דני רוזן: ביטחון אזרחי ישראל מופקר בידי 4 בנים כושלים

3 חודשים אחרי האסון בכרמל, דנה הוועדה לביקורת המדינה בכנסת במצב מערך כיבוי האש. מבקר המדינה: "מערך הכבאות על סף קריסה". ראש הממשלה הכריז: מערך הכיבוי הקרקעי לא יכול היה לתת מענה, חייבים מערך אווירי. דני רוזן, בן זוגה של אהובה תומר ז"ל: 4 בנים כושלים מפקירים אותנו

ראש הממשלה בנימין נתניהו השתתף בצהריים בדיון של הוועדה לביקורת המדינה על מצב מערך שירותי הכבאות, לאחר שערך מפגש מקדים בלשכתו עם משפחות הנספים באסון הכרמל. כאן בחדשות 2 באינטרנט העברנו את הדיון, בו השתתפו גם מבקר המדינה מיכה לינדנשטראוס והשר לביטחון הפנים יצחק אהרונוביץ', בשידור חי מהמשכן.

נתניהו פתח ואמר כי ביקש להיפגש עם משפחות כל הנספים באסון, אך לא כולן הגיעו. בתגובה, התפרצו לדבריו כמה מהנוכחים ואמרו כי לא הוזמנו לשיחה. "אמרתי למשפחות בפגישה שהמילה שיקום מטעה משפחות שכולות, אין שיקום אמיתי", ציין ראש הממשלה לאחר שהרוחות נרגעו . "להיות משפחה שכולה זה להיות למעשה נכה וללכת בלי תג נכות. אני ואתם יודעים שאין פתרון אמיתי למה שאתם חשים בפנים, הצלקת נשארת".

ראש הממשלה הביע הערכה לעבודת מבקר המדינה ואמר כי יש להמתין בסבלנות למסקנות הדוח, שיפורסמו בעוד כשלושה עד ארבעה חודשים על פי לינדנשטראוס, אך הדגיש בעיקר את הליקויים במערך הקרקעי של הכבאות והצורך הקריטי במערך אווירי.

"מערך הכיבוי הקרקעי כפי שהוא לקוי, דורש תיקון ואיננו נותן מענה לבעיה שנתקלנו בה בשריפה בכרמל. הבעיה היא שהמערך המוסק בוטל ללא שניתנה חלופה למסוקים והתוצאה היא שישראל נשארה ללא מענה של כיבוי אווירי", פסק ראש הממשלה.

דני רוזן: 4 בנים כושלים מפקירים אותנו

"כל מערך קרקעי שנעשה, ואנחנו דנים בו, אינו מסוגל לתת מענה לבעיה היסודית של נגע שריפות שניתן לטפל בהם במערך אווירי ולכן התפניתי אחרי האסון לקחת את כל המשאבים ולהרים מערך אווירי למדינת ישראל".

דני רוזן, בן זוגה של תנ"צ אהובה רוזן ז"ל, לא התרגש מדבריו של נתניהו. "האחריות מוטלת על ארבעה בנים", האשים רוזן: "השר הכושל אלי ישי, השר המתעלם שטייניץ, השר המנותק מהעם - אהוד ברק והרביעי ראש הממשלה, שמשום מה דוחה את ההחלטות למחר. אפשר לומר שביטחון אזרחי ישראל מופקר בידי ארבעת הבנים הכושלים".

לסיון גונן, אלמנתו של של הצוער מאור גונן ז"ל, הייתה בקשה אחת מהאנשים שאמורים לבדוק את השתלשלות האסון הנורא בה נספה בעלה ולהפיק לקחים: "אל תאכזבו אותנו. למען ילדינו היתומים ולמען מדינת ישראל - כדי שתמשיך להתקיים".

השר אהרונוביץ': אף כבאי לא יפוטר

בתחילת הדיון הדגיש יו"ר הוועדה ח"כ יואל חסון (קדימה) כי נוכחות בני המשפחות השכולות בדיון הכרחית. "לא העלתי בדעתי שהדיון הזה יתנהל בלא נוכחותן של משפחות הנספים", הבהיר ח"כ חסון ובירך על המפגש שערך ראש הממשלה עם נציגי המשפחות שאיבדו את היקר מכל. בתגובה, התפרצה לדברים רעייתו של אבירם לוי ז"ל וזעמה על כך שלא הוזמנה למפגש.

לאחר מכן מתח לינדשטראוס ביקורת על כך שהליקויים שנמצאו במלחמת לבנון השנייה לא תוקנו על אף ההתרעה ואמר כי קיים חוסר תיאום בין הגופים. "שירותי הכבאות וההצלה הם החולייה החלשה", ביקש להזכיר את דבריו בדוח שפורסמו בדצמבר האחרון. המבקר הוסיף עוד כי בדיקת השריפה בכרמל נמצאת בעיצומה: "עוסקים בנושא 30 בודקים באופן ייחודי, בעוד את מלחמת לבנון בדקו 16 אנשי צוות".

בהמשך הדיון התריע יעקב גנות, מנכ"ל המשרד לביטחון פנים, מפני המצב החמור והזהיר: "חסרים כבאים בכל הארץ". גם השר עצמו התייחס לקשיים במערך הכבאות והתחייב כי איש לא יפוטר: "כולם ייקלטו". אהרונוביץ' אמר כי הורה למשרדו להעניק עדיפות עליונה לנושא "כדי להעמיד את מערך הכבאות על הרגליים ולהיערך לאסון הבא שעלול להתרחש".

נתניהו חשש ממתקפה

אמש סירב ראש הממשלה להשתתף בדיון מחשש לגילוי מחאה של המשפחות, כפי שקרה לפני כחודשיים בטקס ממלכתי לנספים באסון, אז התפרצו נציגי המשפחות השכולות לעבר ראש הממשלה ושר הפנים אלי ישי.  

בתום שיחה שקיים עם יושב ראש הוועדה לביקורת המדינה ח"כ יואל חסון (קדימה), בו הובטח לו כי לא יפריעו לו לדבריו, הודיע נתניהו כי ייקח חלק בדיון.

רוצים לקבל עוד עדכונים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק