עיני לרה"מ: הוזל מחירי הדלק, הלחם והדירות, ולא - נשבית המשק

האם בעוד שבועיים יושבת המשק כולו? יו"ר ההסתדרות עופר עיני הציג את הדרישות מראש הממשלה: העלאת שכר המינימום והוזלת מחירי הדלק, המים, הלחם, הדירות ושכר דירה. אם לא ייענו הדרישות, מאיים עיני – השביתה בדרך

שוברים את הכלים: יו"ר ההסתדרות עופר עיני, יו"ר התאחדות התעשיינים שרגא ברוש, יו"ר מרכז השלטון המקומי שלמה בוחבוט ויו"ר התאחדות הסטודנטים איציק שמולי קיימו הערב מסיבת עיתונאים ובה הודיעו על המשך צעדיהם במאבק בגזירות החדשות במשק. אם לא ייענו הדרישות, מאיימים בהסתדרות להשבית את המשק כולו.

כבר ביום שישי, כך אומר יו"ר ההסתדרות, תצא לפועל המחאה הראשונה. חניכי תנועות הנוער יתפזרו ב-70 צמתים ויחלקו עלונים. בהמשך גם צפויה הפגנת ענק בכיכר רבין בת"א.

את מסיבת העיתונאים המיוחדת שכינסו הארבעה בתום פגישתם, פתח עיני. "היום בבוקר נפגשנו עם ראש הממשלה ונציגי האוצר. שטחנו בפניהם את דרישותינו - ולצערי לא חלה שום התקדמות. איננו אנשי בשורות ואני לא יכול להגיד שמהפגישה הזו קרה משהו שאולי יכול היה לתת תקווה לאזרחים שמצפים לבשורה".

לאחר מכן פירט עיני את דרישותיו: "קודם כל מדובר בדרישה להעלות את שכר המינימום. מיליון עובדים בישראל מרוויחים כ-3,850 שקלים בחודש. אנו דורשים להעלות את שכר המינימום. בנוסף, דרשנו שינוי בחשבון המים של אזרחי ישראל. מחיר המים עלה בתעשייה, ובעקבותיו גם עולה מחירם של המוצרים האחרים. הבהרנו כי אנו לא מקבלים את המחיר הזה - והצענו לבטל את המס על המים".

"אחרי סכסוך העבודה - שביתה"

"דרישה נוספת שהעלינו הייתה בתחום הדלק - וביקשנו לבטל את המיסוי על הדלק", המשיך עיני. "גם את מחירי הלחם ביקשנו להוריד. מדובר במוצר בסיסי לא פחות מהמים. אמרנו לראש הממשלה שגם אם צריך לסבסד את מחיר הלחם - אנחנו מבקשים שלא להעלותו. דבר נוסף שעלה בישיבה הוא נושא מחירי הדיור: בעניין זה ביקשנו להקים ועדה משותפת, שתבחן את הורדת מחירי הדיור ומחירי שכר הדירה. מאות אלפי זוגות צעירים במדינת ישראל לא יכולים לקנות או להשכיר בית - ומדובר במחירים שאי אפשר לעמוד בהם".

עיני המשיך לספר על הפגישה: "הבהרנו לראש הממשלה שלמרות שיש כוונה לעשות חלק מהצעדים, אך באמצעות קיצוץ רוחבי במשרדי הממשלה. הדגשנו כי לא ניתן לעשות זאת - אבל לא קיבלנו תשובה ברורה בעניין הזה. מבחינתנו - המאבק נמשך. מחר בשעה 13:30 תתכנס הוועדה לתיאום וביצוע ותכריז על סכסוך עבודה במשק. אני מקווה שלא נצטרך להגיע להשבתה כללית במשק. יש 14 ימי צינון להשיג פשרה - ועד אז בכוונתנו לצאת לפעולות מחאה בכל רחבי הארץ".

"אני קורא לראש הממשלה להיות רגיש לעם ישראל", סיכם עיני. "אפשר לתקן חלק גדול מהדברים. בשנת 2010 הממשלה גבתה 12 מיליארד שקלים מעבר לאומדן. ב-2011 המגמה ממשיכה: עוד מיליארד שקלים התווספו לקופת המדינה מעבר לאומדן. אני חושב שראש הממשלה, באחריות שלו כראש המערכת, יחד עם שר האוצר, לגלות קצת יותר רגישות. אני מקווה שאכן כך יהיה - ושכל המאבק הזה יהיה מיותר".

מוקדם יותר היום הסתיימה פגישה בנושא ללא תוצאות. "ראש הממשלה שמע את הדוברים, אך לא הציג פעולות קונקרטיות לטיפול בנושא שכר המינימום והקלה על הגזירות", אמרו בהסתדרות העובדים. 

בעקבות אי ההסכמות צפוייה ההסתדרות להכריז על סכסוך עבודה, שיוביל בהמשך לשביתה כללית במשק. "ביום חמישי בצהריים תתכנס הוועדה לתיאום וביצוע של ההסתדרות כדי לקבל החלטה בעניין, במחאה על עליית המחירים של מוצרי היסוד ועל אי נכונותה של הממשלה לאמץ את ההסכם להעלאת שכר המינימום", נמסר מההסתדרות.

נתניהו גיבש "חבילת הטבות" לציבור

מסיבת העיתונאים של נתניהו, שהייתה אמורה להתקיים הערב ולחשוף את ההטבות נדחתה למחר בשל מצבו של שטייניץ. החבילה תכלול ביטול העלאת המס על הדלק, תשלום חשבון מים לפי מבחן הכנסה, ביטול התייקרויות בתחבורה הציבורית ודיון מחודש בהעלאת מחירי הלחם. התכנית תחייב קיצוץ רוחבי במשרדי הממשלה או דחיית ההורדה במס החברות.

שר האוצר יובל שטייניץ, שפונה הלילה לבית החולים הדסה עין כרם בירושלים לאחר שחש לא בטוב בביתו והתעלף, לא השתתף בפגישות היום. מבית החולים נמסר כי הרופאים החליטו להשאיר את השר שטייניץ 24 שעות נוספות בבית החולים, זאת לצורך סדרת בדיקות נוספות.

רוצים לקבל עוד עדכונים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק