דב שילנסקי הלך לעולמו מדום לב

שילנסקי מת הלילה מדום לב בביתו שבתל אביב, בן 86 היה במותו. הלוויתו של יו"ר הכנסת ה-12 תיערך מחר ב-10:45 בבית העלמין בקרית שאול. הוא הניח אחריו שני בנים וייטמן לצד רעייתו, רחל

דב שילנסקי. ארכיון (אתר הכנסת)

דב שילנסקי, שהיה יו"ר הכנסת ה-12, מת הלילה מדום לב בביתו שבתל אביב. שילנסקי היה בן 86 במותו. הוא הניח אחריו שני בנים, שמואל ושפיר. הלווייתו תיערך מחר (שישי) בשעה 10:45 בבית העלמין בקרית שאול, וייטמן לצד רעייתו, רחל.

שילנסקי נולד בשאולאי שבליטא. בזמן השואה היה חבר מחתרת גטו שאוולי ופיקד על תנועת האצ"ל בגרמניה וברומא. לישראל עלה ב-1948 בספינה "אלטלנה". במלחמת העצמאות שירת כקצין קרבי, והמשיך בשירות מילואים במהלך מלחמות ישראל.

שילנסקי נעצר ב-5 באוקטובר 1952, בקומת המרתף של בניין משרד החוץ בקריה בתל אביב, כשבתיקו מטען חבלה - עם 25 אצבעות חומר נפץ. הוא הואשם בחברות במחתרת שהתכוונה לפעול נגד הסכם השילומים ונידון ל-21 חודשי מאסר.

הוא כיהן כחבר הכנסת מטעם סיעת הליכוד, החל בכנסת התשיעית ועד הכנסת ה-13. במהלך כהונתו כיהן כסגן שר במשרד ראש הממשלה, כיושב ראש ועדת הפנים ואיכות הסביבה וכיושב ראש הכנסת ה-12, וכסגן יושב ראש הכנסת לאחר מכן. בנוסף היה חבר בוועדת הכנסת וחבר בוועדת חוקה, חוק ומשפט.

ב-1989, יזם את מפעל ההנצחה "לכל איש יש שם", להקראה בכנסת של שמות הנספים בשואה. פעילות זו המשיכה מאז בכל ימות הזיכרון לשואה, גם לאחר שעזב שילנסקי את הכנסת. בשנת 2009, העניקה לו הכנסת אות הוקרה על פועלו בתחום זה.

רוצים לקבל עוד עדכונים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק