יוזמה בציונות הדתית: "יש לבטל את הרשעתה של מרגלית הר-שפי"

15 שנה אחרי רצח רבין, התגבשה יוזמה של רבנים וחברי כנסת מהציונות הדתית לשחרור מי שהורשעה באי מניעת הרצח. במכתב ליועץ המשפטי מבקשים ח"כים ורבנים למחוק בדיעבד את הרשעתה של הר-שפי, שלא סיפרה על כוונותיו של יגאל עמיר עליהן ידעה מראש. דב הר-שפי, אביה: "נעשה לה עוול". דליה רבין בתגובה: "אני פשוט מזועזעת"

בתזמון מפתיע, 15 שנה לאחר רצח ראש הממשלה יצחק רבין ז"ל, פתחו ראשי הציונות הדתית ביוזמה לביטול ההרשעה שניתנה למרגלית הר-שפי, בגין באי מניעת רצח רבין.

רבנים וחברי כנסת מהזרם הדתי-ציוני פנו ליועץ המשפטי לממשלה בבקשה לקבוע מחדש את תוצאות המשפט נגד הר-שפי ולזכות אותה. במכתב שנשלח ללשכתו של היועץ מצוטטים גם כרמי גילון ועמי איילון, ראשי השב"כ לשעבר, כמי שקובעים כי הר-שפי כלל לא ידעה על כוונותיו של עמיר לרצוח את ראש הממשלה.

הר-שפי בת ה-35 למדה ביחד עם רוצח ראש הממשלה יגאל עמיר באוניברסיטת בר-אילן בתקופה שלפני הרצח ושמעה ממנו - על פי העדויות במשפטה - על כוונתו לרצוח את רבין וכי "חל עליו דין רודף המתיר להורגו".

הר-שפי נידונה אז ל-9 חודשי מאסר מהם ריצתה בפועל רק כמחצית לאחר שהנשיא דאז, קצב, החליט לחנון אותה לאחר שהסתמך על דעתם של ראשי השב"כ לשעבר, כרמי וגילון, לפיהן כלל לא ידעה על כוונותיו של חברה לספסל הלימודים.

במכתב ששלחו בין השאר הרב יובל שרלו, חבר הכנסת אורי אריאל מ"האיחוד הלאומי", הרב יעקב מדן, וחבר הכנסת עתניאל שנלר מ"קדימה", מופיעה בקשתם לבטל למפרע את ההרשעה תוך כדי שהם נשענים על קטעים מספרו של כרמי גילון שכתב בספרו "שב"כ בין הקרעים" כי "דרור עדני הכיר חלק מרעיונותיו האופרטיביים של יגאל עמיר אך הר-שפי לא ידעה עליהם".

איילון צוטט כמי שאמר לפני שלוש שנים בכנס פוליטי כי "הר-שפי לא העלתה על דעתה שיירצח ראש הממשלה", והוסיף כי הוא "יודע את זה מודיעינית כיוון שהיה ראש השב"כ".

ויינשטיין פסל את עצמו מדיון בעניין

דב הר שפי, אביה של מרגלית, סיפר לעיתון "ידיעות אחרונות" כי "נעשה לה עוול נוראי בדומה למקרה של עמוס ברנס. גם לה הלבישו תיק והיא עדיין משלמת את המחיר. הגיעה העת לסיים את הפרשה הזו ולזכות אותה". יש לציין כי בעבר נעשתה פנייה שכזו למני מזוז, היועץ המשפטי הקודם, אולם זה הודיע כי לא ייעתר לבקשה.

היועץ המשפטי יהודה ויינשטיין שקיבל אליו את הבקשה, החליט לפסול עצמו מטיפול בפרשה משום שבעבר ביקשה ממנו משפחתה של הר-שפי לייצג את בתם. הטיפול בעניין הועבר בשל כך למשה לדור, פרקליט המדינה.

עמי איילון, ששמו עלה כאחד האנשים שצוטטו במכתב, אמר בראיון לחדשות 2 כי "היוזמה הזו הזויה לחלוטין. יש הבחנה בין ידיעה למודעות, יחד עם זאת באותה תקופה הדברים שאמר יגאל עמיר היו שגורים בפי לא מעט אנשים בקרב האוכלוסיה בה חייתה". דליה רבין, בתו של ראש הממשלה המנוח אמרה בתגובה ליוזמה כי "היא מזועזעת מהרעיון" אך הוסיפה כי "זה לא עניין אישי אלא משפטי. אני סומכת על האנשים המופקדים על שלטון החוק שיקבלו את ההחלטה הנכונה".

יו"ר האופוזיציה ציפי לבני התקשרה לרבין ואמרה לה כי היאי מתנגדת למעורבותם של חברי כנסת בהליכים משפטיים של אזרחים. עוד הוסיפה לבני כי היא "מצרה על מעורבות פוליטיקאים בבקשה הזו שכן היא עלולה להפוך את השיח סביב הרצח למגרש הפוליטי ואסור שהוא יהיה שם".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק