אושר: פטור מצה"ל לאברכים מגיל 22

ברוב של 23 שרים אל מול מתנגד אחד, אישרה הממשלה את הרפורמה בגיוס החרדים לצה"ל. על פי ההצעה החדשה גם רווקים וגם נשואים ללא ילדים יידרשו לעשות שירות אזרחי בחירום עד גיל 26, ורק אלה המבוגרים יותר יוכלו לעשות שירות אזרחי בתחומים אחרים. קדימה: "נתניהו יצר מראית עין כאילו בכוונתו לצמצם את חוסר השוויון"

יותר אברכים בצבא? לא בדיוק. אילוסטרציה (רויטרס)

הממשלה אישרה היום את הרפורמה בגיוס חרדים לצה"ל, ברוב של 23 שרים. על פי התכנית החדשה, יוענק פטור גורף לכל תלמיד ישיבה ואברך מגיל 22 ומעלה, בתנאי שיעשו שירות אזרחי של שנה. השר אבישי ברוורמן מהעבודה התנגד, ואילו השרים דן מרידור ובנימין בן אליעזר נמנעו.

עם זאת, למרות שההחלטה מוצגת כרפורמת גיוס, היא אינה כוללת כמעט שום שינוי ברפורמת הפטור הגורף שהציעה ועדת גבאי. השינוי היחיד שחל ברפורמה שהובאה להצבעה היום מתייחס למה שהממשלה קוראת שירות אזרחי "ביטחוני". בפועל מדובר בשנת התנדבות בנושאי חרום אזרחיים כמו מד"א, שיטור קהילתי או שירות בתי הסוהר.

על פי ההצעה המקורית, אברכים נשואים בלי ילדים היו חייבים בשרות אזרחי בתחומי חרום עד גיל 24 ורווקים עד גיל 26. מעל גיל זה יכלו לעשות שירות אזרחי בתחומים אחרים, למשל בעמותות חרדיות. על פי ההצעה החדשה גם רווקים וגם נשואים ללא ילדים ידרשו לעשות שירות אזרחי בחרום עד גיל 26, ורק מעליו יוכלו לעשות שירות אזרחי בתחומים אחרים.

שר הביטחון אהוד ברק בירך על ההחלטה. "זה צעד נכון בכיוון הנכון בתחום השתתפות חרדים בנשיאת הנטל", אמר ברק.

"נתניהו ממשיך להספין"

מנגד הביע מנכ"ל חדו"ש, הרב עו"ד אורי רגב, מחאה נגד הרפורמה. "נתניהו ממשיך להספין ושובר שיאים של חוסר אמינות", הכריז. "זו אותה החלטה להעניק פטור גורף משירות צבאי לתלמידי ישיבות מגיל 22, בתנאי שיעשו שירות אזרחי של שנה בלבד".

לטענת רגב, מדובר "באותה כוונה שערורייתית לבטל את צבא העם ולהפוך את האפליה בין דם לדם למדיניות ממשלתית, כל זאת במסגרת לוליינית לשונית שבה פוטרים את החרדים מגיוס ומספרים שהם יתגייסו בהמונים". עוד הוסיף: "כל מי שקורא את הרפורמה מבין שתשיג את ההיפך, ומספר האברכים שיתגייסו רק יפחת".

ח"כ פלסנר: מצג שווא בפני בג"ץ

גם ח"כ יוחנן פלסנר, יו"ר הצוות לבחינת יישום "חוק טל" בוועדת החוץ והביטחון, משוכנע כי מדובר בספין. "נתניהו שוב מביא החלטה שתכליתה העיקרית היא יצירת מצג שווא בפני בג"ץ", אמר ח"כ פלסנר."נתניהו יצר מראית עין כאילו בכוונתו לצמצם את חוסר השוויון הנובע מהסדר 'תורתו אומנותו' רק משום שבג"צ, שאמור להידרש לסוגית חוק טל בימים הקרובים, איים לפסול את החוק".

עוד הוסיף פלסנר כי "בניגוד לספינים שמופצים על ידי ראש הממשלה מדובר במחטף, שלא זכה לברכתם של היועצים המשפטיים של המשרדים הרלוונטיים, אשר קיים סימן שאלה ביחס לחוקיות ולחוקתיות של ההסדרים המוצעים בו".

בהצעתו, כך מוסיף ח"כ פלסנר, "נתניהו מעדיף להעניק שורת הקלות בהענקת פטורים משירות צבאי לחרדים, אך נמנע מלקבוע יעדים ברורים לגיוס חרדים לשירות צבאי משמעותי".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק