אהרונוביץ': פציעת ח"כ חנין זועבי - מעשייה

"אין זו הפעם הראשונה שאנו שומעים את סיפורי המעשיות של זועבי" - כך אמר בצהריים השר לביטחון הפנים יצחק אהרונוביץ' בתגובה לדבריה של ח"כ חנין זועבי שטענה כי נפצעה מגז מדמיע. "לעיתים המחיר של שמירה על הדמוקרטיה הוא שימוש בכוח", הוסיף השר

השר לביטחון הפנים יצחק אהרונוביץ' דחה בצהריים במליאת הכנסת את טענותיה של ח"כ חנין זועבי, שהשתתפה מוקדם יותר היום בהפגנה באום אל פחם ולדבריה נפצעה שם מגז מדמיע. בהפגנה נפצע גם ח"כ עפו אגברייה ואף פונה לבית החולים, אך אהרונוביץ' אמר כי לא ידוע לו על כך.

"אנחנו לא עודכנו על פציעתם והטענות אינן מוכרות לנו", אמר השר. "אין זו הפעם הראשונה שאנו שומעים את סיפורי המעשיות של זועבי. רק לפני כמה חודשים שמענו טענות דומות מאירוע אחר בו היא השתתפה".

על עצם ההפגנה אמר, "אבק השריפה מונח על רצפת העיר והמשטרה עשתה כל שביכולתה על מנת לשמור על הסדר ולא להבעיר את השטח. ישנם הרבה אירועים במדינת ישראל, וברגע שההפגנה אושרה ע"י ביהמ"ש העליון, רשויות האכיפה מחויבות לשמור על הדמוקרטיה".

"לעיתים המחיר של שמירה על הדמוקרטיה הוא שימוש בכוח. הכללים האלה תקפים לכל הפגנה וצעדה. אני מגבה את השוטרים וקובע שיימשכו להינקט כל הצעדים הדרושים לשמירת הסדר", סיכם אהרונוביץ'.

4 שוטרים פצועים, 9 מפגינים עצורים 

כמאה מפגינים מהימין הקיצוני צעדו הבוקר באום אל פחם, כשהם מלווים באוטובוסים ממוגנים ואלפי שוטרים ואנשי מג"ב חוצצים ביניהם לבין התושבים הזועמים. את התהלוכה העברנו בשידור חי בערוץ החדשות של חדשות 2 באינטרנט.

אולם כשעה לפני תחילת התהלוכה החלו עימותים בין תושבי המקום לבין שוטרים, כשהאחרונים החלו בחסימות צירים כדי למנוע עימותים קשים יותר בהמשך היום. מעט אחרי השעה 10:00 התפתחו במקום עימותים אלימים. במשטרה דיווחו על ארבעה שוטרים פצועים ותשעה עצורים בקרב המפגינים, ביניהם ארבעה קטינים.

תושבי אום אל פחם המתינו לצועדים והחלו ליידות עליהם אבנים. כדי לפזר את המפגינים החלו השוטרים לירות עליהם גז מדמיע ורימוני הלם.

ח"כ זועבי: השוטרים קראו מוות לערבים

"האווירה הייתה שקטה, עמדנו במרחק שלושה מטרים מאנשי המשטרה", סיפרה ח"כ זועבי בשיחה עם ערוץ החדשות של חדשות 2 באינטרנט.

"פתאום אנשי המשטרה התחילו לזרוק קודם כל גז מדמיע ואז יריות כדורי גומי, נפצעתי בגב", סיפרה והוסיפה: "הם לא באו לפזר אלא באו לאיים, המשטרה שיתפה פעולה עם אנשי הימין".

לדבריה של ח"כ זועבי, "במקום שבו אנשי המשטרה נכחו, במקום בו נכחתי, לא היו שום מעשים מצד האזרחים המפגינים. עמדנו בשקט, דיברנו אחד עם השני. פתאום אנשי המשטרה התחילו. אני נפצעתי אחרי דקה מרימון גז מדמיע, התחלתי לרוץ. אחד מאנשי המשטרה אמר מוות לערבים".

המשטרה: המפגינים יידו אבנים באופן מסיבי

דובר מחוז צפון של המשטרה, סנ"צ יהודה ממן, הגיב להאשמותיה של ח"כ זועבי ואמר כי המפגינים יידו אבנים באופן מסיבי לעבר כוחות הביטחון מיד עם תחילת המחאה.

"הבוקר היה שקט עד לזמן הגעת אנשי הימין. כל שעות הבוקר היה שקט. אנחנו כאן משעות הבוקר המוקדמות. עם הגעת המפגינים, החל יידוי אבנים מסיבי לעבר כוחות המשטרה", אמר והוסיף, כי "מיידי האבנים היו רחוקים מהמפגינים. המשטרה הגיבה ברימוני הלם וגז מדמיע. לא היו כדורי גומי, ישנה הוראה שלא להשתמש בכאלה.

ח"כ אגברייה טופל בבית החולים בעפולה

גם ח"כ עפו אגברייה בין הפצועים, הוא שוחח בערוץ החדשות מחדר המיון של בית החולים העמק בעפולה: "לא ייאמן, באו עם כל הנשק. פתאום היה מבול של גז מדמיע ורימוני הלם".

הוא שולל את טענות המשטרה על ידויי אבנים מסיבי: "אמרתי שזה מה שהמשטרה תגיד אבל מי שיידה אבנים היו שני מסתערבים שהחלו את יידוי האבנים. ברגע שהם יידו, החלו כולם לידות אבנים", אמר.

"בעיניי המחאה לא לגיטימית", אמר על צעדת אנשי הימין והוסיף: "אנשי הימין האלה הם מחוץ לחוק במדינת ישראל, למקרה ששכחתם".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק