הרשעתה של הר שפי לא תימחק

אביה של מרגלית הר שפי טוען שהרשעתה היא עלילה: "הציעו לה להודות בתמורה לעונש מקל". השופטת שהרשיעה את יגאל עמיר: "ראיתי את הראיות וזה צעד מגוחך". לדבריה, ההסתה נמשכת והלקח לא הופנם. פרקליט המדינה החליט: הרשעת הר שפי תישאר על כנה

ההרשעה לא תימחק: ניסיונותיהם של ראשי הציונות הדתית לנקות את שמה של מרגלית הר שפי מאי מניעת הרצח ראש הממשלה לשעבר יצחק רבין נכשלה. משרד המשפטים הודיע כי כפי שכבר הוחלט בעבר - הרשעתה של הר שפי תישאר על כנה.

"הפניה נדחתה היום על ידי פרקליט המדינה לאחר שמצא כי מדובר בפנייה זהה לזאת שהועברה בשנת 2008 ליועמ"ש דאז, מני מזוז, שלא מצא בסיס להפעלת הסמכות החריגה המאפשרת ליועץ המשפטי לממשלה ליזום בקשה למשפט חוזר", נמסר ממשרד המשפטים. "לאחר עיון בפנייה הנוכחית ונימוקיה, לא נמצא בה כל נימוק חדש המצדיק בחינה מחודשת של עמדת הפרקליטות".

"זיכוי הר-שפי יוביל לחנינת עמיר"

בעיתוי לא מקרי - 15 שנים לאחר רצח ראש הממשלה יצחק רבין - מתנהל קמפיין בניסיון לנקות את הגיליון האישי של מרגלית הר שפי, שהורשעה ונשלחה למאסר בגין אי מניעת הרצח. מאסרה של הר שפי קוצר בהחלטת נשיא המדינה לשעבר משה קצב, אך כעת מתחיל המסע לניקוי המוחלט, כשהפעילים מקווים להביא למחיקת האישום הפלילי של הרשעתה באי מניעת רצח רבין.

"נגרם למרגלית עוול, היא הואשמה על לא עוול בכפה", טען דב הר שפי, אביה של מרגלית בראיון לתכנית "שש". "הוגש נגדה כתב אישום בסעיף מאוד נדיר, ללא ראיות, והיא הורשעה בלי שהודתה, בלי שמישהו אמר שידעה".

לדבריו, גורמים במערכת המשפט טמנו לה פח כשהציעו לה להודות בתמורה לעונש מקל. "הציעו לה עסקה: תודי - ונסדר שיהיה לך רק שלושה או שישה חודשים", סיפר האב. "יש הרבה מאוד מקרים שהייתה אווירה ציבורית שהובילה להרשעה כמו במשפט דרייפוס לדוגמה - זו עוד אחת מהעלילות".

השופטת סביונה רוטלוי, בעבר, סגנית נשיא בית המשפט המחוזי בתל אביב, ומי שישבה בהרכב השופטים שדן בעניינו של הרוצח יגאל עמיר ושלח אותו למאסר עולם, טוענת שניקוי שמה של הר שפי יגרום לכדור שלג שלא ניתן לעצרו. "אם ינקו את מרגלית אז מיד גם יבקשו חנינה ליגאל עמיר", טענה רוטלוי.

"ההסתה נמשכת והלקח לא הופנם"

"זה מדרון חלקלק ויכול להיות שזה יהיה הניסיון הבא", הסבירה. איני יכולה לקבל את הטיעון שמדובר בעלילה אחרי שראיתי את הראיות. הלקח לא הופנם, וגם היום יש הסתה. אני לא רואה שרשויות החוק פועלות נגד אותם רבנים וזה גורם לי חלחלה גדולה".

סגן שר הביטחון, מתן וילנאי, התבטא היום בנושא בחריפות בטקס לזכרו של יצחק רבין בעכו. "בימים האחרונים מתחילים לשמוע דיבורים על שחרור, סליחות ומחילות לחלק מהמעורבים ברצח המתועב הזה. רצח של ראש ממשלה אינו דבר שניתן למחול עליו, מבחינתי זה ברור, מי שנשפט לכלא צריך לשבת בכלא - אין מחילה ואין סליחה בשום פנים ואופן", אמר.

יוזמה: ביטול הרשעתה של הר-שפי

15 שנה לאחר רצח ראש הממשלה יצחק רבין ז"ל, פתחו ראשי הציונות הדתית ביוזמה לביטול ההרשעה שניתנה למרגלית הר-שפי, בגין באי מניעת רצח רבין. רבנים וחברי כנסת מהזרם הדתי-ציוני פנו ליועץ המשפטי לממשלה בבקשה לקבוע מחדש את תוצאות המשפט נגד הר-שפי ולזכות אותה. במכתב שנשלח ללשכתו של היועץ מצוטטים גם כרמי גילון ועמי איילון, ראשי השב"כ לשעבר, כמי שקובעים כי הר-שפי כלל לא ידעה על כוונותיו של עמיר לרצוח את ראש הממשלה.

הר-שפי בת ה-35 למדה ביחד עם רוצח ראש הממשלה יגאל עמיר באוניברסיטת בר-אילן בתקופה שלפני הרצח ושמעה ממנו - על פי העדויות במשפטה - על כוונתו לרצוח את רבין וכי "חל עליו דין רודף המתיר להורגו".

הר-שפי נידונה אז ל-9 חודשי מאסר מהם ריצתה בפועל רק כמחצית לאחר שהנשיא דאז, קצב, החליט לחנון אותה לאחר שהסתמך על דעתם של ראשי השב"כ לשעבר, כרמי וגילון, לפיהן כלל לא ידעה על כוונותיו של חברה לספסל הלימודים.

במכתב ששלחו בין השאר הרב יובל שרלו, חבר הכנסת אורי אריאל מ"האיחוד הלאומי", הרב יעקב מדן, וחבר הכנסת עתניאל שנלר מ"קדימה", מופיעה בקשתם לבטל למפרע את ההרשעה תוך כדי שהם נשענים על קטעים מספרו של כרמי גילון שכתב בספרו "שב"כ בין הקרעים" כי "דרור עדני הכיר חלק מרעיונותיו האופרטיביים של יגאל עמיר אך הר-שפי לא ידעה עליהם".

איילון צוטט כמי שאמר לפני שלוש שנים בכנס פוליטי כי "הר-שפי לא העלתה על דעתה שיירצח ראש הממשלה", והוסיף כי הוא "יודע את זה מודיעינית כיוון שהיה ראש השב"כ".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק