מחאת החייל: "צה"ל שלח כוחות לבית שלי"

הימין מגיב: חייל קרבי מחטיבת "כפיר" הודיע היום כי הוא עורק מהצבא עד אשר יסיים לשקם את ביתו במאחז חוות גלעד, שנהרס לפנות בוקר. בינתיים חסמו הערב פעילי ימין צמתים בירושלים, 20 מהם נעצרו. בנוסף, המתנחלים ביטלו טקס הצדעה לכוחות הביטחון, וקוראים ל"יום זעם" בשטחים. רה"מ: "לא אכנס עם הראש בקיר"

המחאה בעקבות פינוי המאחז: בעוד הוא לובש מדים במסיבת עיתונאים מאולתרת בירושלים, הצהיר טוראי שמעון ויזמן, חייל קרבי בחטיבת כפיר, כי הוא עורק מהצבא עד אשר ישקם את ביתו בחוות גלעד. ויזמן פנה לעיתונאים ואמר: "צבא ההגנה לישראל שלח כוחות להרוס את הבית שלי, אני לא חוזר לצבא עד שאני לא משקם את ההריסות".

מסיבת העיתונאים, בה נכחו מנהיגי הימין ברוך מרזל ואיתמר בן גביר, כונסה כחלק ממהלך התגובה של הימין לפינויה של חוות גלעד לפנות בוקר. מוקדם יותר היום הופצה ברחבי השומרון קריאה ל"יום זעם" ביום חמישי האחרון, בו ייחסמו צמתים, כבישים וכניסות לכפרים ערביים.

בינתיים, שיבושי תנועה קשים הערב בירושלים לאחר שפעילי ימין חסמו מספר כבישים בעיר והציתו צמיגים במחאה על פינוי שני מבנים, הבוקר בחוות גלעד. עד כה נעצרו במהומות הערב 20 פעילי ימין.

בנוסף, החליטו ראשי המתנחלים לבטל אירוע הצדעה לכוחות הביטחון שאמור היה להתקיים ביום רביעי הקרוב. המתנחלים קוראים לשנות את מדיניות הרס המאחזים הבלתי חוקיים לאלתר.

מדובר צה"ל נמסר בתגובה למסיבת העיתונאים של החייל כי "התנהגותו של החייל חמורה. צה"ל אינו בוחר את משימותיו ומצופה מחייליו שלא לערב בין נושאים פוליטיים לעצם שירותם בצה"ל. הנושא יטופל". גורמים צבאיים הוסיפו בשיחה עם חדשות 2 כי מדובר בחייל הנמצא בשלבי הכשרה לקראת שיבוצו בגדוד "נצח יהודה", ואינו מוגדר עדיין כלוחם.

ראש הממשלה: "אני לא אכנס עם הראש בקיר"

ראש הממשלה בנימין נתניהו הגיב הערב למחאת הימין ואמר: "אני ראש הממשלה ויש לי אחריות למדינה, אנחנו אמנם יכולים להיכנס עם הראש בקיר, אך אני לא נוהג כך". נתניהו הוסיף כי "יש בניה ביהודה ושומרון, נכון שבכמה מקומות אין מכרזים, אך הנושא נבדק", דברי ראש הממשלה.

"כעת אנו במאמצים לשמור על הבניה הקיימת", הוסיף נתניהו, "אנחנו במציאות בינלאומית מאוד קשה". ראש הממשלה ציין כי אין לקחת כמובן מאליו את הווטו שהטילה ארצות הברית על ההצבעה באו"ם לגנות את הבניה בהתנחלויות וטען כי הוא הושג "במאמץ רב".

נתניהו סיכם ואמר כי "אנחנו יכולים להתעלם מהכל ולהגיד 'אין בעיה', אך כראש ממשלה שאחראי על המדינה הזו יש לי את האחריות הכוללת", דברי נתניהו.

לפנות בוקר: 13 פצועים בפינוי חוות גלעד

הבוקר פרצו עימותים חריפים בין מתנחלים לכוחות הביטחון על רקע הריסת מבנים לא חוקיים בחוות גלעד שבשומרון. בעימותים נפצעו 13 מתנחלים, שהתלוננו על אלימות קשה מצד כוחות הביטחון.

העימותים פרצו לפנות בוקר במאחז, בעקבות הגעת שוטרים וחיילים לפנות מבנים בלתי חוקיים. במקום פרצו עימותים עם תושבי המאחז, במהלכם נעצרו שמונה מתנחלים.

לטענת המתנחלים, השוטרים השתמשו נגדם באמצעים לפיזור הפגנות, שחלקם לא תאמו את ההתנגדות שהופעלה כלפי כוחות הביטחון. לדבריהם, מספר שוטרים ירו לעברם כדורי גומי מטווח אפס וזרקו לעברם רימוני גז מבלי שהיה צורך בכך. אחרים סיפרו על חבורות בגופם כתוצאה מהמכות שספגו מהשוטרים. במשטרה מכחישים שנעשה שימוש בכוח מופרז.

רוצים לקבל עוד עדכונים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק