עופר עיני: "אין לי כוונה להיכנס לפוליטיקה"

באופן נדיר הורשו השבוע מצלמות "אולפן שישי" לתעד את המו"מ המרתוני המתיש שהוביל בסופו של דבר לביטולה של השביתה הגדולה במשק. במשך יממה שלמה הן היו שם – במסדרונות י-ם העמוסים בנערי האוצר, בתוך חדרי הדיונים הצהרים, בין הררי הניירות והפתקים ובעיקר עם עופר עיני, האיש החזק בהסתדרות

ביום שני השבוע, בשלוש בצהריים, אמר עופר עיני, יו"ר ההסתדרות, כי שישה אחוזים תוספת שכר זו השאיפה שלו לסיום המאבק מול משרד האוצר. "זה לא יהיה פשוט", הוא אמר אז. שעות אחר כך זה גם היה המספר שעליו בישר בחגיגיות שר האוצר טרוט העיניים, אחרי עוד לילה לבן.

"אני לא חושב שאני האיש הכי חזק במשק", אומר עיני, ספק בהצטנעות, ספק לא מאמין לעצמו. "אף ועד לא דיבר איתי על מה לעשות או מה לדרוש", הוא מספר. "כל דבר שהייתי סוגר היה מתקבל בברכה בסופו של דבר".

למרות הכל, יום לפני שביתה, עיני טוען כי הוא קצת חושש. "לא נרדמתי במשך חצי לילה. בכל זאת - אני עומד לשתק מדינה", הוא אומר בגילוי נפש. "אנשים זקוקים לשירותים - ואין להם כלום פתאום", הוא מוסיף.

מלך העובדים

לעיני יש 1,000 עובדים, 3,000 ועדים, 10 ראשי אגפים בהסתדרות, יועצים למכביר, אך בסופו של דבר את המשא ומתן, כמו את הדרך לירושלים, הוא עושה לבד. לטוב ולרע, מדובר בהצגה של איש אחד.

חמש שעות לפני שעת השי"ן, כשכולם עדיין צפונים במשרד האוצר ומקווים לטוב, בעלי הניסיון מזהים שהגענו למה שנקרא ה"מאני טיים" -עכשיו הכול נחתך. "ברגעים האלה אני עומד לבד", אומר עיני, כשאף אחד לא מסביבו והוא מהרהר בהמשך המשא ומתן. "אני עם עצמי, עומד מול מי שצריך".

אחרי שהכל מסתיים, השביתה מתבטלת ועיני מקבל כמעט את כל מה שרצה, הוא נראה עייף אך מאוד מרוצה. מה הוא יעשה עם הכוח הזה ולאן ילך הלאה? עיני יודע מה לפחות הוא לא מתכוון לעשות, למרות ההערכות העיתונאיות.

"אני נשאר בהסתדרות. אמרתי בעבר ואני אומר עכשיו, ותקליטו אותי שוב - אני לא נכנס לפוליטיקה". הוא חוזר על אותו המשפט שוב ושוב, כאילו מבקש לשכנע פעם נוספת. "לא הולך, אני לא הולך, לא הולך לפוליטיקה", אומר - ומחייך.

פרשת ה"אהבל"

בראיון פותח עיני גם במתקפה חזיתית מול שר הביטחון ויו"ר העבודה אהוד ברק. בהתבטאות יוצאת דופן, אפילו בנוף הפוליטיקה הישראלית, מתייחס האיש החזק במפלגת העבודה לפרשת שר הביטחון והעובדת הפיליפינית ומכנה אותו: "אהבל".

"אתה שר בממשלה, מה אתה מביא פיליפינית? צריך להיות אהבל בשביל לעשות את זה", תוהה עיני  וקורא לו: "אתה צריך לשמש דוגמה, תביא עובדת ישראלית".

עיני לא מרפה מהסוגיה ומגנה את דרך הפעולה בה נקט ברק. "תפסו אותך - תשלם קנס ותגמור את זה", הוא זועם. וזו לא הביקורת היחידה שיש לו על שר הביטחון.

מי שסלל את דרכו של ברק לממשלת נתניהו מאמין שימיו בראש מפלגת העבודה ספורים ומשוכנע שהוא עושה את כל הטעויות האפשריות. "מפלגת העבודה בשביל לקום ולהתרומם צריכה מנהיג אמיתי", מדגיש עיני, ובאותה נשימה מוסיף: "יש חבר'ה טובים, אבל לא מעריך שזה יתרומם".

לא מדובר בפעם הראשונה בה יוצא עיני נגד יו"ר מפלגת העבודה. בריאיון ל"פגוש את העיתונות" לפני שלושה חודשים אמר האיש הבכיר בהסתדרות כי ברק לא אמין בעיניו.

עיני התייחס למצבה העגום של מפלגת העבודה, ובחר לצדד בבנימין בן-אליעזר ולא בשר הביטחון. "יש לי ניסיון עם שניהם, ואני מאמין לפואד ולא לברק. פואד מעולם לא שיקר לי", אמר אז עיני.