שטייניץ: "אנחנו מתפללים לדמוקרטיה במצרים"

שר האוצר יובל שטייניץ הגיע לתכניתנו "פגוש את העיתונות" כדי לדבר על ההקלות לציבור בעקבות גל ההתייקרויות במשק, אבל התייחס בעיקר למצב במצרים. "המזרח התיכון נמצא במערבולת וישראל היא אי קטן בתוך זה, אנחנו עוקבים בדריכות", אמר שטייניץ. באשר להקלות לציבור, אמר שר האוצר: "הממשלה הזו קשובה לרחשי העם"

"כולנו מתפללים לדמוקרטיה אצל שכנינו, אבל רבים גם חוששים מאפשרות של איסלאמיזציה נוסח אירן. הנחת העבודה שלנו היא שמצרים תשמור על הסכם השלום והיחסים הדיפלומטיים עם ישראל. נהיה יותר חכמים תוך מספר שבועות" – כך אומר היום שר האוצר ד"ר יובל שטייניץ, בהתבטאות ישראלית רשמית ראשונה מאז הודעת ההתפטרות של הנשיא מובארק במצרים, זאת בראיון לתכניתנו "פגוש את העיתונות".

"בשנתיים האחרונות דווקא יש שיפור ביחסים הביטחוניים עם מצרים, בעצירת ההברחות וכו'. השלום הוא אינטרס לא רק של ישראל אלא גם מצרים, לכן אני שמח על ההודעה הזאת של הצבא המצרי", הוסיף השר שטייניץ. "המזרח התיכון נמצא במערבולת וישראל היא אי קטן בתוך זה, אנחנו עוקבים בדריכות ובזהירות כדי להיות מוכנים לכל משבר ולכל פורענות, ומקווים לטובת עמי האזור שמה שנראה במצרים בסוף הוא דמוקרטיה".

"יש ביני ובין רה"מ חילוקי דעות פה ושם"

בהמשך התמקד הראיון עם שר האוצר בגל ההתייקרויות במשק ובצעדים עליהם הודיעו נתניהו ושטייניץ השבוע. "אני וראש הממשלה ניהלנו ביחד בשנתיים האחרונות מדיניות כלכלית שהביאה אותנו להישגים בקנה מידה בינלאומי – צמיחה גבוהה ואבטלה נמוכה", אומר שטייניץ. "יש חילוקי דיעות בינינו פה ושם, אבל שיתוף הפעולה הוא טוב וההישגים מדברים בעד עצמם.  האוצר הוא זה שגיבש את התקציב ואת סדר העדיפויות הכלכלי, צמרת האוצר בשיתוף פעולה עם כל הגורמים – כולל ההסתדרות ועופר עיני – מובילה מדיניות אחראית. לכן זכינו להישגים שהמשמעות החברתית שלהם היא אדירה. בתקופה שבה העולם כמרקחה והמשבר עוד לא לגמרי מאחורינו".

"העברנו תקציב דו-שנתי, מסגרת התקציב נשמרה למרות השינויים עליהם הודענו השבוע, קיצוץ רוחבי הוא מאד נפוץ והיה בכל השנים הקודמות, הוא לא שבירה של מסגרת התקציב אלא תיקונים קטנים. עם חלק מהתיקונים אני שלם ועם חלקם אני אשלים", מצהיר שר האוצר.

"אנחנו קשובים לרחשי העם"

"את המהלכים שהובלנו לא יכלתי לעשות בלי שיתוף הפעולה המלא של ראש הממשלה. הקמת ועדת ששינסקי, אישור התקציב הדו-שנתי – כל אלה מהלכים לא שגרתיים, חלקם אפילו נועזים, שנעשו בגיבוי מלא של ראש הממשלה. תפקיד שר האוצר הוא להיות המבוגר האחראי בכלכלה, ולקבל החלטות לעתים לא פופולאריות. אני צריך לשמור על הקופה ולשמור על מסגרת התקציב, אני צריך לדאוג שנשמור על מדיניות כלכלית אחראית ונועזת כאחד, והעובדה היא ששנתיים לאחר הקמת הממשלה – המצב הכלכלי של ישראל הוא מצויין ורמת החיים פה עלתה".

"אנחנו קשובים לרחשי העם ולכן יצרנו חבילת הטבות משמעותית אותה הצגנו השבוע, שתשפיע על אלו שבאמת מרוויחים שכר נמוך", מתגונן שר האוצר. "הממשלה הזו קשובה לזעקה שנשמעת פה כבר המון שנים. השינויים עליהם הודענו במחירי התחבורה הציבורית ובמחירי המים נכונים. לגבי הדלק – האם הדבר הנכון הוא להוריד 20 אגורות מהמס על הדלק? לדעתי לא, הפעם נענינו לדעת הקהל אבל אני לא שלם עם זה כלכלית. אני משלים עם הצעד הזה ואני אומר זאת ביושר. המיסוי בישראל על הדלק הוא עדיין מהנמוכים באירופה".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק