גלנט מוותר על מינויו לרמטכ"ל

בג"ץ ביטל את הדיון שתוכנן למחר בעתירתו של האלוף יואב גלנט נגד אי מינויו לתפקיד הרמטכ"ל, זאת לאחר שבאה כוחו של גלנט הודיעה כי בכוונתו למשוך את העתירה. אתמול אישרה ממשלת ישראל את ביטול מינויו של גלנט לתפקיד ובשבוע הבא צפויה להיערך הצבעה שתאשר כי האלוף בני גנץ יהיה הרמטכ"ל ה-20 של ישראל

המאבק על מינוי הרמטכ"ל הגיע לקיצו: האלוף יואב גלנט החליט לוותר על ניסיונו להתמנות לרמטכ"ל, כשהיום בשעות אחר הצהריים הודיעו עורכי דינו לבג"ץ כי בכוונתו למשוך את העתירה נגד ביטול מינויו לתפקיד.

נוכח הודעת עורכי דינו של גלנט בוטל הדיון שנקבע בעתירה זו למחר בצהריים. בעקבות זאת גם התנועה הירוקה, שעתרה לבג"ץ נגד מינויו של גלנט לרמטכ"ל, משכה את עתירתה.

אתמול: נדחתה העתירה למתן צו ביניים

אתמול אישרה הממשלה כי מינוי גלנט לרמטכ"ל ה-20 של צה"ל מבוטל. בהצבעה שערכה הממשלה התנגד רק שר אחד - שר התשתיות עוזי לנדאו.

כשעתיים לאחר שעתר אתמול גלנט לבג"ץ נגד היועץ המשפטי לממשלה, ממשלת ישראל והוועדה המייעצת למינויים לתפקידים בכירים (ועדת טירקל), בבקשה להשיב את שאלת מינויו לוועדת טירקל - דחה בג"ץ את העתירה למתן צו ביניים בנוגע לביטול מינויו לרמטכ"ל.

השופט אליקים רובינשטיין קבע בתחילה כי טענותיו של גלנט יובאו בפני הרכב שופטים שייתכנס לדון בעניין מחר, דיון שכאמור התייתר כעת עם ההחלטה למשוך את העתירה.

בעתירה המקורית של גלנט נכתב כי "לא בלב קל מגיש העותר עתירה זו. העותר משרת בצה"ל זה 34 שנים... יודגש כי עניינה של עתירה זו מצטמצם אך ורק לבחינת שאלת הסמכות והפרוצדורה הנכונה העולה בעניין זה, ואין, בשום אופן, בעתירה זו כדי להביא בפני בית משפט נכבד זה בקשה להתערבות מהותית כלשהי לגופם של דברים או לבחינתן של עובדות או עניינים הקשורים בעותר".

גלנט הביא בעתירתו חלקים מהמסמך הרשמי על בחירתו לרמטכ"ל ה-20 של ישראל, שכתב בחודש אוגוסט שר הביטחון ברק. "לאחר ששעמתי חוות דעת מקצועיות, בחנתי את מכלול הנתונים, כמו גם הניסיון המבצעי והמקצועי. ולאחר שקיימתי מספר שיחות עם כלל המועמדים ונועצתי בראש הממשלה, באתי לידי מסקנה כי בעת הזו המועמד הטוב והראוי ביותר לתפקיד הרמטכ"ל ה-20 של צה"ל הינו האלוף יואב גלנט... גלנט הינו לוחם אמיץ, מפקד טבעי, בעל אומץ לב נדיר, יושר ויושרה".

בעתירה הדגיש גלנט באמצעות פרקליטתו עו"ד שירה דונביץ', כי "אין כוונתה של עתירה זו למנוע מממשלת ישראל לאשר מועמד או מועמדים נוספים אשר יופנו על ידה לוועדת טירקל לשם בדיקת כשרותם".

המדינה עונה לעתירה: "דוחים את הבקשה"

כשעה וחצי לאחר הגשת העתירה, הגישה הפרקליטות את תשובת המדינה לעתירה. "המדינה מתנגדת מכל וכל לבקשה למתן צו ביניים", כתב עו"ד ענר הלמן, בשמו של היועץ המשפטי לממשלה יהודה ויינשטיין. "מאזן הנוחות נוטה באופן מובהק ובולט לטובת דחיית הבקשה וזאת כדי שניתן יהיה לקיים עוד הבוקר דיון בממשלה בשאלת מינויו של הרמטכ"ל ה-20 של מדינת ישראל".

"בנסיבות שנוצרו קיים הכרח חיוני לקבל החלטת ממשלה עוד היום... החזרת עניינו של העותר לוועדת טירקל ביחד עם מועמדים נוספים כמבוקש על-ידו, משמעותה יצירת אי ודאות ממשית וקשה ביותר בשאלת זהותו של הרמטכ"ל הבא של צה"ל", נכתב עוד.

בשבוע הבא צפויה הממשלה לאשר את מינויו של האלוף בני גנץ לתפקיד הרמטכ"ל ה-20 של צה"ל. גנץ, שהיה מועמד גם בסבב הקודם שבו הוחלט למנות את גלנט, זכה לתמיכה גם מצד אלוף פיקוד הצפון גדי אייזנקוט שאמר בתקופה האחרונה כי הוא המועמד המתאים ביותר לתפקיד.

רוצים לקבל עוד עדכונים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק 

פרשת גלנט והקרקעות - סיקור מיוחד:

גלנט כפי שלא ראיתם

השכנים של גלנט מדברים על הפרשה

ממצאי המבקר בפרשת גלנט נחשפים