שר הרווחה מנסה להרגיע: "חבילת ההטבות" - רק ההתחלה

אמש הציגו ראש הממשלה ושר האוצר את תשובתם לגל עליית המחירים והמיסים, אך שר הרווחה אומר הבוקר בראיון לגלי צה"ל כי מדובר רק בשלב ראשון בדרך לגל נוסף של הקלות. "העלאת שכר המינימום והוזלת מחירי הדלק, המים והתחבורה הציבורית הן רק ההתחלה", אמר

בבוקר שלאחר ההכרזה על סכסוך העבודה במשק ופרסום "חבילת ההטבות" של נתניהו, מנסים בממשלה לשדר עסקים כרגיל ומבטיחים שמדובר רק בראשיתה של מדיניות שנועדה להמשיך ולהקל על אזרחי ישראל.

שר העבודה והרווחה, משה כחלון, אומר הבוקר כי אזרחי ישראל יקבלו בקרוב עוד הקלות שיסייעו להם להתמודד עם יוקר המחייה המאמיר. בראיון לגלי צה"ל הסביר כחלון כי הצעדים שהציג אמש ראש הממשלה נתניהו - העלאת שכר המינימום ב-450 ש"ח והוזלת מחירי הדלק, המים והתחבורה הציבורית - "הם רק ההתחלה". עם זאת, לא פירט השר כחלון מהם הצעדים הבאים הצפויים מצד הממשלה.

אתמול קיימו נתניהו ושר האוצר הד"ר יובל שטייניץ מסיבת עיתונאים מיוחדת, בה הוצגה "חבילת ההטבות". אלו הם עיקריה:

מה יעלה בגורל מחירי המים הגבוהים?

ראש הממשלה הודיע כי הצעד הראשון שבכוונת הממשלה להוציא לפועל הוא להפחית את התשלום על המים לצריכה ממוצעת. "נקבע עיקרון פשוט", אמר נתניהו, "מי שמוציא הרבה יותר לנפש, עושה זאת מבחירה, ולכן אלו ישלמו באופן משמעותי יותר". ראש הממשלה הבטיח בנוסף כי אנשים עם מוגבלויות ייזכו למכסה מיוחדת.

האם תבוטל העלאת המס על הדלק?

לדברי ראש הממשלה, תבוטל העלאת המס האחרונה על הדלק בסכום של 23 אגורות לליטר. עם זאת, נתניהו לא ציין מתי צפויה ההחלטה לצאת לפועל. "נקדיש 800 מיליון שקלים למטרה זו", הוסיף שר האוצר לדבריו של ראש הממשלה וציין כי בימים אלו נבחנת האפשרות להוזיל את דמי השיווק.

מה לגבי מחירי הנסיעה בתחבורה הציבורית?

שר האוצר שטייניץ אמר במהלך מסיבת העיתונאים כי הנסיעה בתחבורה הציבורית בפריפריה תוזל בשיעור של כ-10%, כמו גם מחירי כרטיסי הרכבת והחופשי חודשי באוטובוסים, שיוזלו בשיעור דומה. "עלות הצעדים מסתכמת ב-300 מיליון שקלים", אמר שטייניץ.

האם בכוונת הממשלה להעלות את שכר המינימום?

לדברי נתניהו, בכוונת הממשלה לתמוך בהצעה להעלאת שכר המינימום, אך במקביל להסכמת הסקטור הציבורי. "שכר המינימום יעלה בשתי פעימות של 450 שקלים", הבטיח נתניהו והוסיף: "אנחנו מוכנים להעלות את הרף גם ל-5,000". בתגובה לשאלת חדשות 2 מדוע לפתע תומכת הממשלה בהעלאת שכר המינימום, לאחר שהתנגדה, אמר שטייניץ: "אמרתי כבר אז שנבחן את הנושא ונכנס לדיאלוג עם ההסתדרות ועם המעסיקים וכך אנחנו מתכוונים לעשות במהלך השבועות הקרובים".

מהיכן יגיע התקציב לצורך מטרות אלו?

ראש הממשלה ושר האוצר הודיעו כי סעיפים תקציביים מיוחדים יוקדשו לצורך ההוזלות במשק, שיסתכמו בלמעלה ממיליארד שקלים. "נאלץ לבצע קיצוץ רוחבי של 1.5%-2% בתקציבי משרדי הממשלה כדי לממן זאת", אמר שר האוצר.

התגובות לחבילת ההטבות: במערכת הבנקאית מברכים, באופוזיציה תוקפים

נגיד בנק ישראל סטנלי פישר לא איחר להגיב על חבילת ההטבות עליה הודיעו ראש הממשלה ושר האוצר. "אני מברך על כך שראש הממשלה ושר האוצר שומרים על מסגרת התקציב ולא מגדילים את הגירעון", אמר פישר. "יש חשיבות גדולה בעת הזו במיוחד לשמירה על משמעת תקציבית, לנוכח אי הוודאות שהתגברה באחרונה כתוצאה מהמצב הגיאופוליטי במזרח התיכון", הוסיף הנגיד.

בסיעת קדימה מיהרו לגנות את חבילת ההטבות והודיעו: "כך נראה ראש ממשלה בסוף דרכו". דובר המפלגה אמר כי "התקפלות סדרתית ומסרים סותרים מדי יום המושפעים מכותרות ומאיומים - הם סממנים מובהקים להיעדר מנהיגות ואובדן דרך". עוד הוסיף הדובר כי נתניהו "לא פותר את הבעיות המהותיות של אזרחי ישראל".

רוצים לקבל עוד עדכונים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק