אלי ישי: עושים בי לינץ' כי אני מזרחי

שר הפנים, מי שאחראי על מערך הכבאות וההצלה בישראל, וחבריו לסיעת ש"ס, שומעים את הקולות הקוראים לו להתפטר - ומגיבים בשליפת השד העדתי מהבקבוק. "שר שהוא ספרדי-מזרחי, וגם ימני וחרדי. זה שילוב שכולם יאהבו לתקוף", אמר ישי בראיון ל"הארץ". השר מרגי: "אם זה היה שר אחר - היו בודקים ומנתחים שהוא פעל נכון"

מה שקורה פה הוא לינץ' נגדי" – כך אומר שר הפנים אלי ישי בתגובה להתגברות הקריאות להתפטרותו בשל הדליקה בכרמל. ישי ושרי ש"ס טוענים שעושים בו "לינץ'" - שנובע בין השאר מהיותו חרדי, ימני ומזרחי.

"כולם יודעים בדיוק מה עשיתי, אבל העובדות לא משנות", אמר ישי בראיון לעיתון "הארץ". "אני לא מכיר שר שנאבק על תחום מסוים כמו שנאבקתי על תחום הכיבוי. אבל אחרי שאני נאבק באוצר, משיג סכום שאף שר לא השיג לפני, ואני יודע שזה לא מספיק - ממשיכים לתקוף אותי".

 "גם דברים שנראה לכם שהעסיקו אותי ולא קשורים למשרד הפנים, לא העסיקו אותי ליותר מדיון אחד או שניים", הוסיף שר הפנים. "אי אפשר להשוות את זה למה שעשיתי למען שירותי הכיבוי. הודעתי לראש הממשלה שלא אוכל לתמוך בממשלה בפעולות מסוימות אם לא תאושר תוספת".

על השאלה מדוע לא חולל משבר, כפי שש"ס עשתה לא פעם בעבר על דברים אחרים, השיב: "נלחמתי בכל הכוח, מה מצפים עוד משר בישראל? לא ביקשתי על זה קומפלימנטים, אבל מה שקורה פה זה לינץ'".

"כואבת לי ההסתה, כואב לי הניסיון להחדיר שנאה"

גם חבריו של ישי בש"ס נזקקים להגנתו. השר אריאל אטיאס הגן על שר הפנים בראיון לגלי צה"ל ואמר כי "עושים לו עוול". הוא מיקד את המתקפה שלו בפקידי האוצר, ש"מנהלים את המדינה". אבל ש"ס הרשמית, כולל ישי, מדברת כעת כמו שלא דיברה תקופה ארוכה, על הסתה אנטי מזרחית ואנטי דתית.

לשאלה מהן הסיבות להתקפות נגדו, ענה ישי: "מישהו כתב היום במאמר באתר אינטרנט שהתשובה אולי נמצאת בשילוב של שר שהוא ספרדי-מזרחי, וגם ימני וחרדי. זה שילוב שכולם יאהבו לתקוף, לא משנה אם זה צודק או לא. אם זה לא היה אלי ישי, שר שהיה פועל ככה היה יוצא כוכב, היו משבחים אותו שהתריע בזמן. אני לא נוהג לדבר ככה, אבל זה מביע תחושות של ציבור גדול מאוד. כואבת לי ההסתה, כואב לי הניסיון להחדיר שנאה, אבל יותר מכל כואב לי אישית ההרוגים והפצועים. מצדי יכולים הם לכתוב עלי מה שרוצים".

משוחרר אף יותר בלשונו היה השר לשירותי דת, יעקב מרגי. "מה שקורה היום בתקשורת זה לינץ' לאלי ישי, וזה לא מקרי", אמר מרגי ל"הארץ". "להזכירך, אלי ישי הוא חרדי, הוא ספרדי, הוא דתי והוא ימני. אם זה היה שר אחר - היו בודקים ומנתחים ומוצאים שהוא פעל נכון. לא לחינם אלי ישי היה הראשון שקרא לוועדת חקירה. אתה יודע למה? זה בגלל שהוא לא נותן אמון בשיח הציבורי שמונהג על ידי אנשים שהם אנטי-דתיים, אנטי-ימניים, ואני לא אטעה אם אומר שהם לוקים גם בקטע העדתי. כולם מסכימים שהבעיה עם שירותי הכיבוי נמשכת שנים. לא ייתכן לקחת משבר לאומי ולשים אותו על הכתפיים של האיש הזה".

"פעלתי רבות למען הכבאות"

גם בראיון לחדשות 2, בעוד השריפה משתוללת, דחה ישי את ההאשמות הקשות שהופנו כלפיו וטען: "לא היה נושא שהעליתי כל כך הרבה בפורומים ממשלתיים - כמו מצוקת מערך הכיבוי".

"פעלתי רבות למען הכבאות", אמר השר ישי. "ביקשתי עוד בקבינט להקים ועדת חקירה שתברר מה קרה פה בשנים האחרונות ומדוע קיצצו במערך הכבאות. צריך לחקור את השתלשלות העניינים".

"התרעתי על כך ששירות הכבאות בארץ הוא מהגרועים בעולם", אמר ישי. "רק אחרי 8-10 שנים שלא היה תקציב, אני הראשון שהצלחתי להביא 100 מיליון שקלים והדגשתי שגם זה לה היה מספיק".

ישי אף הוסיף כי לפני כ-8 שנים, כשממשלת שרון הביאה להחלטה לבטל את הכיבוי האוויר, הוא נותר היחיד שהתנגש להחלטה. "אם לא הייתי שר הפנים, אחרים לא היו משיגים תקציבים לתגבור הכבאות".

"צר לי שביום כזה במקום להתעסק עם הלוויות של אנשים, אנחנו מתעסקים בזה", סיכם ישי את דבריו. "ועדת החקירה תצטרף לעשות את הבדיקות כשהוא תקום, אבל כרגע יש להתעסק בכיבוי השריפה".

האסון בכרמל - סיקור מיוחד:

תיעוד מצמרר: האוטובוס עולה בלהבות

האש בערה במשך 4 ימים - אך כלא דמון לא ניזוק

41 הרוגים באסון הכרמל

גשם מקומי בכרמל יסייע לכבאים

אחרי השריפות: בוזזים את השרידים

אחרי 4 ימים: העופות שבים לחי-בר

התקשורת הערבית לועגת לישראל: מה תעשו במלחמה?

התמונות האחרונות של צוערי השב"ס

הצלם שהציל 3 אנשי שב"ס מהאש חוזר לזירת האסון