נתניהו לפלסטינים: הקפאה תמורת הכרה במדינה יהודית

ראש הממשלה נתניהו פתח את מושב החורף של הכנסת ושלח מסר חד-משמעי לפלסטינים: המשך הקפאה תמורת הכרה במדינה יהודית. לבני מצדה ניצלה את האירוע כדי לתקוף את נתניהו: "הפכת את ישראל למדינה חלשה, מפוחדת ומסוכסכת עם עצמה". צפו בנאומים

אחרי 80 ימי חופשה, חוזרים היום חברי הכנסת שלנו לעבודה מלאה - עד לחודש אפריל 2011. הצטרפו אלינו לשידור החי מטקס פתיחת מושב החורף של הכנסת ה-18, ממשכן הכנסת בירושלים ואל נאומיהם של ראש הממשלה בנימין נתניהו, נשיא המדינה שמעון פרס, יו"ר הכנסת ראובן ריבלין ויו"ר האופוזיציה ציפי לבני.

"לפנינו מושב שיכול להיות מכריע - ואולי אף היסטורי", פתח היו"ר ריבלין את הטקס. "מושב שבו יתכן ונצטרך להחליט בסוגיות רגישות והרות גורל. סוגיות,שמשמעותן נוגעת לכל שדרות החברה הישראלית ולגורל האזור כולו. סוגיות שהשלכותיהן יוכלו להשפיע לא רק עלינו כי אם גם על צאצאינו אחרינו".

בהמשך תקף ריבלין את חברי הממשלה והאשים אותם בניסיון לשנות את המבנה הפרלמנטרי בישראל וליצור משטר מיני-נשיאותי. "כפי שאין זו זכותה של הממשלה למשול, כי אם חובתה, כך אין זו זכותה של הכנסת לקיים הליכי חקיקה תקינים, ולפקח על הממשלה כי אם חובתה האלמנטארית ביותר, ואחד מתפקידיה המרכזיים, אם לא החשוב בהם", הדגיש.

"משאל עם - לא שפן מכובע"

ריבלין התייחס לחוק ההסדרים ולחוק משאל העם ואמר כי מדובר בחוקים שדורסים את הכנסת. "משאל העם אינו שפן שניתן לשלוף מן הכובע בעת הדחק", תקף. "אם הממשלה סובלת מקשיים קואליציוניים הרי שהפתרון איננו בשבירת הכלים הדמוקרטיים כי אם בהליכה לבחירות. משאל העם, גם הוא כחוק ההסדרים, לא נועד לפצות על קשייה של הממשלה בכנסת".

מיד אחריו עלה לנאום הנשיא פרס. "אני מתפלל שצור ישראל יעניק לנו את העוז ואת החוכמה לבחור בדרך הנכונה", קרא מעל הדוכן והדגיש: "לא תמו בעיותינו. אסור לנו לשקוע בשביעות רצון עצמית. עדיין קיים פער גדול בין עניים לעשירים. בין ערבים ליהודים. האלימות מרימה ראש. השחיתות פושה. ואותותיה ניכרים בכל הרמות".

פרס נאם, בן-ארי עזב

הנשיא התייחס למשא ומתן המדיני ויצא בהצהרה שעוררה סערה: "שלום כרוך במחיר טריטוריאלי ואפילו אידיאולוגי. אלא שהיעדר השלום יגבה מחיר גבוה יותר משניהם". את דבריו קטע ח"כ בן-ארי שעזב את המשכן יחד עם ח"כ אריאל.

מיד לאחר מכן התייצב ראש הממשלה והתייחס לשלל הסוגיות העומדות על סדר היום. "אין שום מדינה באזורנו ששומרת על זכויות הפרט של אזרחיה כמו מדינת ישראל", הדגיש נתניהו בנאומו והוסיף: "התנועה הציונית הקימה דמוקרטיה למופת ומדינת לאום למופת".

רה"מ: הקפאה תמורה הכרה

במהלך נאומו חזר שוב ראש הממשלה על התנאים שהכרחיים, על פי השקפת עולמו, להסדר שלום עם הפלסטינים: הכרה במדינת ישראל כמדינת לאום של העם היהודי והסדרי ביטחון איתנים. "הדרך היחידה להגיע להסדר שלום היא לנסות באמצעות שיחות ישירות לגשר על הפערים", הבהיר נתניהו ואמר כי בשבועות האחרונים הוא מנסה בכל דרך להמשיך את השיחות בין הצדדים.

בהמשך התייחס ראש הממשלה לסוגיית ההקפאה והאשים את הפלסטינים בכך שביזבזו את עשרת החודשים האחרונים. "אם ההנהגה הפלסטינית תגיד שהיא מכירה בישראל כמדינת העם היהודי - תוארך ההקפאה", הצהיר.

לבני לנתניהו: הפכת את ישראל לחלשה

יו"ר האופוזיציה ח"כ ציפי לבני ניצלה את ההזדמנות לתקוף את נתניהו ולא חסכה במילים. "בשנה ושמונה חודשים הפכת את ישראל למדינה חלשה, מפוחדת, מסוכסכת עם עצמה. מסוגרת המאבדת את ידידיה בעולם, מתריסה בפני מנהיגת העולם החופשי ומקור כוחה", האשימה לבני. "מדינה המתכסה בסיסמאות במקום בתוכן, מדינה הנאחזת במילים כמו טובע הנאחז בקש".

"איני יודעת אם הובלת למצב הזה בכוונת מכוון", המשיכה יו"ר קדימה, "לחזק את הפחד כמתכון לאחדות סביב ייאוש חוסר שינוי וקיפאון. אולי נדמה לך כי אז תוכל להידמות בעיני חלק מהציבור כאותו רה"מ חזק שהיית רוצה לראות בעצמך.

"אולי הובלת את ישראל למצב הזה מתוך חולשתך, מתוך חוסר יכולתך להחליט, חוסר יכולתך לומר את האמת לאמץ עמדה ולשלם איזה מחיר פוליטי ולו הקטן ביותר בשביל אמונה. אולי ישראל במצב הזה, כי אין לממשלה הזו שום חזון משותף, דרך ומטרות לטווח הארוך וזו ממשלת כל דאלים גבר מולך".

חוק הנאמנות - בגלל פחד מליברמן

לבני התרעמה על חוק הנאמנות שאושר רק אתמול בממשלה והאשימה את נתניהו: "החוק הזה לא נולד בגלל הרעיון שאם אין נאמנות אין אזרחות, הוא נולד בגלל הפחד שאם אין ליברמן אין ממשלה. זו תמצית כהונתך: שמירה על הקואליציה שהרכבת, אידיאולוגיה של הישרדות פוליטית ותו לא".

יו"ר האופיזיציה פנתה לנתניהו ואמרה: "כדי לשמור על ישראל כמדינה יהודית צריך לקבל החלטות - דבר שאתה נמנע לעשות. כדי לשמור על ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית, צריך לקדם את ההסדר המבוסס על שתי מדינות לאום, תוך שמירה על עקרונות הביטחון, בוודאי, תוך שמירה על האינטרסים החשובים לנו - הגושים, המקומות הקדושים - לקבל את ההחלטות - לא כנגרר אלא כמוביל. אם לא נגיע להסדר יהיה באובדן הצביון שלה כבית לאומי לעם היהודי".

רוצים לקבל עדכונים נוספים ושידורים חיים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק