נתניהו: "יש מאבק לטשטש את זהות ישראל"

ראש הממשלה נתניהו סייר היום בעיר המעורבת לוד כדי לבחון את עבודת המשטרה שם, אך התייחס גם לסוגיית "חוק הנאמנות", במסגרתו יצהירו האזרחים נאמנות למדינת ישראל. "יש מאבק לבטל ולטשטש את אופייה של ישראל כמדינת העם היהודי", אמר רה"מ. "יש בישראל שוויון זכויות מלא, אך היא מדינה יהודית ודמוקרטית"

"מדינה יהודית, אבל גם דמוקרטית": כך הסביר היום, בפשטות, ראש הממשלה בנימין נתניהו את "חוק הנאמנות" החדש שבכוונתו להביא לאישור הממשלה ביום ראשון הקרוב. על ההצעה לתיקון החוק פרסמנו לראשונה אמש במהדורה המרכזית של חדשות 2.

נתניהו סייר היום בלוד, עיר מעורבת, עם שר הפנים אלי ישי והשר לביטחון הפנים אהרונוביץ'. "כל יהודי יכול לעשות בה (בישראל) את ביתו. חיים פה גם לא יהודים ומגיע להם שוויון זכויות מלא. זו מדינה יהודית דמוקרטית ברוח מגילת העצמאות. נולדתי עם ההבנה הזו, כתבתי על כך, והגנתי עליה", אמר ראש הממשלה.

"יש מאבק לבטל ולטשטש את אופייה של ישראל כמדינת העם היהודי. המאבק הוא הכרחי. יש בישראל שוויון זכויות מלא ליהודים ולא יהודים, אך היא מדינה יהודית ודמוקרטית", סיים נתניהו את דבריו.

אישור חוק הנאמנות יביא להמשך ההקפאה

אמש פרסמנו כי חוק הנאמנות החדש שמתכוון נתניהו להביא לאישור הממשלה יצליח, כנראה, במקום שבו נכשלו כל המתנות האמריקניות. מסתמן כי אישור החוק יגרום לליברמן להסכים להמשך ההקפאה לחודשיים נוספים, כפי שדורש הנשיא אובמה.

החוק עורר סערה גדולה במערכת הפוליטית ובמדינה. שרים רבים התנגדו ליוזמה, ביניהם גם דן מרידור ובני בגין. אך המניעים ל"עיתוי המוזר" של החלטת ראש הממשלה מתחילים להתבהר. תמיכת "ישראל ביתנו" בהמשך ההקפאה תהווה הישג משמעותי עבור נתניהו, ותמנע את המשבר ביחסים מול ארצות הברית ואת ההכרה האפשרית גבולות 67' כבסיס לכל משא ומתן. הכרה שעשויה לסנדל את כל ממשלות ישראל בעתיד.

את ההחלטה השנויה במחלוקת קיבל נתניהו לאחר שהתייעץ עם שר המשפטים יעקב נאמן. המתאזרחים יאלצו להצהיר: "אני מתחייב להיות נאמן למדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית ואני מתחייב לכבד את חוקי המדינה". מדובר במינוח פוגעני מאוד כלפי האוכלוסייה הערבית, אך נתניהו החליט על הניסוח הזה למרות הפגיעה במיעוטים.

מלשכת ראש הממשלה נמסר, כי ראש הממשלה נתניהו ציין: "מדינת ישראל היא מדינת הלאום של העם היהודי. עקרון זה מנחה את מדינות הממשלה הן כלפי חוץ והן כלפי פנים, והוא אבן יסוד בחקיקה הישראלית. העיקרון בא לידי ביטוי במונח "מדינה יהודית ודמוקרטית". ראוי שעיקרון זה יופיע גם בהצהרת האמונים של מי שמבקש להתאזרח בישראל".

מקורבי נתניהו מסרו כי הדבר משתלב עם התביעה ממדינות העולם להכיר במדינת ישראל כמדינה יהודית - שהרי מה שאנו דורשים מאחרים אנו צריכים לדרוש גם מאזרחי המדינה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק