שידור חי: שרי העבודה מתפטרים מהממשלה

הדרמה בעבודה: שרי המפלגה מתפטרים בזה אחר זה מהממשלה. פואד: "הציבור יידע לשפוט את מעשינו". ברוורמן: "ברק הופך לליכוד ב' וליברמן א'". הרצוג: "תם נשף המסיכות של ברק". הצטרפו למשדר המיוחד

רעידת האדמה במערכת הפוליטית נמשכת - ומכה גלים: אחרי שר העבודה והרווחה יצחק (בוז'י) הרצוג והשר לענייני מיעוטים אבישי ברוורמן, הגיע תורו של שר התמ"ת ו-ותיק מפלגת העבודה, בנימין (פואד) בן אליעזר.

את מסיבות העיתונאים של שרי העבודה העברנו בשידור חי כאן בחדשות 2 באינטרנט.

בן אליעזר: "לא האמנתי שאהוד ברח"

השר האחרון מטעם "העבודה" שהגיש את התפטרותו הוא שר התעשייה, המחסר והתעסוקה, בנימין בן-אליעזר. "לפני כשעה הייתה לי שיחה עם ראש הממשלה והודעתי לו על התפטרותי מתפקידי כשר התמ"ת", אמר בן-אליעזר בהצהרה לתקשורת.

"זה לא סוד שאני נמצא בפוליטיקה מעל לשני עשורים", הוסיף בן אליעזר. "הייתי אולי השושבין הראשי בהצטרפותה של העבודה לממשלת ביבי נתניהו". על החלטתם של ברק והח"כים להתפלג לסיעה נפרדת אמר: "זה מעשה שלא יעשה - יושב ראש מפלגה וחברי סיעה עזבו את הסיעה במחשכים".

הוא המשיך, "אני יודע שהציבור יידע לשפוט את המעשים. מפלגת העבודה שאני מכיר 26 שנה ידעה עליות ומורדות, וגם שעות יפות מאוד. זכיתי לראותן. אבל המפלגה נמצאת כרגע במשבר. לי אין צל של ספק שהיא תחזור חזרה משום שזו מפלגה עם יסודות בריאים, ערכים, תרבות דיון, אנשים שאכפת להם".

"אני לא רוצה להרחיק לכת ,אבל אומר שמאז ההודעה של ברק שהוא עוזב את המפלגה, כמה טלפונים קיבלנו של אנשים שהודיעו שהם בדרכם חזרה אל העבודה. אני בטוח שתפקידה ההיסטורי שהבטיח את קיומה של העבודה, ימשיך להבטיח אותו. אני הולך להתמסר ולעשות כל מאמץ כדי לסייע בידי מזכיר המפלגה ומי שייבחר ליו"ר, כדי לבנות חזרה את המפלגה".

בן אליעזר סיכם במשפט שוודאי ייזכר, "רבין מתהפך בקברו".

ברוורמן: "ברק התפצל כדי להיות ליכוד ב' או ליברמן א'"

בפתח דבריו אמר השר לענייני מיעוטים לשעבר, כי "בכל משבר יש גם הזדמנות. אני חושב שרבים במדינה, מבינים שלמען מדינת ישראל חייבת להיות תנועת עבודה חזקה שתשמור על ישראל ותוביל אותה להישגים".

"ברק קיבל החלטה לפיה יש לתת גיבוי לנתניהו וליברמן במקום לעמוד על עקרונות העבודה", תקף ברוורמן. "הוא שכח שהוא נבחר עם מצע ששם בראשו את קידום תהליך השלום. שרון בחר לצאת כדי להתקדם לשלום ולהביל מהלך היסטורי. ברק התפצל כדי להיות ליכוד ב' במקרה הטוב, או ליברמן א' במקרה הרע".

הוא המשיך, "למרות הכל אנחנו חייבים להסתכל אל העתיד ולנקוט בשיקול דעת, תבונה והלך רוח. אנחנו נמצאים במשבר והדבר הראשון שצריך הוא לייצב את המערכת. הדבר האחרון זה מלחמת כל בכל, לכן לאחר התייעצות פניתי למי שיכול לעמוד בראש המפלגה, בן אליעזר, כדי לקחת את המושכות ולתקן קודם כל את התקלות שגרם להם ברק. אין סיכוי לתקן את התקלות עד שלא נתקן את החוקה".

"בסוף מסיבת העיתונאים אגיש את התפטרותי לראש הממשלה", סיכם ברוורמן. "אני כמובן אתמודד על ראשות המפלגה".

הרצוג: "תם נשף המסיכות של אהוד ברק"

ראשון המתפטרים היה שר העבודה והרווחה יצחק (בוז'י) הרצוג. "מפלגת העבודה שייסדה את המדינה, נפטרה היום מחטוטרת שהייתה על גבה, נשף המסיכות של ברק הסתיים. נרקמה פה עסקה פוליטית אפילה", תקף הרצוג בחריפות. "אני שמח שברק הבין את המציאות והתפטר מתפקידו. היום אנו יכולים להביט בעיני הציבור ולדבר ביושר".

הוא הוסיף, "יש אפשרות ליצור שינוי, להביא כוחות חדשים. כל זאת תוך חתירה לשלום. עלינו לפרוש מהממשלה שהביאה אותנו למבוי סתום. הודעתי לראש הממשלה על התפטרותי מהממשלה, שוחחתי גם עם חבריי בן אליעזר וברוורמן ואני משוכנע שהם יעשו כמוני כדי להציל את מפלגת העבודה. נגמרו הימים בהם פעלה המפלגה על פי אינטרסים של איש אחד".

בניסיון אחרון למנוע את התפרקות המפלגה הוותיקה, קרא הרצוג לחברי הסיעה הנותרים להישאר ולא לחפש "בית פוליטי" אחר. "אנו נתכנס בדחיפות כדי למנות יושב ראש חדש ולקבוע בחירות. המשימה היא לייצב את מפלגת העבודה, היא איננה סמרטוט בידיו של אף אחד. העבודה חזרה להיות בית פוליטי גם לחברים שהרגישו נבגדים. יש כאלה שהתבלבלו בין תפקידה האמיתי של המפלגה לסידור העבודה של נתניהו".

הרצוג גם חשף כי פורשי העבודה בראשות ברק, קראו לו להצטרף אליהם אך הוא, לטענתו, סירב ואמר ש"זהו ביתי".

השר - עכשיו לשעבר - הרצוג סיכם ארבע שנים במשרד העבודה והרווחה. "הפכתי את המשרד על פיהו ואת שירותי הרווחה. השארתי מאחוריי עשייה, גאוות יחידה, ביצועים והצלחות רבות. האג'נדה החברתית שלי היא האג'נדה שתלך איתי ועם העבודה בבחירות הבאות".

לבני: "הממשלה תתפרק", איציק: "יום עצוב"

במפלגת קדימה תקפו את המהלך של ברק - וסובבו את זה גם לכיוון ראש הממשלה נתניהו. יו"ר קדימה ציפי לבני אמרה במסיבת עיתונאים בכנסת כי "זהו יום רע לממשלת נתניהו, אבל יום של תקווה לישראל. אחרי התפרקות העבודה תבוא התפרקות הממשלה וסוף סוף הציבור יוכל לבחור את מנהיגיו".

"ממשלת נתניהו היא ממשלה צרה שמתפוררת מבפנים בגלל ריקבון פוליטי ואובדן חזון ודרך. התרופה היחידה לאופורטוניזם פוליטי היא בחירות. קדימה אומרת, לכו לבחירות. הציבור רואה מי מנהיגיו. הציבור רואה מי זונח את העבר לטובת הווה מפוקפק על חשבון עתיד המדינה".

היא המשיכה, "קדימה מצרפת כוחות חדשים והיריבות מתפוררות. לנו יש ערכים שהפוליטיקה הישראלית מאבדת. אם בעבר ראינו פילוגים אידיאולוגיים כדי לקדם הליך שלום, היום זה פיצול של חוסר עמוד שדרה אידיאולוגי ולא ניתן לקומבינה להצליח. זה לא תרגיל סיירת, אלא רק תרגיל פוליטי קטן. היום גדל מחנה המתנגדים של נתניהו. האלטרנטיבה מתחזקת".

חברת קדימה בהווה ו"העבודה" בעבר דליה איציק אמרה כי, "זהו יום עצוב לפוליטיקה הישראלית. אני לא רוצה כמעצמה גדולה להתערב במעצמה ידידותית שכנה, אבל להגיד על החברים שלך שהם פוסט-ציוניסטים, זה משפט נורא ואיום. אזרחי ישראל מבינים שאין כאן שום אידיאולוגיה".

הודעת הפרישה: "יוצאים לדרך חדשה על אחריותינו"

שר הביטחון ויו"ר מפלגת העבודה אהוד ברק כינס הבוקר מסיבת עיתונאים דרמטית בכנסת, בה הודיע על כוונתו לפרוש מסיעת העבודה יחד עם עוד 4 חברי כנסת: מתן וילנאי, אורית נוקד, שלום שמחון ועינת וילף. המשמעות המעשית: קיצה של מפלגת העבודה ההיסטורית.

את מסיבת העיתונאים של ברק וחברי הכנסת הפורשים העברנו בשידור חי כאן בחדשות 2 באינטרנט. "החלטנו להגיש לכנסת בקשה להכיר בנו כסיעה חדשה", פתח ברק את דבריו. "אנחנו יוצאים היום לעצמאות ומקימים היום סיעה, ובהמשך מפלגה, שתהיה מרכזית, ציונית, ודמוקרטית. סיעה שתפעל ברוח עקרונות מגילת העצמאות ועל פי מורשתו של דוד בן גוריון".

הוא המשיך, "סדר העדיפות שלה יהיה קודם כל המדינה, אחר כך התקשורת ורק בסוף אנחנו . המוטו הוא לעשות מה שטוב למדינת ישראל. אנו קוראים לכל מי שמאמין בדרכה ובנו להצטרף. לפנינו במדינת ישראל מבחנים לא פשוטים שבמרכזם המבחנים מול הפלסטינים והאזור, מבחנים ביטחוניים, כלכליים וחברתיים מולם אנו מוכנים להתמודד".

"אנו יוצאים לדרך חדשה על אחריותינו. אנו עוזבים מפלגה ובית שאנחנו מכבדים את חבריו, את ראשי הערים והמועצות שלנו ואת החברים מהשורה. רבים מהם חוו איתנו את המצב המתמשך והיו גם קורבן לריב האינסופי בתוך המפלגה, בפינות ובשוליים", אמר שר הביטחון ויו"ר העבודה - לשעבר.

ברק הסביר עוד: "מציאות שבה יש לנו בכנסת שתיים, או שתיים וחצי סיעות בפועל חייבת להיפסק, כדי שנוכל לקום לעבודה מבלי להתפשר להתנצל או להסביר כל הזמן. אנחנו מחויבים לפעול כדי להשפיע ולכן החלטנו להתפלג. שרון עשה את זה, בן גוריון עשה את זה, גם פרס עשה את זה, לא שיערתי שנגיע לכך אבל כעת אנו אוחזים ביד מצפן ולא שבשבת, ומקווים ומאמינים שזו תהיה דרך טובה".

רוצים לקבל עוד עדכונים שוטפים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בהכנת הידיעה השתתפו רינה מצליח, עמית סגל, אודי סגל ויוסי זילברמן 

רעידת אדמה פוליטית - סיקור מיוחד:

רעידת אדמה: אהוד ברק פורש מסיעת העבודה

מכתב הפורשים: "העבודה - מקום בלתי נסבל"

נתניהו ידע, פואד גילה באינטרנט

פרשנות: כיצד ישתנה הנוף הפוליטי?

לאן נעלם הביטחון של "החייל הגיבור"?