נתניהו: "לא בושה לבקש עזרה מהעולם"

במסיבת עיתונאים שהתקיימה בחפ"ק באוניברסיטת חיפה, החל רה"מ בנימין נתניהו לתכנן את היום שאחרי השריפה. "אנחנו מסוגלים לשקם את האזור, אבל זה יהיה יקר", הוסיף ואמר כי לצורך כך תיעזר הממשלה בקק"ל ובנדבנים נוספים מרחבי העולם. נתניהו ציין כי אין זו בושה לבקש עזרה מהעולם וקבע: "האזרחים צריכים להיות גאים"

בצל מאמצי הכיבוי של שריפת הענק בכרמל שעדיין נמשכים, ערך הערב ראש הממשלה בנימין נתניהו מסיבת עיתונאים בחפ"ק הסמוך לאוניברסיטת חיפה וניסה לפזר מעט אופטימיות.

"אנחנו כואבים את האסון הגדול של המשפחות", פתח ואמר ראש הממשלה, והוסיף כי הוא זוקף את העובדה שאף אדם לא נהרג מאז אסון האוטובוס הגדול כתוצאה מהשריפה לזכות אנשי כוחות ההצלה ולעבודתם המוצלחת.

"מתחילת האירוע הצבתי שני יעדים - הצלת חיים וכיבוי", אמר ראש הממשלה בפתיחת מסיבת העיתונאים. "היעד הראשון הושג", הוסיף נתניהו, והביע אופטימיות באשר לסיום פעולות הכיבוי. "אנחנו כבר בדרך להשתלט על הלהבות. הקרב הזה מוכרע באוויר", סיכם נתניהו.

ראש הממשלה אף חלק שבחים לאזרחי המדינה שממשיכים להתנדב כדי לסייע לאלו שפונו מבתיהם ומביאים מדי שעה אוכל וסיוע לכבאים שעובדים בשטח. "עם ישראל יודע להתלכד ברגעי מבחן וזה קורה בצורה הטובה ביותר כאן", אמר נתניהו.

"נשקם את האזור, וזה יהיה יקר"

באשר לטענה בדבר אי המוכנות של ישראל לשריפה, טען ראש הממשלה כי מדובר ב"אירוע ייחודי" שגם מדינות אחרות לא היו מצליחות להתמודד עמו לבד. "ראינו אירועים דומים בעולם גם ברוסיה, בארה"ב ואפילו ביוון", טען נתניהו. "בשריפת ענק יש צורך בהפעלת כוחות ייחודיים באוויר ואנשי הקרקע לא מספיקים, גם לא בשביל ההתחלה. יש צורך במערך כיבוי אווירי", הוסיף.

"יש הרבה מדינות שחוו שריפות גדולות ונעזרו במדינות אחרות. זו לא בושה", אמר נתניהו והוסיף: "זה חלק מהקיום שלנו בכפר הגלובלי ואנחנו מקבלים עזרה וגם נותנים עזרה". ראש הממשלה סיפר כי לעיתים נתקל במדינות שהציעו סיוע לישראל, עוד לפני שהיה צריך לבקש מהן. "הנכונות של העולם להגיש סיוע צריכה לחמם את הלב של האזרחים", הוסיף נתניהו.

באשר לנזקים הכלכליים והסביבתיים שגרמה השריפה, הבטיח נתניהו תכנית שיקום מקיפה ליערות הכרמל. "אנחנו מסוגלים לשקם את האזור, אבל זה יהיה יקר", הוסיף ואמר כי לצורך כך תיעזר הממשלה בקק"ל ובנדבנים נוספים מרחבי העולם.

מספר דקות לאחר נאומו של ראש הממשלה נשא גם הרמטכ"ל גבי אשכנזי דברים והבטיח להפיק את הלקחים הנדרשים במהלך הלילה. אשכנזי סקר את תנאי מזג האוויר והביע אף הוא אופטימיות באשר לסיכויי הכבאים להשתלט על השריפה. "אני מגבלה של כוח וכולנו נרתמים כיום כצוות אחד, תחת פיקודה של המשטרה", סיכם אשכנזי את דבריו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים על השריפה הגדולה? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק 

האסון בכרמל - סיקור מיוחד:

41 הרוגים באסון הכרמל

2 אחים מעוספיא נעצרו בחשד לגרימת השריפה ברשלנות

עין הוד: נותרו רק הריסות ופיח

המטוס הגדול בעולם מגיע לסייע

התמונות האחרונות של צוערי השב"ס

הצלם שהציל 3 אנשי שב"ס מהאש חוזר לזירת האסון

צפו: כבאי מדבר עם משפחתו מהאש

"איילה הייתה הרוח החיה של הבית"

הישראלי הסקרן: מצלם ומפריע