הכנסת דנה באסון בכרמל

מפיקים לקחים - ומפנים אצבע מאשימה? במליאת הכנסת התקיים דיון מיוחד באסון בכרמל, שעות ספורות לאחר פטירתה של תנ"צ אהובה תומר, מפקדת תחנת חיפה, בביה"ח רמב"ם. השר אהרונוביץ' נשא דברים לזכרה ובסיום נאומו, ניגשו אליו רבים מחברי המליאה וחיבקו אותו

לאחר הגשם שירד הלילה בכרמל וכיבוי השריפות הקטנות הבוקר בהר, ניתן באופן רשמי לבשר כי הסתיימה השריפה הגדולה. השלב הבא יהיה כנראה הסקת המסקנות ואיתור האחראים למחדל הענק, שגבה את חייהם של 42 אנשים.

במליאת הכנסת מתקיים כעת דיון מיוחד באסון בכרמל, כאן באתר אנו מעבירים שידור חי ורציף מהדיון.

רה"מ והשרים חיבקו את אהרונוביץ'

הדיון במליאה החל בהקראת שמות הנספים בשריפה. לאחר מכן, חלקו חברי הכנסת דקת דומיה לזכר הנופלים. ראשון עלה לבמה השר לביטחון פנים, יצחק אהרונוביץ'. השר ספד לתנ"צ אהובה תומר, שמתה הבוקר בבית החולים רמב"ם מפצעים שספגה בשריפה ביום חמישי האחרון. "תנ"צ אהובה תומר הייתה דוגמה ומופת לכל שוטרי ישראל", אמר אהרונוביץ'.

בהמשך, התייחס אהרונוביץ' לאסון השריפה וציין כי פעולות שננקטו עם התחלת השריפה, הצילו חיים לאחר מכן. "דליקות יער ענקיות הן שונות בתכלית מדליקות רגילות", אמר השר והוסיף שבאש כזאת אפשר להילחם רק באמצעות מטוסי כיבוי. אהרונוביץ' התייחס גם לנזק הכספי והעריך את ערך הנזק לבתים פרטיים בלבד ב-120 מיליון שקל.

לבסוף התייחס השר למערך הכבאות ואמר שהשינוי בו הוא בלתי נמנע. אהרונוביץ' הביע תקווה שבעקבות המסקנות שיוסקו אחרי האירוע, יקבל מערך הכבאות את החיזוק לו הוא זקוק. בסיום נאומו, ירד אהרונוביץ' מהדוכן ורבים מישובי המליאה, בהם גם ראש הממשלה, ניגשו אליו וחיבקו אותו.

אתמול דיווחנו כי מבקר המדינה מיכה לינדנשטראוס צפוי להגיש את דוח מבקר המדינה, ובו ביקורת חמורה על שירותי הכיבוי, כבר בימים הקרובים. המבקר ישקול האם להכניס לדוח הנוכחי גם את האסון בכרמל.

בהמשך עלה לדוכן הנואמים ח"כ ניצן הורוביץ ממרצ, שקרא להתפטרותו של אלי ישי. "אני תובע את התפטרותו של שר הפנים משום שהוא נושא באחריות אישית ומיניסטריאלית", אמר הורוביץ. "משרד הפנים ושר הפנים אינם גורם חלש וחסר השפעה, ובנושאים אחרים שהיו קרובים ללבו של השר ומפלגתו הם ידעו לתבוע את מה שרצו".

ח"כ דוד אזולאי מש"ס, יו"ר ועדת הפנים של הכנסת, אמר כי "המצב הקיים בשרותי הכבאות צריך להדיר שינה מהאחראים על המערכת הזאת. מערך שירותי הכיבוי לא מסוגל להגיש מענה ראוי במצבי חירום ובשגרה".

השריפה הגדולה - מעל 80 שעות של לחימה

1,500 כבאים מכל רחבי הארץ פעלו לכיבוי שריפת הענק שהשתוללה בכרמל מאז יום חמישי האחרון במשך יותר מ-80 שעות, עד שהושגה שליטה מלאה על האש. כעת, לאחר שכבו הלהבות, הרשויות יתמודדו עם תוצאות הדליקה הגדולה בתולדות המדינה שגבתה את חייהם של 42 קורבנות.

50 אלף דונם של יער של יער נטוע וחורש נשרפו באסון הכרמל. להערכת הקרן הקיימת לישראל מדובר ביותר מ-50 מיליון עצים.

על פי הערכות ראשוניות, הנזק ליישובים ולרכוש עומד על 150-200 מיליוני שקלים. ביישוב בית אורן נשרפו 49 בתים, 8 גני ילדים ובית הארחה אחד. בעין הוד נפגעו באופן קשה 20 יחידות דיור ו-20 נוספות נפגעו באופן חלקי.

בכפר הנוער ימין אורד האש הותירה 10 מבנים הרוסים ותשעה מבנים נוספים נהרסו באופן חלקי. ביישוב עוספייה, שבו החלה השריפה, נפגעו 10 מבנים כתוצאה מפיח ועשן.

35 כלי טיס נאבקו באש המשתוללת ברכס הכרמל, שכילתה כבר יותר מ-50 אלף דונמים וארבעה מיליון עצים. לאורך כל היום, מלבד ה"סופר טנקר", מטוס הכיבוי הגדול מארצות הברית, עבדו מסביב לשעון 23 כלי טיס נוספים מחו"ל. לדברי מפקד חיל האוויר האלוף עידו נחושתן, מטוסי ומסוקי הכיבוי ביצעו יותר מ-400 גיחות. בסך הכל הטייסים השתמשו בכ-200 טונות של חומרים מעכבי שריפה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים על חקירת השריפה? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

האסון בכרמל - סיקור מיוחד:

42 הרוגים באסון הכרמל

האש הכריעה את אהובה תומר

מדריך: מה יעשה מי שביתו נפגע?

גשם מקומי בכרמל יסייע לכבאים

בימים הקרובים: דוח חמור על שירותי הכבאות

אחרי השריפות: בוזזים את השרידים

אחרי 4 ימים: העופות שבים לחי-בר

התקשורת הערבית לועגת לישראל: מה תעשו במלחמה?

מטוס הכיבוי האמריקני "סופר טנקר" מעל הכרמל

התיעוד האחרון של אלעד בן ה-16

עין הוד: נותרו רק הריסות ופיח