ח"כ וילף מהעבודה: "הגיע הזמן שהמפלגה תפסיק לטפח את זכר רבין"

15 שנה לרצח, ודווקא במפלגתו של יצחק רבין ז"ל יש מי שמבקש להצניע את זכרו. ח"כ עינת וילף קוראת לברק להסיר את תמונת ראש הממשלה מחדר סיעת העבודה בכנסת, ואף מוסיפה: "כדאי אולי לבטל את העצרת לזכרו"

ערב יום הזיכרון ה-15 להירצחו של ראש הממשלה רבין, נשמעת קריאה מפתיעה דווקא מכיוון מפלגת העבודה להזיז את תמונתו הגדולה התלויה באולם סיעת העבודה בכנסת. "הגיע הזמן שהמפלגה שלנו תפסיק לטפח את רבין שמסמל בעיני רבים פספוס והחמצה", אומרת חברת הכנסת מהעבודה, עינת וילף.

בחדר בו יושבת סיעת העבודה בכנסת תלויה זה כמה שנים תמונה צבעונית וגדולה של רבין הממוקמת דרך קבע מעל ראשו של יושב ראש המפלגה. לאחרונה פנתה עינת וילף, חברת הכנסת מהסיעה לברק בבקשה להזיז את תמונתו של רבין ובמקומה לתלות את תמונתו של בן גוריון. וילף טענה בפני יושב ראש מפלגתה "שרבין מסמל בעיני רבים פספוס והחמצה", וכי " אין למפלגה להתרפק על מה שהיה יכול להיות".

וילף סיפרה בראיון ל"מעריב" כי כשנכנסה לראשונה לישיבת הסיעה עם בחירתה לכנסת, היא שמה לב להבדלים בין שתי התמונות של רבין ובן גוריון. "התמונה של רבין הייתה דומיננטית צבעונית וגדולה ואילו של בן גוריון הייתה בשחור לבן עם מסגרת אלומיניום פשוטה", נזכרה וילף והוסיפה כי "אין להציב תמונה של איש שמסמל בעיני כולנו משהו שנלקח מאיתנו באכזריות ובאלימות. מפלגה ללא יכולה להיות מחוברת לתקוות שנגוזו".

לוילף לא רק מפריעה התמונה באולם ישיבות, אלא גם העצרת המתקיימת מידי שנה לזכרו של רבין. "שמעתי ששוקלים להפוך את העצרת הנוכחית לאחרונה ולדעתי אין בהכרח בדבר הזה דבר רע או סמל עצוב" אמרה וילף לעיתון. חברת הכנסת מהעבודה גם ביקשה להבהיר כי היא איננה יוצאת נגד רבין אלא היא רוצה לפעול לכך "שמפלגתה תצא מהאבל ומהשקיעה שאפפו אותה מאז הרצח". וילף סיפרה שיושב ראש מפלגתה, ברק הקשיב לדבריה, "אמר שזה מעניין, אבל לא התייחס מעבר לכך".

ברחבי הארץ יציינו את יום הזיכרון לרצח יצחק רבין ז"ל

יום הזכרון לציון 15 שנים לרצח ראש הממשלה יצחק רבין ז"ל, ייפתח היום בשורה של ארועים: בשעה 17:00 יפתח נשיא המדינה שמעון פרס את ארועי יום הזכרון בהדלקת "נר ליצחק" בבית הנשיא. בשעה 19:30 תתקיים תתקיים עצרת זיכרון של תנועת הצופים בכיכר רבין בתל אביב, ובמקביל ייערך בקיבוץ גן שמואל ערב השירה השנתי לזכרו של יצחק רבין. תנועת הנוער העובד והלומד מציבה אוהלים ברחבי הארץ, בהם ידברו במשך כל היום עם העוברים והשבים על מורשתו של רבין.

"משמח שיש אנשים שרואים את האמת ודואגים לגילויה"

עשור וחצי אחרי הרצח, הגיבה מרגלית הר שפי להחלטה לא לבטל את הרשעתה. בראיון בלעדי לחדשות 2 מגיבה לראשונה מרגלית הר שפי לקמפיין למען זיכוייה. 15 שנה לאחר הרצח היא טוענת: "לא חשבתי שזה יקרה ואם הייתי יודעת ברור שלא הייתי נותנת לזה לקרות", ומוסיפה: "משמח שיש אנשים שרואים את האמת ודואגים לגילויה".

למרות דחיית הבקשה לזיכוייה של הר-שפי, שהורשעה באי-מניעת רצח, היא בטוחה ומאמינה לחלוטין בחפותה. "האמת שאין לי שום צפייה שיהיה משפט חוזר או משהו כזה. אני רגילה להתנהלות המיוחדת במקרה שלי של המערכת".

"אני חושבת שבכל מקום מתוקן זה היה תופס יותר כותרות ועושה הרבה יותר רעש", אומרת הר שפי. "אני מרגישה חלשה להוציא את האמת לאור עם כל ההתעללות שעברה עלי", היא מוסיפה ומזכירה כי שני ראשי שב"כ בעבר טענו כי היא אינה ידעה על כוונת יגאל עמיר לבצע את הרצח.

בנוסף היא מוסיפה ומדגישה כי לפני הרצח לא היה לה מושג על העתיד להתרחש. "הייתי מאוד רחוקה מהדעות האלה. אני לא חשבתי שזה מה שיקרה. אם הייתי יודעת ברור שהייתי עושה משהו, ברור שלא הייתי נותנת לזה לקרות".

חברי כנסת ואנשי ציבור תמכו בזיכוי

רק לפני מספר ימים התפרסם כי ראשי הציונות הדתית פתחו ביוזמה לביטול ההרשעה שניתנה למרגלית הר-שפי, בגין באי מניעת רצח רבין.

רבנים וחברי כנסת מהזרם הדתי-ציוני פנו ליועץ המשפטי לממשלה בבקשה לקבוע מחדש את תוצאות המשפט נגד הר-שפי ולזכות אותה. במכתב שנשלח ללשכתו של היועץ מצוטטים גם כרמי גילון ועמי איילון, ראשי השב"כ לשעבר, כמי שקובעים כי הר-שפי כלל לא ידעה על כוונותיו של עמיר לרצוח את ראש הממשלה.

הר-שפי בת ה-35 למדה ביחד עם רוצח ראש הממשלה יגאל עמיר באוניברסיטת בר-אילן בתקופה שלפני הרצח ושמעה ממנו - על פי העדויות במשפטה - על כוונתו לרצוח את רבין וכי "חל עליו דין רודף המתיר להורגו".

הר-שפי נידונה אז ל-9 חודשי מאסר מהם ריצתה בפועל רק כמחצית לאחר שהנשיא דאז, קצב, החליט לחנון אותה לאחר שהסתמך על דעתם של ראשי השב"כ לשעבר, כרמי וגילון, לפיהן כלל לא ידעה על כוונותיו של חברה לספסל הלימודים.

במכתב ששלחו בין השאר הרב יובל שרלו, חבר הכנסת אורי אריאל מ"האיחוד הלאומי", הרב יעקב מדן, וחבר הכנסת עתניאל שנלר מ"קדימה", מופיעה בקשתם לבטל למפרע את ההרשעה תוך כדי שהם נשענים על קטעים מספרו של כרמי גילון שכתב בספרו "שב"כ בין הקרעים" כי "דרור עדני הכיר חלק מרעיונותיו האופרטיביים של יגאל עמיר אך הר-שפי לא ידעה עליהם".

איילון צוטט כמי שאמר לפני שלוש שנים בכנס פוליטי כי "הר-שפי לא העלתה על דעתה שיירצח ראש הממשלה", והוסיף כי הוא "יודע את זה מודיעינית כיוון שהיה ראש השב"כ".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק