"המשך ההקפאה יוביל למרי אזרחי"

ניסיונות אחרונים להשפיע על רה"מ נתניהו, שעות ספורות לפני תום מועד ההקפאה: ח"כ זבולון אורלב מזהיר מפני השלכות הרסניות של המשך ההקפאה, שעלולה להוביל לדבריו למרי אזרחי. אורלב הצהיר על פרישה מהממשלה במקרה שבו לא תחודש הבנייה: "אני מעריך שלא נהיה לבד, כיוון שגם בליכוד, בישראל ביתנו ובש"ס יצטרפו למאבק"

שעות ספורות לפני תום תקופת ההקפאה, נשמעות קריאות קיצוניות מצד מפלגות הימין במטרה להשפיע על החלטת ראש הממשלה בנימין נתניהו שלא להאריך את תקופת ההקפאה. ח"כ זבולון אורלב מסיעת הבית היהודי-מפד"ל החדשה מזהיר מפני אפשרות של מרי אזרחי, אם יוחלט להמשיך את הקפאת הבנייה ביהודה ושומרון לתקופה נוספת.

"אין ספק שזהו יום מבחן לכולנו, ובראש ובראשונה למדיניות הישראלית", אמר ח"כ אורלב בראיון לערוץ החדשות של חדשות 2 באינטרנט. "מלכתחילה החלטת על ההקפאה הייתה החלטה אומללה, לא במקומה שהינה שגיאה פוליטית ומדינית - כיוון שאף ממשלה לא התבקשה להקפיא את ההתיישבות ביהודה ובשומרון. יתר על כן, הסכמי אוסלו המפורסמים קובעים שכל סוגיית עתיד ההתנחלויות ייקבע בהסדר הקבע - לכן זו פעולה שסותרת את כל האג'נדה הפוליטית שנבחרה במדינת ישראל".

המשך ההקפאה יוביל לפרישה מהממשלה

"אם אין תנאים מוקדמים צריך להישאר במתכונת הקיימת, אבל הקפאת ההתיישבות גוזרת דין כליה על ההתיישבות, וזה אבסורד לדרוש לנוון את היישובים עוד לפני שהתחיל המשא ומתן. היישובים ביהודה ובשומרון ממשיכים להתפתח בקצב הטבעי שלהם ואי אפשר לעצור את זה", ציין אורלב. "מלבד זה, אנחנו צריכים לשאול את עצמנו האם אפשר לסמוך על הסכם מדיני עם הפלסטינים שעד היום הפרו באופן שיטתי את ההסכמים שנחתמו".

"אמרנו כבר כמה פעמים שלא נוכל להמשיך להיות חלק מהקואליציה שממשיכה במהלך שאנו רואים אותו כשגוי ומעוות. אני מעריך שלא נהיה לבד, כיוון שגם בליכוד, בישראל ביתנו ובש"ס יצטרפו למאבק", הצהיר ח"כ אורלב. בניסיון להרגיע את הרוחות, לשכת ראש הממשלה ערכה היום סבב שיחות עם השרים וביקשה מהם שלא להעניק ראיונות לכלי התקשורת, כך דווח ברשת ב' של קול ישראל.

אבו מאזן מבקש: הקפאה לאורך כל השיחות

מהצד השני נשמעים קולות בעד המשך ההקפאה. מוקדם יותר אמר  יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן בראיון מיוחד שהעניק בניו יורק לעיתון הלונדוני "אל-חייאת" כי הפלסטינים "דורשים הפסקה מוחלטת של הבניה בהתנחלויות - לכל אורך המשא ומתן. לא למשך שלושה חודשים ולא לתקופה מוגדרת אחרת". בראיון התייחס אבו מאזן בהרחבה לנושא חידוש השיחות הישירות עם ישראל, ערב תום מועד ההקפאה.

"הצענו להמשיך את הקפאת הבניה, אך עדיין לא קיבלנו על כך תשובה סופית", אמר יו"ר הרשות. "נשיא ארצות הברית ברק אובמה לא הציג בפנינו שום ערבויות. הוא הדגיש בפנינו כי יש להפסיק מיד את ההתנחלויות, והביע תקווה כי פלסטין תהיה חברה חדשה באו"ם בשנה הבאה".

הראיס התייחס בראיון גם לתהליך השלום בין ישראל לסוריה. "קיומו של מסלול שיחות ישראלי-סורי יסייע למסלול הישראלי-פלסטיני. דרשנו לחדשו, וכן לשלב בו את נושא חוות שבעא והסוגיה הלבנונית", אמר אבו מאזן. "השליח האמריקני מיטשל שוחח על הנושאים הללו במהלך ביקוריו לאחרונה בדמשק ובביירות. "אני מקווה שיחודש המשא ומתן בין ישראל לסוריה - בתיווך טורקי".

מאמצים לשכנע את הפלסטינים להמשיך השיחות

יו"ר הרשות מתח עוד ביקורת מרומזת על אירן בראיון, כשאמר שבגלל קשריה עם חמאס, טהרן מתערבת בסוגיה הפלסטינית. "אין לה זכות לעשות זאת", אמר אבו מאזן.

בלילה נועדו בניו יורק אבו מאזן והשליח האמריקני לאזור ג'ורג' מיטשל, ובהמשך ייפגש אבו מאזן עם נשיא צרפת סרקוזי. לצד המאמצים לשכנע את ישראל להמשיך בהקפאת הבנייה, לוחצים האמריקנים והאירופים על הפלסטינים שלא להפסיק את השיחות בכל מקרה. למרות המאמצים המשותפים, טרם נמצאה נוסחה לפתרון המשבר, והמגעים יימשכו ככל הנראה עד לרגע האחרון.

רוצים לקבל עוד עדכונים שוטפים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק