הכנסת אישרה את "חוק בשארה"

הצעת החוק שזכתה לכינוי "חוק בשארה" אושרה הלילה ברוב של 36 ח"כים במליאת הכנסת. על פי החוק החדש, יופסקו העברת שכר או תשלומים אחרים לח"כ מכהן או לשעבר, שנדרשים לחקירה או שהוגש נגדם כתב אישום בגין עבירות חמורות. יוזם החוק ח"כ ישראל חסון: "כבודה של כנסת ישראל ניצל היום"

הכנסת אישרה את "חוק בשארה" (חדשות 2)

מליאת הכנסת אישרה הלילה את הצעת החוק שזכתה לכינוי "חוק בשארה" בקריאה שנייה ושלישית. ברוב גדול של 36 חברי כנסת מול 11 מתנגדים בלבד, נקבע כי , יופסקו העברת שכר או תשלומים אחרים לחבר כנסת מכהן או לחבר כנסת לשעבר, אם אלו לא התייצבו לחקירה או למשפט בגין חשד לביצוע עבירה חמורה.

על פי יוזמי הצעת החוק, ח"כ ישראל חסון (קדימה) וח"כ יריב לוין (ליכוד), כיום מתקיים מצב אבסורדי לפיו ח"כ מכהן או לשעבר, אשר נדרשים לחקירה או שהוגש נגדם כתב אישום בגין עבירות חמורות, אף שבוצעו במהלך כהונתם, ואינם מתייצבים לחקירה או למשפט, יכולים ברוב המקרים להמשיך וליהנות מתשלומי שכר ותשלומים אחרים מהכנסת. כך לדבריהם, נהנה ח"כ לשעבר עזמי בשארה מיותר מחצי מיליון שקלים ששולמו לו על ידי הכנסת.

ח"כ חסון, אמר לאחר ההצבעה כי "כבודה של כנסת ישראל ניצל היום. החוק שעבר נותן מענה לסיטואציה המקוממת והמביכה שנוצרה. עזמי בשארה עשה שימוש ציני בחוק וזלזל ברשויות החוק של מדינת ישראל, בניגוד למה שמצופה ונדרש מהמחוקק. ח"כ שלא נוהג כך צריך לשלול ממנו כל גמלה או תשלום מהכנסת. אני לא מכיר שום מדינה שנמצאת בעימות ומשלמת לסוכן שמשרת את האויב מעל ל- 500 אלף שקלים במצטבר".

חסון ציין גם כי בכוונתו לפנות במכתב ביחד עם עוד תשעה ח"כים, כמחויב על פי הצעת החוק, ליועמ"ש יהודה וינשטיין, בבקשה שיפעיל את סמכויותיו בכדי להפסיק את התשלומים לח"כ לשעבר עזמי בשארה.

ח"כ אחמד טיבי אמר לחדשות 2 באינטרנט כי מדובר בחוק נקמני. "הם רצו לראות אותו באזיקים ונאלצו להשתלט על כספו. כהנא היה חבר בארגון טרור, רוצח ראש ממשלה יושב בכלא, ואף אחד לא חשב לשלול להם אזרחות או את הפנסיה".

זחאלקה: יושבים בכנסת הרבה אנשים עם דם על הידיים

ב-8 בפברואר התקיים עימות סוער בוועדת הכנסת במהלך אישור "חוק בשארה" לקריאה שנייה ושלישית. יו"ר סיעת בל"ד ח"כ ג'מאל זחאלקה, תקף את חברי הכנסת מהימין ולא חסך במילים. "אין לכם ריסון עצמי, אתם מאבדים את הבלמים", האשים זחאלקה. "אתם הופכים את ועדות הכנסת לטריבונל, לבית משפט שדה. החוק לא יפגע בחבר הכנסת לשעבר עזמי בשארה, זה לא מפריע לו".

בהמשך שאל ח"כ משה מטלון (ישראל ביתנו) את זחאלקה אם הוא נמצא בקשר עם בשארה. יו"ר סיעת בל"ד השיב בחיוב, ומטלון ענה לו "אז אולי גם אתה צריך חקירה". זחאלקה לא חשב פעמיים ואמר: "יושבים בכנסת הרבה אנשים עם דם על הידיים".

בשלב הזה התעוררה מהומה בדיון. ח"כ ניסים זאב מש"ס זעק לעבר זחאלקה: "אתה בוגד. נסעת להודו כדי לשכנע אותם לא לבצע עסקת מל"ט עם ישראל. חתיכת פרחח, נבל שכמותך, כולך דברי בלע ורשע".
זאב הוסיף כי "בשם עיקרון השוויון, יש גם שוויון בין אדם לבהמה. בשם אותו עיקרון ציני זחאלקה, שפועל ימים כלילות להסתה נגד מדינת ישראל, מטיף לנו מוסר מה זה שוויון. עזות מצח כזאת לא ראיתי בחיים שלי. אדם שמרגל ביודעין ומכוון את חיזבאללה לאיזה כיוון לירות. אולי לא נביא את בשארה ארצה, אבל לפחות לא נצא פראיירים מטומטמים שניתן לו ולמשפחתו תמיכה לכל חייו". בהמשך התנצל ח"כ זאב בפני זחאלקה על דבריו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים על חוקים חדשים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק