השרים אישרו את החוק נגד ה"משתמטות מטעמי דת"

הצעת החוק שנועדה למנוע השתמטות של צעירות שאינן דתיות - מטעמי דת - עברה היום עוד משוכה. ועדת השרים לחקיקה אישרה את ההצעה של ח"כ ישראל חסון, לפיה המעוניינת בפטור מטעמי דת תצטרך להצהיר שלמדה לפחות שנתיים במוסד דתי, ולקבל אישור מאותו מוסד

משתמטות - בשם הדת. אילוסטרציה (חדשות 2)

"משתמטות בשם הדת"? אולי לא עוד. ועדת השרים לחקיקה אישרה היום הצעת חוק לפיה נערות המעוניינות בקבלת פטור משירות בצה"ל מטעמי הכרה דתית, יידרשו להצהיר כי למדו במוסד חינוכי-דתי בשנים שלפני גיוסן, ולהציג אישור רשמי ממוסד זה.

את ההצעה יזמו ח"כ ישראל חסון (קדימה), ח"כ משה מוץ מטלון (ישראל ביתנו) וח"כ מירי רגב (ליכוד). לאחר האישור, תאוחד היוזמה עם הצעת חוק ממשלתית שתגובש בנושא. לשם כך, תוקם ועדה משותפת שתורכב מח"כים מוועדת חוקה, חוק ומשפט ומוועדת חוץ וביטחון.

לפי ההצעה, שבעבר זכתה להתנגדות הח"כים החרדיים, יידרוש נערות המעוניינות בקבלת פטור משירות בצה"ל להצהיר כי למדו במוסד חינוכי-דתי במשך שנתיים לפחות בשלוש השנים שקדמו להגשת התצהיר. עוד מוצע, כי תוטל עליהן החובה לצרף לתצהיר אישור רשמי מהמוסד בו למדו.

כיום: דרוש רק תצהיר בפני שופט או דיין

למרות זאת, במקרים שבהם לא למדה נערה במוסד חינוכי מעין זה, מוצע להשאיר פתח להפעלת שיקול-דעת וסיכוי למי ששכנעה את המראיין בלשכת הגיוס שיש לה טעמים מיוחדים המצדיקים שחרור, למרות שלא למדה במוסד דתי.

המצב כיום הוא שהמעוניינות בפטור צריכות להגיש רק תצהיר בפני שופט או דיין בבית דין רבני, לפיו טעמים שבהכרה דתית מונעים אותן מלשרת בשירות ביטחון, הן שומרות על כשרות בבית ומחוצה לו והן אינן נוסעת בשבת. לאחר מסירת תצהיר זה, הן פטורות משירות ביטחון. 

"השרים הוכיחו את רצינותם לשים סוף לתופעת ההשתמטות, שאותה יש להוקיע בכל דרך. אני מקווה שהוועדה תתכנס בקרוב ותעביר את הצעת החוק בהקדם", אמר ח"כ חסון לאחר אישור ההצעה בוועדה.

סגן השר הביטחון מתן וילנאי בירך על אישור ההצעה: "אנו פועלים כבר מספר חודשים לתיקון החוק הזה שנועד להבטיח שבנות שמתחזות לדתיות לא יצליחו להשתמט באמצעות הצהרה כוזבת. זו לא פגיעה בסטטוס-קוו, אלא חוק שנועד למנוע שימוש ציני בדת על ידי בנות שאינן דתיות. מדובר בצעד נוסף נגד המשתמטים ואני מעודד מכך שהועדה אישרה את החוק".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק