קדימה: "ניכנס לממשלה אם נתניהו יהיה רציני"

השר מיכאל איתן שבר הבוקר את חגיגות השמחה בליכוד על סיום ההקפאה, וקרא בבלוג שלו לממשלת אחדות בהקדם. "מדובר בנקודה קריטית בהיסטוריה שלנו ועל ההנהגה שלנו מוטלת החובה למצות כל סיכוי לאחדות לאומית", כתב איתן. בקדימה הגיבו בקרירות: "אם תקום קואליציה אחרת שמייצגת כוונות להגיע לשלום - ניכנס לממשלה"

בדרך לאחדות? נתניהו ולבני (חדשות 2)

על רקע חגיגות המתנחלים ואנשי האגף הניצי בליכוד, עם סיום הקפאת הבנייה בשטחים, בולטת במיוחד קריאתו של השר מיכאל איתן לממשלת אחדות לאומית - ועכשיו.

השר איתן כתב הבוקר בבלוג באתר שלו כי "ברגעים אלה, שעות לאחר תום תוקפה של הקפאת ההתיישבות היהודית ביהודה ושומרון, תמשך בנייה מוגבלת בישובים היהודיים ביו”ש, שרובה, כך יש להניח, תהיה פרטית ותתבצע בעיקר בגושי ההתיישבות. ומה הלאה? ראש הממשלה בנימין נתניהו, אם לא ירצה להיות מואשם בפיצוץ השיחות, יאלץ במהרה להניח על שולחן המו”מ מפה שתכלול את גבולות המדינה הפלסטינית, שאליה התכוון כאשר הבטיח למנהיגים בעולם רצינות במאמציו לקדם את רעיון שתי המדינות לשני עמים".

"המפה הזו, גם אם תהיה נדיבה פחות מהצעות שהניחו אהוד ברק ואהוד אולמרט, כל אחד בזמנו, על שולחן המו”מ, תכאיב מאוד לישראלים רבים שלא הפנימו את מה שמשתמע ממחויבותו של נתניהו לעיקרון שתי המדינות לשני עמים", ממשיך השר איתן. "את הפלסטינים והמעורבים האחרים במו”מ המפה הזו לא תספק, והלחץ הבינלאומי שיופעל עלינו יתעצם פי כמה ממה שחווינו עד כה. במקביל, תאלץ ישראל להיאבק גם על הסדרי בטחון שחשיבותם בעיני רבים עולה על כל נושא אחר".

"לעת הזו תדרש אחדות לאומית רחבה שאת יסודותיה כדאי להתחיל ולבנות כבר עתה. אחדות לאומית כזו ראוי שתכלול, בנוסף לשותפים הנוכחיים, את מפלגת קדימה. יתכן שנאלץ לומר יחדיו כן לויתורים כואבים מלווים בהסדרי בטחון משביעי רצון ויתכן שבהיעדר הסכמה על השטח או על הסדרי הבטחון נמצא את עצמינו אומרים לא לכל העולם ונאבקים כעם מלוכד נגד גזירות, שהרוב הגדול לא יסכימו לחיות עימן. בכל מקרה, ההשגים שלנו במו”מ יהיו טובים יותר אם נבוא לשם על בסיס הסכמות רחבות מבית".

השר איתן סיים את דבריו וכתב: "איני נאיבי. אני יודע שבכדי לייצר הסכמות, צריכה להיות נכונות בקרב כל המעורבים. אולם מדובר בנקודה קריטית בהיסטוריה שלנו ועל ההנהגה שלנו מוטלת החובה לפחות לעשות כל בדיקה אפשרית ולמצות כל סיכוי לאחדות לאומית בכדי להציב את הנבחרת הטובה ביותר שלנו, לעימות הבלתי נמנע של ישראל נגד כל העולם".

קדימה בתגובה: ניכנס לממשלה אם נתניהו יהיה רציני

בקדימה דחו את קריאתו של השר איתן לממשלת אחדות. "הימים האחרונים מעידים, יותר מכל, כי בישראל אין היום מדיניות ברורה ובמקומה אנו רואים התנהלות לקויה בקבלת החלטות של ראש הממשלה שמסבך במעשיו את ישראל, בעוד קדימה למרות הפיתוי נוהגת באופן ממלכתי", נכתב בהודעת המפלגה.
"קדימה הבהירה לנתניהו פעם אחר פעם כי היא תתמוך בכל פעולה שתקדם את התהליך המדיני ותביא לישראל הסדר שלום ותתנגד לכל ניסיון של נתניהו לעכב התקדמות מדינית ולבודד את ישראל. כך קדימה פעלה בכל ימיה באופוזיציה. לבני עצמה אמרה כי קדימה תכנס לממשלה אם נתניהו יהיה רציני בכוונותיו להגיע להסדר שלום מלא ואם תקום קואליציה אחרת שמייצגת את הכוונות הללו ותתמוך בהן".

עוד נמסר מקדימה: "אין כל שינוי בעמדות הללו. דווקא בימים אלו בהם נבחנת רצינותו של נתניהו ונכונותו האמיתית להגיע להסדר - בקדימה מבהירים כי אל לו להתלות בתירוצים פוליטיים בכדי למנוע התקדמות מדינית ולהמשיך קדימה בשיחות, שכן בישראל קיים רוב פוליטי ברור ורוב ממשי בציבור להגיע להסדר".