הכבאים לא יוכלו יותר לשבות?

שבוע אחרי השריפה הגדולה ביותר בהיסטוריה של ישראל אישרה מליאת הכנסת בקריאה טרומית את הצעת חוק הכיבוי וההצלה. ההצעה, שיזמה ש"ס, כוללת בין היתר איסור על התאגדות הכבאים ואפשרות על הכרזה של שביתה

כשנחשף המחדל הענק בשירותי הכיבוי, עם דליקת-הענק בכרמל, נזכרו כולם בשביתת הכבאים, לפני כשנה. הם מחו אז על תנאי העסקתם ועל התקציבים המועטים שמקבלים שירותי הכיבוי.

כעת, מתברר, החוק עלול לאסור עליהם לשבות. מליאת הכנסת אישרה היום בקריאה טרומית את הצעת החוק של ח"כ דוד אזולאי (ש"ס) להקמת רשות כבאות ארצית. בין השאר, נכלל בהצעת החוק סעיף האוסר על התאגדות הכבאים ואפשרות על הכרזה של שביתה.

להצעה, שהונחה על שולחן הכנסת רק לאחר שהמבקר הגיש את טיוטת הדוח החמור על המחדלים בשירותי הכבאות, לא היו מתנגדים. הצעות דומות כבר נדחו בעבר, אך זו אושרה - אולי דווקא בגלל האסון בכרמל.

בחוק נכתב כי "ייאסרו התארגנות ושביתות של כבאים, כפי שהם אסורים במשטרה. הוועדה הייתה ערה לכך כי חופש ההתאגדות, הזכות לנהל משא ומתן קיבוצי וזכות השביתה הנובעת מאלה, הינם זכויות יסוד של העובדים, אשר הוכרו בפסיקת בתי המשפט בישראל".

"אולם", נכתב עוד, "זכויות אלה אינן מוחלטות, במיוחד כאשר מדובר בשירותים חיוניים. קיימות בעולם מדינות שבהן נאסר על כבאים לשבות. לעיתים מלווה האיסור בהקמת מנגנון של בוררות חובה".

רוצים לקבל עדכונים נוספים על חקירת השריפה? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

האסון בכרמל - סיקור מיוחד:

42 הרוגים באסון הכרמל

אחרי הביקורת: מרים פיירברג התפטרה

האש הכריעה את אהובה תומר

מדריך: מה יעשה מי שביתו נפגע?

גשם מקומי בכרמל יסייע לכבאים

בימים הקרובים: דוח חמור על שירותי הכבאות

אחרי השריפות: בוזזים את השרידים

אחרי 4 ימים: העופות שבים לחי-בר

התקשורת הערבית לועגת לישראל: מה תעשו במלחמה?

מטוס הכיבוי האמריקני "סופר טנקר" מעל הכרמל

התיעוד האחרון של אלעד בן ה-16

עין הוד: נותרו רק הריסות ופיח