ברק: הביטחון העצמי שלי לא נסדק

באחת התקופות הפוליטיות הכי קשות שידע ותחת מתקפה מכל כיוון, משיב שר הביטחון אש. בריאיון בלעדי לחדשות 2 הוא מספר על חמלה לאולמרט, היחסים עם אשכנזי, מסמך גלנט ומגדלי אקירוב

אהוד ברק יוצא לעוד יום עבודה, באחת התקופות הפוליטיות היותר קשות שידע. אך הוא עדיין שומר על קור רוח. "לא נסדק שום דבר במצב הרוח שלי. לא השתנה שום דבר", הוא אומר בריאיון בלעדי לחדשות 2. "זה נכון שיש דברים כאלה ואחרים. אני ער לזה שיש ביקורת. כבן אדם הייתי שמח יותר אילו כל הזמן היו מוחאים לי כפיים ומחבקים אותי".

בגיל 68 ברק לא מתכוון להתחיל להחצין רגשות. אפשר לקרוא למכלול התכונות שלו "ברקיזם": אותו אופי שהביא לו תומכים רבים כל כך, וגם סילק אותם ממנו. "אני לא מחפש אהבה", הוא מדגיש. "אני מחפש את השאלה 'מה נכון?' אני בפוליטיקה בינתיים".

מחר: משדר מיוחד וחי בחדשות 2 באינטרנט - חגיגות ה-60 לגלי צה"ל

כששואלים אותו על התנהלותו, הוא מודה: "כל יום אני עושה כמה טעויות". לעומת זאת, בכל הנוגע לחוות דעת על שר החוץ ליברמן, הוא מנסה להתחמק. "אני לא חושב שצריך לחלק ציונים, בתוך הממשלה, אחד לשני", מנמק ברק. "המבחן הוא בתוצאה. אם הממשלה הזאת תנוע בסופו של דבר לכיוון תהליכים מדיניים באומץ ובאחריות, יהיה בסדר".

על פרשת המסמך: הצד האתי והערכי דורש תיקון

עולים למסוק ה"בלקהוק". אפילו טיסה תמימה שכזאת מעלה מחשבות פוליטיות: ירושלים ומזרחה, ומזרח הכינרת - הגולן. במצב של שלום, כל הטיסה שעשינו - היא למעשה לא בשטחי ישראל. אנחנו שואלים את ברק אם הוא רואה מצב שכזה. "עמרם מצנע אמר בזמנו שהוא לא מוכן להיכנס לממשלה כי שרון לא היה מוכן לומר שהוא יעזוב את נצרים. אחרי שנה וחצי הוא הורה לעשות זאת".

"כשמגיעים לצמתים שמחייבים החלטות, מנהיגים חייבים לשאול את עצמם 'מה נכון למדינת ישראל?'", סבור ברק. "אני לא מבקש מנתניהו שיחליט מראש. אין מה להחליט לפני שמגיעים לשם".

ויש לו גם מה לומר על היחסים עם הרמטכ"ל היוצא. "אשכנזי הוא רמטכ"ל טוב מאוד, ובמה שקשור בעבודה על הנושאים הביטחוניים והמבצעיים אנחנו בסדר גמור", הוא מדגיש, ומתבטא בחריפות כשמגיע למסמך גלנט: "בלתי ראוי בעליל מה שקרה. מעורבים בו אנשים, קצינים אחרים מתוך הלשכה של אשכנזי, ואני שמח שהמשטרה קבעה בינתיים ששום אלוף לא מעורב בזה. יחד עם זאת, יש לנו דברים שהם לא ראויים ודורשים תיקון, בעיקר בצד הנורמטיבי, האתי והערכי".

על אולמרט: "אני חש כלפיו חמלה"

שר הביטחון מתייחס גם לפרקים שהוקדשו לו בספרו של ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט. "לא קראתי, אבל שמעתי על זה", הוא מציין. "אני אומר לך שהדברים שמופיעים בו מופרכים, ובחלקם, כשתתברר המציאות, אפילו הפוכים".

ומה הוא חושב על אולמרט עצמו? "אי אפשר שלא לחוש איזו עמדה מסוימת של חמלה", משתף ברק. "זה בן אדם במצוקה עמוקה. בעתיד ישפטו את תפקודו ובתי המשפט יקבעו את דעתם על הנורמות".

וגם לענייני הנדל"ן שלו, בהם מתעסקים רבות בכלי התקשורת, מתייחס שר הביטחון בריאיון - בערך. "זה לא מטריד אותי. זה דברי הבל הכול. אני גר בדירה. אני רוצה לעבור לדירה יותר קטנה בקומה יותר נמוכה...זה נראה לי עניין פרטי ואישי. מי שלא רוצה להצביע לי בגלל זה - שלא יצביע".

רוצים לקבל עדכונים נוספים ושידורים חיים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק