"לא מדובר במאבק נגד חרדים"

אנשי התאחדות הסטודנטים, יושבי ראש אגודות הסטודנטים השונות וחברי כנסת הגיעו היום למשכן הכנסת במטרה למחות על "חוק האברכים". בין השאר, נאמו נציגי הסטודנטים, יו"ר האופוזיציה ציפי לבני וח"כים שונים

מלגות לתלמידי ישיבה - אבל לא לסטודנטים? נציגי התאחדות הסטודנטים ויושבי ראש אגודות הסטודנטים של כל המוסדות האקדמיים בארץ הגיעו היום לכנסת במטרה למחות על "חוק האברכים" שבוחנת ועדה מיוחדת במשרד ראש הממשלה.

לפי היוזמה, יגדל תקציב הישיבות בסכום של כ-150 מיליון שקלים, נוסף ל-950 מיליון השקלים שניתנים היום. בימים האחרונים נשמעים קולות זועמים בקרב הסטודנטים וגם בקרב הפוליטיקאים על "הפלייה", לדבריהם, בין התלמידים במוסדות האקדמיים שאינם מקבלים כל קצבה, לבין תלמידי הישיבות שנהנים מקצבה שעשויה אף לגדול.

יו"ר התאחדות הסטודנטים בישראל אמר, כי "רבים מהלומדים
באוניברסיטאות נתמכים כלכלית". הוא הוסיף כי יש להביא בחשבון את השירות הצבאי בו נוטלים חלק הסטודנטים.

יו"ר האופוזיציה ציפי לבני אמרה, כי "המאבק הוא בשאלה באיזו מדינת ישראל אנחנו רוצים לחיות. לא מדובר במאבק נגד חרדים, אלא על אופי המדינה". עוד אמרה, "הסטודנטים צריכים אותנו
כדי שנתקן, אבל הפוליטיקה חלשה".

ח"כ ניצן הורוביץ (מרצ) אמר, כי מדובר בנושא שחוצה מפלגות
"כי הוא מצוי בנשמתנו". השר אבישי ברוורמן (העבודה) אמר, כי "הטעות הבסיסית של אלי ישי היא בהשוואה בין הסטודנטים לאברכים". לדבריו, יש לו כבוד לחרדים, אך אחוז ההשתתפות שלהם בשוק העבודה - נמוך.

נתניהו הורה: להקים ועדת תשלומי הכנסה לאברכים

ראש הממשלה בנימין נתניהו הורה אתמול על הקמת ועדה לבחינת תשלומי הבטחת הכנסה לאברכים - כך נמסר היום מתקשורת ראש הממשלה. בראש הוועדה יעמוד מנכ"ל משרד ראש הממשלה אייל גבאי, וחבריה יורכבו מנציגי משרד האוצר, החינוך, המשפטים, התעשייה, המסחר והתעסוקה, הביטוח הלאומי ונציג של היועץ המשפטי לממשלה.

"נתניהו הנחה כי במהלך הוועדה ייבחנו גם דרכים לעודד את האברכים להשתלב בשוק העבודה", נמסר בהודעת לשכת ראש הממשלה.

במהלך ישיבת הממשלה אמר אתמול נתניהו לשרים: "הממשלה פועלת רבות בנושא הזה במשך חודשים ארוכים, על מנת לעודד גברים חרדים ונשים במגזר הערבי, לצאת לעבוד ולשפר את המצב הכלכלי של משפחותיהם".

שלשום נודע כי שר האוצר יובל שטייניץ, שר הפנים אלי ישי וח"כ משה גפני החליטו לדחות את ההצבעה בנושא מלגות הקיום לאברכים, לאחר ששרי העבודה וישראל ביתנו הודיעו כי יצביעו נגד הצעת החוק, ויחד עמם גם כמה משרי הליכוד.

במקביל לדחייה, נבדקת אפשרות ליצור נוסח מרוכך לחוק, שיכלול גם את ציבור הסטודנטים, ובכך ישקיט לכאורה טענות על אפלייה לטובת החרדים, בעקבות החלטת בג"ץ בעניין.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק