המבקר התריע - הכסף זרם לכבאות

לצד הביקורת הרבה שנשמעת על הצעדים המעטים שנקטה הממשלה כדי לשפר את שירותי הכבאות, השרים מתגאים בהחלטה להעביר 100 מיליון שקלים לפני פרוץ השריפה בכרמל. כעת מתברר ששבועיים לפני ההחלטה, העביר מבקר המדינה טיוטה מהדוח החמור שהוא עומד לפרסם בנושא. צירוף מקרים?

ראש הממשלה, שר הפנים ושר האוצר התגאו בימים האחרונים על כך שאחרי שנים ארוכות של יובש, העבירו 100 מיליון שקלים לשירותי הכבאות, אבל להחלטה מתברר שקדם אותו דוח מבקר שצפוי לחשוף את הליקויים החמורים. התשובה נעוצה ככל הנראה במסמך ששיגר המבקר לסגן ראש הממשלה ושר הפנים אלי ישי ב-21 ביולי ובו הוא מבקש את תגובתו לדוח החמור ביותר שפרסם עד כה.

"במהלך החודשים האחרונים ערך משרד מבקר המדינה ביקורת בנושא היערכות שירותי הכבאות וההצלה לשעת חירום. במסגרת הביקורת נבדקו, בין היתר נושאים הקשורים למשרדך", לשון המכתב. תגובת המשרד לא איחרה לבוא, וכעבור שבועיים הממשלה החליטה "להורות לנציבות הכבאות וההצלה להשלים את החוסרים המהותיים במערך הכבאות, בציוד בכוח אדם בעלות של 11 מיליון שקלים".

בלשכת ראש הממשלה סירבו להגיב לפרסום.

היום: רה"מ הציג את תכנית הממשלה לשיקום הכרמל

ראש הממשלה בנימין נתניהו קיים הערב מסיבת עיתונאים מיוחדת במהלכה פירט על היערכות הממשלה לשיקום הנפגעים והנזק הרב שנגרם לרכוש ולסביבה במהלך השריפה בכרמל. את מסיבת העיתונאים המיוחדת העברנו בשידור חי כאן באתר האינטרנט של חדשות 2.

"במלאת 30 יום תקיים ועדת הסמלים והטקסים אירוע הנצחה וזיכרון לנספים באסון הכרמל", פתח נתניהו את דבריו. "היום נגמר שלב השריפה, ואנחנו עוברים לשלב השני - והוא שיקום הנזקים. אנחנו מבקשים שהשלב הזה יהיה קצר ככל שניתן".

"צריך לקצר את הבירוקרטיה ולעשות פעולות שלא בהכרח שיגרתיות, אשר יביאו קץ לסבל הזה במהירות האפשרית", הוסיף ראש הממשלה. "ביקשתי מראש עיריית נתניה, מרים פיירברג, להיות הפה של תושבי הכרמל - כדי שאותם אנשים יוכלו להגיע אלי ולשרים באמצעותה".

"מראשי הערים המנוסים ביותר"

"מרים מאוד מנוסה, מכירה את כל האנשים הנוגעים בדבר ויש לה דלת פתוחה אצלם ואצלי", אמר נתניהו ופנה לראש עיריית נתניה: "את יכולה להגיע אלינו מתי שאת רוצה ולהשמיע את קולך כפי שאת יודעת לעשות. את אחת מראשי הערים המנוסים ביותר, ואני מודה לך שקיבלת על עצמך את המשימה הזאת. אני מקווה שנוכל לקצר את התהליכים בימים ובשבועות, אנחנו רוצים שהאנשים יהיו בחזרה בבתיהם במהירות שיא. נעשה הכל כדי שהדבר הזה יתממש".

לאחר מכן עלתה לדבר מרים פיירברג. "כולנו כואבים את הטרגדיה הנוראה שפקדה את עם ישראל כולו, בוודאי את המשפחות השכולות, ושולחים החלמה מהירה לפצועים", אמרה. "ראש הממשלה החליט לעשות כל מה שנדרש כדי להקל על התושבים באזורים שנפגעו, לחסוך מהם את הליכי הבירוקרטיה שבד"כ נדרשים כדי להביא לכך שהם יחזרו למסלול חיים רגיל וככל שניתן בנסיבות הקשות, ולכן כשראש הממשלה ביקש ממני לקבל על עצמי את המשימה המיוחדת הזאת הסכמתי מייד".

בסיום דבריו, ראש הממשלה נשאל לגבי היחסים עם טורקיה בעקבות הסיוע שהגישה לכיבוי השריפה בכרמל, אך הוא נמנע מלהרחיב לגבי ההשלכות הדיפלומטיות שלו. "הודיתי לו על המאמצים והסיוע, אך אין לי מה להוסיף בעניין", אמר.

ועדת המנכ"לים של משרדי הממשלה החליטה בצהרים כי משפחות שבתיהן ניזוקו בשריפה בכרמל ואינן יכולות לשוב אליהן בחודש הקרוב - יקבלו מענק ראשוני של 2,500 שקל לנפש.

רוצים לקבל עדכונים נוספים על חקירת השריפה? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

האסון בכרמל - סיקור מיוחד:

42 הרוגים באסון הכרמל

האש הכריעה את אהובה תומר

מדריך: מה יעשה מי שביתו נפגע?

גשם מקומי בכרמל יסייע לכבאים

בימים הקרובים: דוח חמור על שירותי הכבאות

אחרי השריפות: בוזזים את השרידים

אחרי 4 ימים: העופות שבים לחי-בר

התקשורת הערבית לועגת לישראל: מה תעשו במלחמה?

מטוס הכיבוי האמריקני "סופר טנקר" מעל הכרמל

התיעוד האחרון של אלעד בן ה-16

עין הוד: נותרו רק הריסות ופיח