש הראוי שניתן למשה קצב מוכיח כי אין אדם שלא ניתן להתלונן נגדו וכי תפקידו או מעמדו של אדם לא צריכים להרתיע נפגעת עבירה מלהתלונן. מדובר ביום היסטורי וחשוב למעמד האשה ולדמוקרטיה בישראל בכלל ואנו מברכות את השופטים והשופטות שלקחו החלטה אמיצה זו".

מנכ"לית שדולת הנשים בישראל, נורית צור, מסרה בתגובה: "גזר הדין שפסק בית המשפט הוא ראוי ונכון ומהווה ניצחון לחברה הישראלית כולה - נשים וגברים כאחד. בית המשפט קבע כי אין מקום לאונס והטרדה בחברה הישראלית, גם כאשר מדובר באנשים בעלי שררה ועמדה בכירה. הצדק ניצח ויצא לאור, והעונש מהווה הרתעה אמיתית וטובה מפני מעשים נוראים כאלה שביצע קצב בעובדות שלו".

ח"כ ציפי חוטובלי, יו"ר הוועדה לקידום מעמד האישה, אמרה כי "נשיא שיושב בכלא הוא סימן אזהרה לכל מי שכוח השררה בידו ולכל אדם בישראל לנהוג בכבוד כלפי נשים ומנגד מעביר מסר חשוב לנשים אשר נוצלו מינית, כי יש מאחוריהן מערכת אמיצה שמגינה עליהן מפני העבריינים".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בדרך לכלא - סיקור מיוחד:

7 שנות מאסר: גזר הדין המלא של קצב

קצב התפרץ ובכה: "הכל שקר!"

צפו: דחיפות ומהומה מחוץ לביהמ"ש

הכרעת הדין המלאה

כך נערך השב"ס לקליטת האסיר קצב

רגע האמת הגיע: משה קצב בדרך לכלא

התובעת לשעבר של קצב: "שיילך לכלא"

מיוחד: הקלטת השיחה בין קצב לא'

מסיבת העיתונאים הבלתי נשכחת של א': "משה קצב הוא סוטה"

זוכרים? נאום האימים של משה קצב

קצב הוקלט: "מי לא נוגע ברגל?"

מערכת היחסים האסורה נחשפת

מא' ועד ת' - כך התפוצצה פרשת קצב