אלי ישי מודה: חוק האברכים לא שוויוני

שר הפנים אלי ישי נפגש אמש בירושלים עם נציגי התאחדות הסטודנטים, הזועמים על "חוק האברכים". במפתיע הודה השר ישי כי החוק במתכונתו המקורית פוגע בעיקרון השוויון, והציע להעניק קצבאות גם לסטודנטים עם ילד אחד. הסטודנטים: נשקול את ההצעה

@00@הפגנות הסטודנטים הביאו לתוצאות? שר הפנים אלי ישי נפגש אמש עם נציגי התאחדות הסטודנטים בירושלים ודן עימם על חוק המלגות לאברכים.

באופן בלתי צפוי הודה השר ישי שהצעת "חוק האברכים" במתכונתה המקורית פוגעת בעקרון השוויון, והציע להעניק הבטחת הכנסה גם לסטודנטים עם ילד אחד, בעוד שעל פי הצעת החוק - הסטודנטים יקבלו קצבה רק אם יש להם שלושה ילדים. בדיקה שביצעו הסטודנטים גילתה רק סטודנטית אחת, אם לשלושה ללא עבודה, הזכאית לקצבה.

גורמים בהתאחדות הסטודנטים מסרו כי יבחנו את ההצעה של שר הפנים, אך היא אינה נותנת מענה לעידוד התעסוקה במגזר החרדי, ואינה פותרת את הקושי הכלכלי שעימו מתמודדים סטודנטים רבים שאינם הורים.

הכנסת אישרה למרות ההודעה על ועדת הבדיקה

ב-26 באוקטובר, רק יומיים לפני שהורה רה"מ בנימין נתניהו על הקמת ועדה שתבחן את העברת 111 מיליוני שקלים, שיועדו למלגות קיום לאברכים, אושר תקציב המדינה בקריאה ראשונה. נדמה כי מליאת הכנסת החליטה להתעלם מכך ואישרה את התקציב ברוב של 62 ח"כים מול 34 שהתנגדו. מבין שורות הקואליציה נעדרו מההרצאה ארבעה ח"כים ממפלגת העבודה: איתן כבל, אבישי ברוורמן, שלי יחימוביץ' ועמיר פרץ.

מיד לאחר אישור התקציב, אמר שר האוצר יובל שטייניץ כי כל עניין אישור העברת הכספים עדיין לא נדון, וכי מדובר בסערה מכוונת שיצרה אופוזיציה. "בספר התקציב מופיע באופן ברור כי רק אם יהיה תיקון של הנושא כפי שפסק בג"צ, רק אז יועבר התקציב המיועד לתקנה זו".

אחת ממובילות המאבק נגד תקצוב האברכים, מפלגת קדימה, מיהרה לצאת כנגד אישור התקציב. "המסכה הוסרה מעל פניהם של מי שהבטיחו בקולם מעל כל במה שלא לתת יד ל'חוק האברכים', אבל נתנו את קולם והצביעו בידם בעד התקציב אשר מכיל את סעיף החוק", אמרו במפלגה. "מי שהצביע בעד התקציב הזה הוכיח שאין לו עמוד שדרה ואין למילתם שום ערך", סיכמו.