ש"ס לחצה - "חוק המשתמטות" נדחה בכנסת

ועדת השרים אישרה את הצעת החוק, לפיה בנות שרוצות לקבל פטור משירות ביטחון - צריכות לספק אישור ממוסד דתי רשמי. אבל בדיון בכנסת, ההצבעה נדחתה ברוב גדול. באופוזיציה טוענים: לחץ של המפלגות החרדיות גרם לדחיית ההצעה

ש"ס לחצה, חוק המשתמטות נדחה (חדשות 2)

האיום של ש"ס הפיל הצעת החוק: הכנסת דחתה היום את הצעת החוק "משתמטות בשם הדת", לפיה נערות המעוניינות בקבלת פטור משירות בצה"ל מטעמי הכרה דתית - היו אמורות להצהיר כי למדו במוסד חינוכי-דתי ולהציג אישור רשמי ממוסד זה. באופוזיציה טוענים כי לחץ שהפעילו ש"ס והמפלגות החרדיות, גרם להפלת הצעת החוק - שכבר אושרה לפני כשבועיים בוועדת השרים לחקיקה.

כיום, על-פי החוק הקיים, נדרשות המעוניינות בקבלת פטור משירות חובה בצה"ל מטעמי הכרה דתית להגיש רק תצהיר בפני שופט או דיין בבית דין רבני, לפיו טעמים שבהכרה דתית מונעים אותן מלשרת בשירות בטחון, הן שומרות על כשרות בבית ומחוצה לו והן אינן נוסעת בשבת. לאחר מסירת תצהיר זה, הן פטורות משירות ביטחון.

על פי הצעת החוק, שהגיש ח"כ ישראל חסון (קדימה), היו אמורות נערות המעוניינות בקבלת פטור משירות בצה"ל להצהיר כי למדו במוסד חינוכי-דתי במשך שנתיים לפחות בשלוש השנים שקדמו להגשת התצהיר. עוד הוצע, כי תוטל עליהן החובה לצרף לתצהיר אישור רשמי מהמוסד בו למדו.

למרות זאת, במקרים שבהם לא למדה נערה במוסד חינוכי מעין זה, הוצע להשאיר פתח להפעלת שיקול-דעת וסיכוי למי ששכנעה את המראיין בלשכת הגיוס כי יש טעמים מיוחדים המצדיקים זאת.

"אין חדש, הקואליציה נכנעה ללחצים ולאיומים"

הצעת החוק הועלתה כבר לפני מספר בוועדת השרים לחקיקה - אך כבר אז עלתה התנגדות מצד השרים החרדיים, בטענה כי המהווה פגיעה בסטטוס קוו. למרות שנדחתה על-ידי השרים, יוזמי ההצעה העלו אותה להצבעה שמית במליאת הכנסת, אך היא נדחתה ברוב של 51 ח"כים מול 28.

ח"כ חסון מייחס את דחיית ההצעה ללחצים שהפעילה ש"ס. הקואליציה נכנעה ללחצים ולאיומים של המפלגות החרדיות, אין בכך כל חדש", אמר ח"כ חסון. "הצעתנו זכתה לתמיכתו של צה"ל, אשר מדגיש את המחסור בחיילות במגוון מקצועות, ובמיוחד כ'תומכות לחימה'".

רוצים לקבל עוד עדכונים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק