ח"כ שנלר: "הנהיגה בשיכרות - בגלל הרוסים"

הדיון על תקציב המדינה הפך במה נוספת להתבטאות חריפה מצד איש ציבור נגד העלייה הרוסית. במהלך הדיון אמר ח"כ שנלר (קדימה), כי לפני העלייה מרוסיה לא הייתה בישראל תופעה של נהיגה בשיכרות. "שוני תרבותי הוא שוני התנהגותי". השרה לבנת כינתה את ההתבטאות: "חמורה ביותר"

עתניאל שנלר, ארכיון (חדשות 2)

המערכת הפוליטית עוד לא התאוששה מהאמירות בעלות האופי הגזעני מפי ד"ר אבי שמחון, יועץ בכיר במשרד האוצר כלפי העולים, וכבר מגיעה אמירה חדשה - הפעם במליאת הכנסת, מפיו של ח"כ עתניאל שנלר מקדימה.

ח"כ שנלר אמר במהלך דיון על תקציב המדינה, כי לפני העלייה מרוסיה לא הייתה בישראל תופעה של נהיגה בשיכרות. "שוני תרבותי הוא שוני התנהגותי", אמר.

הדברים כבר עוררו סערה במערכת הפוליטית: שרת התרבות לימור לבנת אמרה כי מדובר ב"אמירה חמורה ומיותרת שאינה במקומה". ברשת ב' דווחו דברים נוספים שאמרה השרה על עליה של ממש בשתייה ובשימוש בסמים בשנים האחרונות. "האם גם את הסמים הם הביאו?", תהתה השרה.

שמחון האשים את הרוסים בעלייה ממניעים כלכליים

רק לפני יומיים עורר היועץ הבכיר במשרד האוצר ד"ר אבי שמחון התנגדות גדולה, לאחר פרסום דברים שאמר נגד העלייה מברית המועצות. "לאנשים האלה אין שום קשר ליהדות", אמר ד"ר אבי שמחון, יו"ר הוועדה המייעצת לשר האוצר, "הם עלו לארץ ממניעים כלכליים". דבריו של שמחון, אותם אמר במהלך כנס של המועדון המסחרי-תעשייתי שודרו בתכנית "בוקר טוב ישראל" בגלי צה"ל. שמחון המשיך במתקפה חסרת התקדים על העולים מחבר העמים, וטען שהם לא יהודים. "יש להם סבא יהודי, אז הם מקבלים אזרחות מתוקף חוק השבות", אמר שמחון.

המשתתפים בכנס הזדעזעו למשמע דבריו של שמחון, אבל הוא המשיך להעיר הערות גזעניות, והשווה בין העולים מרוסיה לבין המסתננים מאפריקה. "אם קיבלנו 450 אלף עולים שיהדותם מוטלת בספק, למה שלא ניתן לעשרות אלפי המסתננים מאפריקה לעבור הליך גיור מזורז?", תהה.

ההתנצלות: "העלייה מחבר העמים - ברכה גדולה למדינה"

זמן קצר לאחר מכן נמסרה לכלי התקשורת הודעת התנצלות של ד"ר שמחון. "לפני הצהריים התקיימה שיחת בירור ביו שר האוצר, ד"ר יובל שטייניץ לבין יו"ר הפורום הכלכלי המייעץ לשר האוצר, ד"ר אבי שמחון, בעקבות דבריו ששודרו בתקשורת", נמסר ממשרד האוצר.

"ד"ר שמחון הבהיר לשר כי הוא רואה בעלייה בכלל ובעלייה מחבר העמים בפרט ברכה גדולה למדינה ולמפעל הציוני. קשה בכלל להטיל ספק בתרומתה העצומה של עלייה זו למדינה, לחוסנה, לביטחונה, לכלכלתה ולתרבות בישראל".

בנוסף נכתב בהודעה: "ד"ר שמחון הסביר כי הפרשנות שניתנה לדבריו כאילו יצא נגד העלייה מחבר העמים או כנגד 'חוק השבות' רחוקה מאוד מעמדותיו ובכל מקרה הוא מבקש להתנצל בפני כל מי שנפגע מהדברים כפי ששודרו".

רוצים לקבל עוד עדכונים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק