לבני: "ברק לא עשה דבר לקידום השלום"

שרת החוץ לשעבר ציפי לבני מגיבה לראשונה להדלפות מסמכי המו"מ באל ג'זירה: בראיון בלעדי היא טוענת שהציעה העברת כפרים ערביים חצויים בלבד לשליטה פלסטינית, ובמקביל תוקפת חזיתית את ברק: "דואג רק לכיסא שלו"

ראש האופוזיציה ציפי לבני מאשרת בראיון ראשון בנושא, שדנה בהצעה להעביר כפרים ערבים לשליטה פלסטינית, אבל מדגישה את ההבדל בין עמדתה לזו של שר החוץ הנוכחי ויו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן.

"מדובר בפיתרון נקודתי שאחריותו של כל נושא ונותן לתת לו מענה במהלך המשא ומתן בציניות שנמצאת במשכן יהיו כאלה שינסו להשוות אותי לליברמן, אבל הבהרתי להם שלא יבחרו חצאי אמיתות", אמרה לבני. "אזרחי ישראל הערבים הם אזרחים שווי זכויות ובמקביל צריך לתת מענה גם לאותם כפרים".

"תהליך השלום עדיין לא מוצה"

שרת החוץ לשעבר צוטטה באחד המסמכים כמי שהתנגדה להשארת מתנחלים בשטח המדינה הפלסטינית שתקום בטענה שהם יירצחו. "הרעיון שבו חלקם יישארו לחסדי המדינה הפלסטינית שתקום בעייתי בעיני", היא מסבירה. כשנשאלה האם אותם רוצחים פוטנציאלים הם האנשים שעמם עמדה לחום על הסכם שלום ענתה כי אנחנו חיים באזור קשה ולא יהיה כאן מזרח תיכון חדש בן רגע.

בראיון היא מסרבת להתייחס לתוכן המסמכים שפורסמו, אך מדגישה את הצד החשוב בעיניה - שהיה סיכוי להסדר, ועדיין יש. "עובדה שיש אפשרות כזאת, ששומרת על כל האינטרסים הביטחוניים. נתניהו אומר שאין פרטנר, אבל מסתבר שכשמתנהלים נכון, וכשלא עושים את זה כדי לגזור קופון פוליטי, אפשר לעשות את זה ולשמור על האינטרסים של מדינת ישראל מבלי להחליש את המדינה".

"ברק עושה הכל כדי לשמור על הכיסא שלו"

"בציניות מספרים לציבור בישראל במשך שנתיים שאין פרטנר ושצריך לשכוח מהתקווה לשלום. פתאום אנשים מרימים את הראש ואומרים אולי יש תקווה, ואחרי יומיים ראש הממשלה ומקורביו לוקחים פטיש ומנסים להרוס את התקווה הזו", אמרה לבני והוסיפה "קרה משהו אחד שמנע מאיתנו להגיע להסדר: היו בחירות במדינת ישראל, ויש כרגע ראש ממשלה שעסוק בחילופי האשמות ומונע מהעם לחיות בשלום".

לגבי המפה שפרסמו הפלסטינים במסמכים, טוענת לבני שיש לה מחלוקת לגבי חלק ממה שמופיע בהם ומוסיפה "עוד לא מוצה המשא ומתן".

אבל מעבר לדברים החריפים על ראש הממשלה, לבני תוקפת את יו"ר "העצמאות" אהוד ברק, במילים קשות במיוחד. "אין ספק שאהוד ברק מעולם לא תרם לקידומו של הסדר, ובפועל הביא לתוצאה הקיימת
של ממשלה שהסיכוי איתה להגיע להסדר הוא מאוד נמוך בלשון המעטה. המילים שבהן הוא מדבר על הסדר אין בהם אלא כסות כדי להמשיך לשמש בתפקידו כשר ביטחון".

תגובת שר הביטחון אהוד ברק לא איחרה להגיע: "לבני ניהלה את המשא ומתן בצורה חובבנית והסתירה את כישלון המשא ומתן חודשים ארוכים. חבל שבתסכולה היא מעבירה את הכישלון לאנשים אחרים. שר הביטחון הוא האחרון שצריך להוכיח שהוא מוכן ללכת רחוק ולקחת סיכונים אישיים ופוליטיים", לשון התגובה.

1,600 מסמכים סודיים מהמו"מ המדיני

רשת הטלוויזיה הקטארית "אל-ג'זירה" פתחה בשבוע האחרון בקמפיין חדש תחת הכותרת "סודי ביותר", במסגרתו הודיעה כי תפרסם בתקופה הקרובה כ-1,600 מסמכים סודיים החושפים פרטים חשאיים על התנהלות שיחות השלום בין ישראל לרשות הפלסטינית.

במסמכים שהועלו לאתר האינטרנט של הרשת, נטען כי הרשות הפלסטינית הסכימה לוותר על הדרישה להרוס את כל השכונות היהודיות במזרח ירושלים במסגרת הסדר קבע עם ישראל, והסכימה לעשות ויתורים "חסרי תקדים", לשון הפרסומים, במתחם הר הבית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים בנושא? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק