מפכ"ל המשטרה הבא - יוחנן דנינו

אחרי שמועות רבות והערכות לגבי זהות המפכ"ל הבא, הודיע היום השר יצחק אהרונוביץ' על מינויו לתפקיד של מפקד המחוז הדרומי במשטרה. דנינו מונה לתפקיד על רקע פרשת בר-לב שהכתה גלים במשטרה והוא יחליף בתפקידו את רנ"צ דודי כהן

ניצב יוחנן דנינו הוא המפכ"ל הבא של משטרת ישראל, כך הודיע היום השר לביטחון הפנים יצחק אהרונוביץ'. דנינו יחליף בתפקידו את רב-ניצב דודי כהן שמכהן בתפקיד מאז חודש ספטמבר 2007. כשברקע פרשת אורי בר-לב, שהטילה צל כבד על צמרת המשטרה, פרסמנו כבר בתחילת החודש במהדורה המרכזית של חדשות 2, כי השר אהרונוביץ' צפוי למנות את דנינו לתפקיד.

"לאחר שביצעתי הליך ראיונות והתייעצות, החלטתי להמליץ על מינוי של ניצב יוחנן דינינו לתפקיד המפכ"ל הבא", אמר השר לביטחון פנים יצחק אהרונוביץ'. "קיימתי סבב שיחות והתייעצויות עם אנשי ציבור על מנת לבצע הליך בחירת המפכ"ל בשקיפות מרבית, ופעלתי לזירוז התהליך כדי לייצב את הארגון אחרי הטלטלה שעבר בשבועות האחרונים. כל המועמדים היו ראויים והבחירה הייתה בין הטובים לבין הטובים יותר". בהמשך ציין השר כי לאחר שקיבל את תשובת היועץ המשפטי לממשלה על אי המניעה למנות את דנינו, לא הייתה לו כל התלבטות.

אהרונוביץ' דיבר בשבחו של המפכ"ל הנוכחי רב ניצב דודי כהן, ואמר כי הוא "ממפקדיה הטובים של משטרת ישראל שהוביל את הבניין הכוח, ואני מאחל לו עוד שנים ארוכות של תרומה למדינה. אני משוכנע שתהליך ההיערכות של כניסת המפכ"ל הבא לתפקידו לא יפגע בתפקוד של ממשלת ישראל".

"הניצב המיועד ניצב יוחנן דנינו יצטרך להמשיך את המלחמה הכוללת בארגוני הפשיעה, והדאגה לשכרם של השוטרים", הוסיף השר. "ישנה גם חשיבות רבה לבחירת המפכ"ל מתוך שורות הארגון". אהרונוביץ' בחר לסיים את דבריו בנימה אישית ואמר "אני זוכר את עצמי כמועמד למפכ"לות ואני קובע כי גם מי שלא זכה בתפקיד, שנותיו עוד לפניו, ומצפה לו עשייה רבה ותרומה למדינת ישראל".

ראש הממשלה בנימין נתניהו בירך על בחירתו של דנינו למפכ"ל. בהודעה שמסר לעיתונות אמר נתניהו, כי הוא סמוך ובטוח שדנינו יצעיד את המשטרה קדימה ויפעל להגברת האכיפה, המלחמה באלימות וחיזוק ביטחון האזרחים.

משלושה יצא אחד

שלושה מועמדים הגיעו לקו הגמר: מפקד מחוז תל אביב, ניצב שחר איילון, מפקד מחוז הדרום, ניצב יוחנן דנינו וניצב אהרון פרנקו מפקד משטרת מחוז ירושלים. למרות הקרב צמוד, בסופו של דבר ניצח דנינו בקרב על המועמדות.

לקראת ההכרעה בין הקצינים הבכירים, שמילאו תפקידי ניצב בשטח ובמטה, ערך אהרונוביץ הליך בחירה מסודר, מעמיק ורציני. השר התייעץ בין היתר עם אנשי משטרה בעבר ובהווה וגם עם מבקר המדינה מיכה לינדנשטראוס.

אהרונוביץ מקווה שהאיש החזק במשטרה יוציא לפועל את חזונו: צמצום משרדים ומטות, הגדלת מספר השוטרים שייצאו לשטח וינסו לעמוד מול גל האלימות ולפתור את הבעיה המחמירה בעיקר במגזר הערבי.

חקר את קצב, אולמרט וגאיידמק

ניצב יוחנן דנינו מכהן כמפקד המחוז הדרומי מאז חודש דצמבר 2008. בעבר הוא כיהן כראש זרוע החקירות ביחידה הארצית לאיתור גניבות כלי רכב ובשנת 2002 מונה לתפקיד סגן ראש היחידה הארצית לחקירות פשעים חמורים בינלאומיים (יאחב"ל). בין השאר, עמד דנינו בראש פרשת המעילה בבנק למסחר.

בשנת 2003 מונה דנינו לתפקיד ראש היחב"ל ועסק בחקירתו של ארקדי גאיידמק בעבירות הלבנת ההון ובפרשת האי היווני. דנינו הוא למעשה מי שהמליץ לסגור את התיק נגד אריאל שרון ובנו גלעד, המלצה שהתקבלה בסופו של דבר על ידי היועץ המשפטי דאז מני מזוז.

באפריל 2006 קיבל דנינו את דרגת הניצב, כשמונה לראש האגף לחקירות ומודיעין במשטרה. הוא היה ממקימי יחידת להב 433 של המשטרה למלחמה בפשיעה החמורה ופיקח על החקירות נגד נשיא המדינה לשעבר משה קצב, ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט והשרים לשעבר חיים רמון ואברהם הירשזון.

דנינו החליף בתפקיד מפקד המחוז הדרומי את ניצב אורי בר-לב, מי ששמו עלה לאחרונה לכותרות בפרשת האונס וההטרדות המיניות.

רוצים לקבל עוד עדכונים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק