יום אחרי המתקפה: ברק זוכה לתמיכה

חברי מפלגת העבודה מכונסים בשעה זו לטקס לזכרו של ראש הממשלה לשעבר רבין, כשברקע הסערה סביב דבריו של עופר עיני לחדשות 2, בהם כינה את ברק "אהבל". "הלוואי וידענו במחנה השלום לשלב ידיים ולהימנע מהחתרנות הבלתי נלאית", עקץ היו"ר וזכה לתמיכה. צפו בנאומו של ברק

יום לאחר המתקפה חסרת התקדים של יו"ר ההסתדרות עופר עיני נגד אהוד ברק בראיון מיוחד לתכניתנו "אולפן שישי", מתכנסת הערב בחולון מפלגת העבודה לישיבה מיוחדת לציון 15 שנים לרצח רבין. כאן בחדשות 2 באינטרנט אנו מעבירים את האירוע בשידור חי.

"הכרתי את יצחק מקרוב לאורך שלושה עשורים", ציין ברק בנאומו. "עבדתי תחת פיקודו ההדוק. שירתתי כרמטכ"ל תחת הנחייתו כראש ממשלה ושר ביטחון. הייתי שר בממשלתו. הייתי לצידו במשך שעות רבות, ימים רבים והרבה לילות. ברגעים משמחים וכשלונות כואבים. אני מתגעגע אלייך, יצחק, מאוד".

ברקע הכינוס עומדת כמובן הסערה סביב דבריו של עיני לחדשות 2, בהם כינה את ברק "אהבל", וקריאתו של השר בנימין בן אליעזר להביא מנהיג מבחוץ. ברק עצמו לא התאפק ושלח רמזים דקים: "הלוואי וידענו במחנה השלום גם לכבוש את מתחרינו, לשלב ידיים ולהימנע מהחתרנות הבלתי נלאית". עוד הוסיף והדגיש: "איננו מצטיינים בכבוד לזולת, בסובלנות גם בשיח הציבורי וגם בשיח המפלגתי".

לאחר נאומו זכה השר לחיזוקים מצד באי הכנס, שלא חסכו בביקורת על ההתבטאות של עיני. "זה גועל נפש", התרעם אחד מהם. "יש לך עוד תומכים רבים במפלגה", הוסיף אחר בהתלהבות.

שק חבטות

מוקדם יותר היום התייחס ברק בריאיון לרשת ב' למתקפה ואמר כי פרשת העובדת הפיליפינית נופחה מעל ומעבר וציין כי גם במשפחתו של עיני טועים. "אני מניח שאם היו מוצאים עוזרת אצל אח של עופר, זה מזמן היה נגמר בקנס", אמר שר הביטחון בתגובה לדבריו של יו"ר ההסתדרות.

"מי שלא רוצה להיות במפלגה ומרגיש שקשה לו - שייצא. הייתי כבר ראש ממשלה ושר ביטחון והתפקיד היחיד שלא מילאתי הוא שק חבטות - ואני מנסה למלא אותו עכשיו", הוסיף בציניות.

ברק הודה שפרשת העסקת העובדת הזרה בביתו הייתה טעות, אך דאג לייחס אותה לאשתו נילי פריאל. "אני מניח שאם היו מוצאים עוזרת אצל אח של עופר, זה מזמן היה נגמר בקנס, אבל במקרה שלי זה נופח" ציין שר הביטחון. "אני מניח שאם נילי פריאל לא הייתה אשתי, היא הייתה משלמת קנס כמו באלפי מקרים שקורים במדינת ישראל. אני מניח שעופר עושה טעויות כמו גם בני משפחתו – ואני לא רוצה להרחיב מי יותר ומי פחות".

ברק: "זה מקרה בוזגלו הפוך"

"אשתי פנתה לפני 10 חודשים וביקשה להתייחס אליה כמו לכל אזרח אחר ולשלם את הקנס, אך היא לא נענתה", הזכיר ברק. "ברור שמדובר במקרה בוזגלו הפוך. אני מתקשה להעמיד פני מסכן או קורבן, אבל כשאני רואה את הכותרות בעתונים שהיו גדולות מאלו שבישרו על מלחמת יום הכיפורים. מעבר לכך שהנושא נופח מעבר לכל פרופורציה, ברור שאין מה להתגאות בו - אבל כולם עושים טעויות".

"אני מודע לכך שזו עבירה על החוק ואשתי אמרה: 'עברתי על החוק', אבל אני מצפה שינהגו בי כמו שנוהגים בכל אזרח אחר במדינה", ציין ברק וטען שלא ייחס חשיבות לנוכחות העוזרת בביתו. "ראיתי אותה כמה פעמים, אבל אני מתעסק בדברים אחרים ולא עמדתי על זהותה או מהות העסקתה".

למרות דבריו הקשים של עיני נגדו, ברק דחה את האפשרות שקרבתו של עיני לרמטכ"ל גבי אשכנזי היא  שגרמה למתקפה החריפה של עיני. "מי שלא רוצה להיות בממשלה ומרגיש שקשה לו שייצא ממנה – אבל עתיד המפלגה לא נקבע בכנס מוצלח כזה או אחר שזכה לסיקור".

בראיון לערוץ החדשות, גיבה חבר הכנסת מטעם העבודה דניאל בן סימון את דבריו של יו"ר ההסתדרות נגד ברק ואמר כי התבטאותו של עיני אינה רחוקה מן האמת. "אפעל לדחיקת ברק מראשות המפלגה לאחר שכשל בקואליציה", אמר ח"כ בן סימון, והוסיף "אני מציע לברק להתפטר מתפקידו ולהציל את מעט הכבוד שנשאר לו".

עיני: "צריך להיות אהבל כדי להעסיק עוזרת זרה בניגוד לחוק"

כזכור, יו"ר ההסתדרות עופר עיני לא הסתפק בביקורת על אהוד ברק. בהתבטאות יוצאת דופן בראיון שישודר במלואו ב"אולפן שישי" מחר בערב, מתייחס האיש החזק במפלגת העבודה לפרשת שר הביטחון והעובדת הפיליפינית ומכנה אותו: "אהבל".

"אתה שר בממשלה, מה אתה מביא פיליפינית? צריך להיות אהבל בשביל לעשות את זה", תוהה עיני בריאיון בלעדי לדנה ויס וקורא לו: "אתה צריך לשמש דוגמה, תביא עובדת ישראלית".

עיני לא מרפה מהסוגיה ומגנה את דרך הפעולה בה נקט ברק. "תפסו אותך - תשלם קנס ותגמור את זה", הוא זועם. וזו לא הביקורת היחידה שיש לו על שר הביטחון.

מי שסלל את דרכו של ברק לממשלת נתניהו מאמין שימיו בראש מפלגת העבודה ספורים ומשוכנע שהוא עושה את כל הטעויות האפשריות. "מפלגת העבודה בשביל לקום ולהתרומם צריכה מנהיג אמיתי", מדגיש עיני, ובאותה נשימה מוסיף: "יש חבר'ה טובים, אבל לא מעריך שזה יתרומם". 

הריאיון המלא עם עופר עיני ישודר ב"אולפן שישי" ביום שישי ב-20:00

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק