א-סנע כינה את הרבנים חלאות - וסולק מהמליאה

מכתב הרבנים מעורר סערות גם בכנסת ישראל: במהלך דיון שנערך היום במליאה יצא חה"כ טאלב א-סנע נגד "גילוי הדעת" השנוי במחלוקת שאוסר להשכיר או למכור דירה לערבים ולזרים. א-סנע כינה את הרבנים חלאות וגזענים – וסולק מהמליאה

מכתב הרבנים הקוראים לא להשכיר דירות בצפת לתושבים ערבים הביאה לתקרית חמורה בכנסת ישראל. במהלך דיון שנערך שם היום, חבר הכנסת טאלב א-סנע (רע"מ-תע"ל) כינה את הרבנים "חלאות וגזענים" וסולק מהמליאה.

א-סנע פנה לשר הפנים אלי ישי שהיה על הדוכן ושאל אותו מדוע אינו מגנה את הדברים. ישי השיב כי ברשות הפלסטינית מוציאים להורג מי שמוכר בתים ליהודים". א-סנע התקשה להסתיר את זעמו וענה בתגובה כי "החוק אוסר הסתה לגזענות". לצד הדברים הוא כינה את הרבנים "חלאת המין האנושי", ואמר כי "הם אינם רבנים אלא גזענים". בעקבות ההתבטאות החריפה, יו"ר הכנסת ראובן (רובי) ריבלין הוציא את א-סנע ממליאת הכנסת.

בעקבות מכתב הרבנים, נשיא המדינה שמעון פרס פרסם הודעת גינוי חריפה למכתב הרבנים הקורא להימנע מהשכרה ומכירה של דירות לערבים"הודעת הרבנים בדבר איסור למכור דירות לערבים יוצרת משבר מוסרי יסודי במדינת ישראל הנוגע למהותה ולתוכנה של המדינה כמדינה יהודית ודמוקרטית", אמר הנשיא.

"לא למכור לנכרי"

חמישים רבני ערים הצטרפו לאחרונה לרבה של צפת, הרב שמואל אליהו, וחתמו על מכתב שקורא לא להשכיר דירות ולא למכור דירות לערבים ולזרים. בין החותמים, גם גדולי הרבנים החרדים - הרב אהרן לייב שטיינמן והרב חיים קנייבסקי.

ב"גילוי הדעת" עליו חתמו הרבנים נכתב כי: "אסור מהתורה למכור בית או שדה בארץ ישראל לנכרי. כדברי הרמב"ם: '...שנאמר 'וְלֹא תְחָנֵּם' (דברים ז ב). - לא תיתן להם חניה בקרקע שאם לא יהיה להן קרקע ישיבתן ישיבת עראי היא...' (הלכות ע"ז; י,ד). והזהירה עליו התורה כמה וכמה פעמים שהוא גורם רעות ומחטיא את הרבים בנישואי תערובת שנאמר: 'כִּי יָסִיר אֶת בִּנְךָ מֵאַחֲרַי' (דברים ז ד)".

עוד נכתב כי: "ועוד רעה על רעה, שהמוכר או המשכיר להם דירה באזור שגרים בו יהודים גורם נזק גדול לשכניו... ומן המפורסמות הוא שבעקבות מכירה או השכרת דירה אחת יורד מחיר כל דירות השכנים אפילו כשהקונים והשוכרים נחמדים בתחילה. וזה המוכר והמשכיר הראשון גורם לשכניו הפסד גדול ועוונו גדול מנשוא. ומי התיר לו? וגורם לאחרים למכור רכושם אחריו, לברוח מהמקום".

בין החותמים: הרב מרגלית מכרמיאל, הרב שיינין מאשדוד, הרב יעקב אדלשטיין מרמת השרון, הרב מרדכי נגארי ממעלה אדומים, הרב בסיס עזריה מראש העין, הרב שמואל דוד מעפולה, הרב משה ביגל ממיתר, הרב צוברי מגדרה, רב העיר נהריה הרב מייטליס, רב העיר קרית ים, הרב אברקי, הרב שלום צדוק רב העיר הרצליה, הרב הרצל מנצרת עילית, הרב זינגר מגבעת שמואל ועוד.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק