אח ההרוג בוועדה לביקורת המדינה: "אנחנו יודעים מי האשמים"

לאחר שהפעיל בימים האחרונים רה"מ נתניהו לחץ על חברי הכנסת שלא לתמוך ביוזמה להקמת ועדת חקירה ממלכתית לאסון הכרמל, דנו היום חברי הוועדה לביקורת המדינה על הנושא - והחליטו שלא להצביע. אחיו של אחד ההרוגים תקף: "המדינה צריכה לקחת אחריות"

גוררים רגליים? הוועדה לענייני ביקורת המדינה בכנסת דנה היום ארוכות בדוח מבקר המדינה החמור על שירותי הכבאות - ועל הקמת ועדת חקירה ממלכתית למחדלי האסון בכרמל. בסופו של דבר, הוחלט שלא להצביע על כך בגלל היעדר רוב להקמת הוועדה.

הוועדה נפתחה בוויכוח סוער בין חברי הכנסת. יו"ר הוועדה, ח"כ יואל חסון, פתח את הדיון ואמר כי "יש רגעים שצריכים להתעלות בהם מעל שיקולים של קואליציה ואופוזיציה, מעל שיקולים פוליטיים צרים, ולנהוג בראש ובראשונה על פי האינטרס הציבורי, על פי הממלכתיות. זהו חובתנו כנבחרי ציבור".

לאחר שמבקר המדינה מיכה לינדנשטראוס נשא דברים, החל לדבר שר הפנים אלי ישי בפני הוועדה. כשלדבריו מתפרצים חברי הכנסת ותוקפים אותו, הסביר ישי את פועלו כשר פנים למען שירותי הכיבוי.

הוא אמר כי, "הדיון לצערי הוא פוליטי ולא ענייני ומקצועי... ראיתי את הסכנה, קיימתי דיונים רבים מאוד. אני לא מכיר עוד משרדים שהתנהלו באופן מהיר ודחוף, והתכתבויות ודיונים עם ראש הממשלה. ראיתי צורך חשוב וחיוני מאין כמוהו, בפרט לנושא החירום".

שר האוצר יובל שטייניץ, שהביקורת הייתה גם על העובדה שמשרדו התנה את התוספת התקציבית לכיבוי ברפורמה מקיפה שם, הסביר כי "אמרתי לאנשי האוצר שנציג את העמדה המסורתית, לפיה תוספת תגיע רק עם רפורמה, אבל הוספתי - דעו לכם שכשנגיע לזה וזה יהיה בקרוב, נתמוך גם בתקציב מיידי, ללא רפורמה".

בפני הוועדה דיבר גם אחיו של מישר אוסמה נעמנה, שנספה באסון האוטובוס. "אני רוצה להגיד תודה לאח שלי ולעוד 42 אנשים שהגישו למדינה התרעה על מגש של זהב - שמשהו פה לא בסדר. ניסוי עושים על בעלי חיים. המדינה עשתה פה ניסוי על בני אדם".

אחיו של ההרוג פירט בכאב כיצד אחרי האסון, הוא ומשפחתו ראו תמונות קשות ביותר מזירת האירוע באתרים שונים באינטרנט. הוא הוסיף, "אני והמשפחה וכולם יודעים מי האשמים. המדינה צריכה לקחת אחריות. לוקחים את המפתחות ויוצאים".

ראש הממשלה בנימין נתניהו קיים בימים האחרונים סבב פגישות לקראת הדיון היום. זאת לאחר שח"כ יואל חסון, ראש הוועדה, אמר כי הוא יוביל להקמת ועדת חקירה. ח"כ אורי אריאל, לדוגמה, שהתלבט האם לתמוך או להתנגד לוועדת חקירה, החליט לאחר פגישה בנושא עם ראש הממשלה נתניהו - להתנגד.

קדימה: נתניהו משחד ח"כים כדי שיצביעו נגד הקמת וועדה

במפלגת קדימה האשימו אתמול את רה"מ נתניהו, בכך שהוא משחד חברי כנסת כדי למנוע הקמת ועדת חקירה לבדיקת מחדלי השריפה בכרמל. במפלגה אמרו כי, "סירחון השוחד הפוליטי זועק לשמים".

"נתניהו קונה חברי כנסת ללא בושה,‎ ובכך מנסה בכל מחיר לברוח מאחריותו לאחד המחדלים החמורים בתולדות המדינה", נכתב בהודעת המפלגה. "הוא יודע היטב מה יש לו להסתיר ולכן הוא משקיע בסיכול חקירת השריפה יותר מאשר השקיע כדי למנוע אותה. שום שוחד פוליטי לא יכסה על המחדל, ושום תרגיל מסריח לא ימחק את דבריו החמורים של המבקר כי נתניהו וממשלתו הפקירו את אזרחי ישראל".

רוצים לקבל עדכונים נוספים על חקירת השריפה? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

האסון בכרמל - סיקור מיוחד:

43 הרוגים באסון הכרמל

האש הכריעה את אהובה תומר

מדריך: מה יעשה מי שביתו נפגע?

גשם מקומי בכרמל יסייע לכבאים

בימים הקרובים: דוח חמור על שירותי הכבאות

אחרי השריפות: בוזזים את השרידים

אחרי 4 ימים: העופות שבים לחי-בר

התקשורת הערבית לועגת לישראל: מה תעשו במלחמה?

מטוס הכיבוי האמריקני "סופר טנקר" מעל הכרמל

התיעוד האחרון של אלעד בן ה-16

עין הוד: נותרו רק הריסות ופיח