היועמ"ש: אין מניעה למנות את ניצב דנינו למפכ"ל

מפכ"ל חדש: היועמ"ש ויינשטיין שוחח אחה"צ עם השר אהרונוביץ' והודיע - אין מניעה למנות את ניצב יוחנן דנינו, למרות הפרשות בהן הוא מעורב לכאורה, למפכ"ל החדש. ייתכן ומחר או ביום ראשון תצא הודעה רשמית בנושא

היועץ המשפטי לממשלה יהודה ויינשטיין טלפן הערב לשר לבטחון פנים יצחק אהרוניביץ והודיע לו כי אין מניעה להמשיך בהליך מינוי המפכ"ל. ההערכה היא שאהרונוביץ יודיע כבר מחר, או ביום ראשון, כי עקב הודעתו של היועץ המשפטי הוסרו כל המכשולים וכי בחר בניצב יוחנן דנינו כמפכ"ל.

תהליך מינויו של דנינו למפכ"ל המשטרה התעכב ביוזמת השר לביטחון הפנים, שביקש ממבקר המדינה לבחון את תפקודו של דנינו בפרשת חיסולם של שני סוכני משטרה ב-2006.

"היועץ המשפטי לממשלה הודיע היום לשר לבטחון פנים כי הגיע לכלל מסקנה, בעצה אחת עם פרקליט המדינה, כי לא קיימת מניעה משפטית למינויו של ניצב יוחנן דנינו לכהונת מפכ"ל בעת הזו, ככל שהשר יבחר לעשות כן", נמסר הערב ממשרד המשפטים.

"ההחלטה נמסרה לאחר שהיועץ קיים מספר דיונים עם צמרת משרדו, ובהם נבחנו ההיבטים השונים הנוגעים לעניין", נכתב עוד.

"בחינה זו נעשתה על בסיס חומרים המתעדים את ליווי הפרקליטות בפרשות נשוא התלונות נגד ניצב דנינו, ועל בסיס התייחסות מפורטת מגורמי הפרקליטות הבכירים אשר עסקו בשעתו בנושאים אלה, והביעו מסקנתם הברורה לפיה לא נפל פגם בהתנהלותו של דנינו בפרשות האמורות".

חקר את קצב, אולמרט וגאיידמק

שני מועמדים הגיעו לקו הגמר: מפקד מחוז תל אביב, ניצב שחר איילון, ומפקד מחוז הדרום, ניצב יוחנן דנינו. אחד מהם יחליף את רנ"צ דודי כהן, שמכהן בתפקיד מאז שנת 2007.

לקראת ההכרעה בין שני הקצינים הבכירים, שמילאו כל אחד שלושה תפקידי ניצב בשטח ובמטה, ערך אהרונוביץ הליך בחירה מסודר, מעמיק ורציני. השר התייעץ בין היתר עם אנשי משטרה בעבר ובהווה וגם עם מבקר המדינה מיכה לינדנשטראוס.

אהרונוביץ מקווה שהאיש החזק במשטרה יוציא לפועל את חזונו: צמצום משרדים ומטות, הגדלת מספר השוטרים שייצאו לשטח וינסו לעמוד מול גל האלימות ולפתור את הבעיה המחמירה בעיקר במגזר הערבי.

ניצב יוחנן דנינו מכהן כמפקד המחוז הדרומי מאז חודש דצמבר 2008. בעבר הוא כיהן כראש זרוע החקירות ביחידה הארצית לאיתור גניבות כלי רכב ובשנת 2002 מונה לתפקיד סגן ראש היחידה הארצית לחקירות פשעים חמורים בינלאומיים (יאחב"ל). בין השאר, עמד דנינו בראש פרשת המעילה בבנק למסחר.

בשנת 2003 מונה דנינו לתפקיד ראש היחב"ל ועסק בחקירתו של ארקדי גאיידמק בעבירות הלבנת ההון ובפרשת האי היווני. דנינו הוא למעשה מי שהמליץ לסגור את התיק נגד אריאל שרון ובנו גלעד, המלצה שהתקבלה בסופו של דבר על ידי היועץ המשפטי דאז מני מזוז.

באפריל 2006 קיבל דנינו את דרגת הניצב, כשמונה לראש האגף לחקירות ומודיעין במשטרה. הוא היה ממקימי יחידת להב 433 של המשטרה למלחמה בפשיעה החמורה ופיקח על החקירות נגד נשיא המדינה לשעבר משה קצב, ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט והשרים לשעבר חיים רמון ואברהם הירשזון.

דנינו החליף בתפקיד מפקד המחוז הדרומי את ניצב אורי בר-לב, מי ששמו עלה לאחרונה לכותרות בפרשת האונס וההטרדות המיניות.

רוצים לקבל עוד עדכונים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק