שמחון מתנצל: העלייה מרוסיה מבורכת וחשובה

היועץ הבכיר באוצר ד"ר אבי שמחון ממהר להתנצל על דבריו החריפים נגד העלייה הרוסית: "העלייה מחבר העמים היא ברכה גדולה למדינה". גל"צ חשפו היום כי שמחון אמר שהעולים הגיעו רק משיקולים כלכליים

רק בשבוע שעבר ציינה ישראל 20 שנה לעלייה הגדולה של יהודי ברית המועצות, והיום אנו עדים למתקפה חמורה עליהם מצד בכיר במשרד האוצר, כך חשף הבוקר גולן יוכפז בתכנית "בוקר טוב ישראל" בגלי צה"ל.

"לאנשים האלה אין שום קשר ליהדות", אומר ד"ר אבי שמחון, יו"ר הוועדה המייעצת לשר האוצר, "הם עלו לארץ ממניעים כלכליים". דבריו של שמחון, אותם אמר במהלך כנס של המועדון המסחרי-תעשייתי שודרו הבוקר בתכנית "בוקר טוב ישראל" בגלי צה"ל. שמחון המשיך במתקפה חסרת התקדים על העולים מחבר העמים, וטען שהם לא יהודים. "יש להם סבא יהודי, אז הם מקבלים אזרחות מתוקף חוק השבות", אמר שמחון.

המשתתפים בכנס הזדעזעו למשמע דבריו של שמחון, אבל הוא המשיך להעיר הערות גזעניות, והשווה בין העולים מרוסיה לבין המסתננים מאפריקה. "אם קיבלנו 450 אלף עולים שיהדותם מוטלת בספק, למה שלא ניתן לעשרות אלפי המסתננים מאפריקה לעבור הליך גיור מזורז?", תהה.

ההתנצלות: "העלייה מחבר העמים - ברכה גדולה למדינה"

ואולם, בשעות הבוקר המאוחרות, נמסרה לכלי התקשורת הודעת התנצלות של ד"ר שמחון. "לפני הצהריים התקיימה שיחת בירור ביו שר האוצר, ד"ר יובל שטייניץ לבין יו"ר הפורום הכלכלי המייעץ לשר האוצר, ד"ר אבי שמחון, בעקבות דבריו ששודרו בתקשורת", נמסר ממשרד האוצר.

"ד"ר שמחון הבהיר לשר כי הוא רואה בעלייה בכלל ובעלייה מחבר העמים בפרט ברכה גדולה למדינה ולמפעל הציוני. קשה בכלל להטיל ספק בתרומתה העצומה של עלייה זו למדינה, לחוסנה, לביטחונה, לכלכלתה ולתרבות בישראל".

בנוסף נכתב בהודעה: "ד"ר שמחון הסביר כי הפרשנות שניתנה לדבריו כאילו יצא נגד העלייה מחבר העמים או כנגד 'חוק השבות' רחוקה מאוד מעמדותיו ובכל מקרה הוא מבקש להתנצל בפני כל מי שנפגע מהדברים כפי ששודרו".

בעקבות הדברים: סערה במערכת הפוליטית

לאחר פרסום דבריו של ד"ר שמחון, קראו גורמים מכל קצוות הקשת הפוליטית לפטרו לאלתר. "הדברים של שמחון מעידים יותר מכל על בורות בכל הנוגע לחוק השבות. אין לפקידים מסוג זה מקום בשירות הציבורי וטוב ינהג שר האוצר אם יפטר את שמחון לאלתר", אמרו במפלגת ישראל ביתנו.

יו"ר הקואליציה, ח"כ זאב אלקין שהוא בעצמו יוצא ברית המועצות אמר כי במידה ושמחון לא יתנצל הוא יקרא לשר שטייניץ לפטרו. גם ח"כ איתן כבל ממפלגת העבודה קרא לפטר את שמחון, בעוד שממשרד האוצר מיהרו להדגיש כי דבריו של שמחון מייצגים את השקפותיו בלבד ולא את עמדתו של שר האוצר.

רוצים לקבל עוד עדכונים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק