שמחון: "דבריי הוצאו מהקשר"

אחרי הסערה שעורר היועץ הבכיר באוצר כשהתבטא נגד העלייה הרוסית, ד"ר אבי שמחון טוען כי דבריו סולפו. "אינני פוליטיקאי אבל אני לומד איך להתנהג כשיש מיקרופון. הלקח כואב – אבל הוא נלמד"

אחרי ההתנצלות מגיעים ההסברים: היועץ הבכיר במשרד האוצר ד"ר אבי שמחון, עורר התנגדות גדולה לאחר פרסום דברים שאמר נגד העלייה מברית המועצות. בריאיון מיוחד ב"תכנית חיסכון", הבהיר שמחון כי לא התכוון לפגוע בעולים מחבר העמים.

"לא השוותי את העולים למסתננים מאפריקה. חשוב לי להבהיר שהעלייה מחבר העמים תרמה הרבה מאוד למדינה בכל התחומים", אמר הערב שמחון. "בחיים לא הייתי משמיץ כך את כל העלייה".

"גם בעיתונים וגם בטלוויזיה פרסמו דברים שלא קשורים למה שאמרתי", טען שמחון והוסיף "אני לא פוליטיקאי ולא נולדתי בתוך המערכת הזאת, ואני לומד שכשנותנים לך מיקרופון, מה שאתה אומר עלול להגיע לכל עם ישראל וזה היה לקח מאוד מאוד כואב, אבל הוא נלמד".

"לאנשים האלה אין שום קשר ליהדות"

רק בשבוע שעבר ציינה ישראל 20 שנה לעלייה הגדולה של יהודי ברית המועצות, והיום אנו עדים למתקפה חמורה נגדם מצד בכיר במשרד האוצר, כך חשף הבוקר גולן יוכפז בתכנית "בוקר טוב ישראל" בגלי צה"ל.

"לאנשים האלה אין שום קשר ליהדות", אומר ד"ר אבי שמחון, יו"ר הוועדה המייעצת לשר האוצר, "הם עלו לארץ ממניעים כלכליים". דבריו של שמחון, אותם אמר במהלך כנס של המועדון המסחרי-תעשייתי שודרו הבוקר בתכנית "בוקר טוב ישראל" בגלי צה"ל. שמחון המשיך במתקפה חסרת התקדים על העולים מחבר העמים, וטען שהם לא יהודים. "יש להם סבא יהודי, אז הם מקבלים אזרחות מתוקף חוק השבות", אמר שמחון.

המשתתפים בכנס הזדעזעו למשמע דבריו של שמחון, אבל הוא המשיך להעיר הערות גזעניות, והשווה בין העולים מרוסיה לבין המסתננים מאפריקה. "אם קיבלנו 450 אלף עולים שיהדותם מוטלת בספק, למה שלא ניתן לעשרות אלפי המסתננים מאפריקה לעבור הליך גיור מזורז?", תהה.

ההתנצלות: "העלייה מחבר העמים - ברכה גדולה למדינה"

ואולם, בשעות הבוקר המאוחרות, נמסרה לכלי התקשורת הודעת התנצלות של ד"ר שמחון. "לפני הצהריים התקיימה שיחת בירור ביו שר האוצר, ד"ר יובל שטייניץ לבין יו"ר הפורום הכלכלי המייעץ לשר האוצר, ד"ר אבי שמחון, בעקבות דבריו ששודרו בתקשורת", נמסר ממשרד האוצר.

"ד"ר שמחון הבהיר לשר כי הוא רואה בעלייה בכלל ובעלייה מחבר העמים בפרט ברכה גדולה למדינה ולמפעל הציוני. קשה בכלל להטיל ספק בתרומתה העצומה של עלייה זו למדינה, לחוסנה, לביטחונה, לכלכלתה ולתרבות בישראל".

בנוסף נכתב בהודעה: "ד"ר שמחון הסביר כי הפרשנות שניתנה לדבריו כאילו יצא נגד העלייה מחבר העמים או כנגד 'חוק השבות' רחוקה מאוד מעמדותיו ובכל מקרה הוא מבקש להתנצל בפני כל מי שנפגע מהדברים כפי ששודרו".

בעקבות הדברים: סערה במערכת הפוליטית

לאחר פרסום דבריו של ד"ר שמחון, קראו גורמים מכל קצוות הקשת הפוליטית לפטרו לאלתר. "הדברים של שמחון מעידים יותר מכל על בורות בכל הנוגע לחוק השבות. אין לפקידים מסוג זה מקום בשירות הציבורי וטוב ינהג שר האוצר אם יפטר את שמחון לאלתר", אמרו במפלגת ישראל ביתנו.

יו"ר הקואליציה, ח"כ זאב אלקין שהוא בעצמו יוצא ברית המועצות אמר כי במידה ושמחון לא יתנצל הוא יקרא לשר שטייניץ לפטרו. גם ח"כ איתן כבל ממפלגת העבודה קרא לפטר את שמחון, בעוד שממשרד האוצר מיהרו להדגיש כי דבריו של שמחון מייצגים את השקפותיו בלבד ולא את עמדתו של שר האוצר.

רוצים לקבל עוד עדכונים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק