נדחתה ההצבעה למלגות קיום לאברכים

שר האוצר שטייניץ, השר אלי ישי וחבר-הכנסת משה גפני החליטו לדחות את ההצבעה בנושא, אחרי ששרי העבודה וישראל ביתנו הודיעו שיצביעו נגד הצעת החוק, ויחד עמם גם כמה משרי הליכוד

הלחץ הפוליטי עשה את שלו, והממשלה לא תצביע הבוקר על הצעת החוק שלפיה תחויב המדינה לשלם מלגת קיום לתלמידי ישיבות שתורתם אמונתם.

שר האוצר יובל שטייניץ, שר הפנים אלי ישי וח"כ משה גפני החליטו לדחות את ההצבעה בנושא, לאחר ששרי העבודה וישראל ביתנו הודיעו כי יצביעו נגד הצעת החוק, ויחד עמם גם כמה משרי הליכוד.

במקביל לדחייה, נבדקת אפשרות ליצור נוסח מרוכך לחוק, שיכלול גם את ציבור הסטודנטים, ובכך ישקיט לכאורה טענות על אפלייה לטובת החרדים, בעקבות החלטת בג"ץ בעניין.

האם המחאה תגיע לרחובות? (חדשות 2)
הסטודנטים זועמים: נפעל במישור המשפטי

מוקדם יותר בשבת פרסמנו כי סטודנטים במוסדות ההשכלה הגבוהה השונים זועמים על הכוונה להגדיל את תקציב הישיבות בסכום של כ-150 מיליון שקלים, נוסף ל-950 מיליון השקלים שניתנים היום, ומבטיחים להפגין כדי למנוע את "ההחלטה המפלה", לדבריהם.

ועדת השרים לעניני חקיקה תדון השבוע בהצעת חוק של חברי כנסת מהסיעות הדתיות להעניק מלגת קיום לתלמידי כולל. התנגדות ארגוני הסטודנטים מגיעה על רקע ניסיון הח"כים לעקוף פסיקה של בג"ץ מלפני כמה חודשים, לפיה יש לבטל מן השנה הבאה את קיצבת הבטחת הכנסה לאברכי כולל.

בג"ץ נימק בשעתו את הפסיקה בכך שסטודנטים אינם מקבלים קיצבה דומה ומופלים לרעה. בדומה לתמיכה שקיבלה ההצעה מחברי הכנסת מיהדות התורה, מש"ס ומהאיחוד הלאומי, גם ארגוני הסטודנטים נערכים לפעול נגד הגידול בתקציב שמפלה אותם לרעה.

"כמובן שאנחנו לא נגד האפשרות לתת לחרדים, אלא לעשות את הדברים באופו שיוויוני", אמר לחדשות 2 באינטרנט איציק שמולי, יו"ר התאחדות הסטודנטים בישראל. " צריך לתת תקציבים גם לאותו ציבור שתורם יותר לחברה הישראלית ומשרת בצבא, ואנחנו מתכוונים לפעול גם במישור המשפטי כמובן". לדבריו, הסטודנטים לא ימתינו להכרעה ויחלו בפעילות נגד כבר בשבוע הבא.

"תורתם אמונתם ופרנסתם על חשבוננו"

האם המחאה תגיע לרחובות? (חדשות 2)
"הצעת החוק של ח"כ גפני מהווה סטירת לחי לציבור של 280 אלף סטודנטים במדינת ישראל. ציבור תורם ופעיל, שמשרת במילואים, מתנדב בקהילה וחשוב מכך - נמצא במעגל התעסוקה, אבל מופלה בצורה גסה ואנטי דמוקרטית דרך קבע על ידי הכנסת ובראשה הסיעות החרדיות", הוסיף שמולי.

"ח"כ גפני מודע היטב למצבה הקשה של מערכת ההשכלה הגבוהה ולנטל המוטל על כתפיהם של הסטודנטים, שמקדישים כל דקה פנויה כדי להתפרנס בדוחק ולעמוד בתשלומים הגבוהים של שכר לימוד, שכר דירה, תחבורה ציבורית, עזרים לימודיים והוצאות שוטפות", ציין בתגובה. "כל אלה לא חלים על אלה שתורתם אמונתם ופרנסתם - על חשבוננו". 

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק