דן חלוץ תוקף את עדותו של אהוד ברק

הרמטכ"ל לשעבר תקף הערב את עדותו של שר הביטחון אהוד ברק בפני ועדת טירקל וכינה אותה "תוצאה של היעדר מדיניות". לדבריו, שר הביטחון היה מודע לכל התהליך וצריך לקחת אחריות. "אני לא הייתי צריך שיסבירו לי מהי אחריות", אמר בהתייחס להתפטרותו לאחר מלחמת לבנון השנייה. באשר לפוליטיקה, סירב חלוץ לחשוף פרטים

המתקפה החלה: הרמטכ"ל לשעבר דן חלוץ תקף הערב את שר הביטחון אהוד ברק על עדותו בפני ועדת טירקל ואמר בהתייחס לעדות: "אחריות היא חלק בלתי נפרד מהתפקיד. המצב הוא תוצאה של היעדר מדיניות בתחום". בנוסף, אישר חלוץ כי בכוונתו להיכנס לחיים הפוליטיים בהמשך, אך סירב לחשוף באיזו מסגרת.

כשנשאל חלוץ האם יש אפשרות ששר הביטחון אכן לא היה מודע לכל התהליך, שלל זאת הרמטכ"ל מכל וכל. "מאחר ששר ביטחון הוא אחד, אין מצב שהוא יפרק את הדיון לכזה שדן ב'מה' וכזה שדן ב'איך'", אמר חלוץ. "הדברים שזורים אחד בשני ומשפיעים אחד על השני. אם ה'איך' לא טוב, ה'מה', צריך להשתנות", אמר.

חלוץ, שהתפטר בעקבות מלחמת לבנון השנייה, סיפר בראיון כי כשהחליט לעזוב את תפקידו לא היה צריך שיקראו לו לקחת אחריות. "אני לא הייתי צריך שיסבירו לי מהי אחריות. אחריות לא לוקחים ולא מוסרים", טען חלוץ. "כשאתה ראש פירמידה, אתה אחראי על הדברים הטובים וגם על הדברים הרעים שמתרחשים בתוך המערכת", הוסיף הרמטכ"ל לשעבר.

"כשמישהו אומר שהוא החליט לקחת אחריות, משתמע שיש דברים שהוא לא לוקח אחריות עליהם וזה מה שצריך להטריד אותנו", אמר חלוץ. "התופעה הזאת נגזרת מתופעה חברתית בישראל שאחריות שווה אשמה", הסביר.

למרות הכל, ביקש הרמטכ"ל לצאת נגד תרבות האשמה ואמר כי הוא מתנגד לגישה זו. "אחריות היא לא אשמה", טען חלוץ. "אחריות שווה תחקיר ותחקיר שווה בדיקה ושווה תיקון, ואם קרה שנמצא שהדברים חורגים מגבולות ההגיון ושיש בהם רשלנות, פזיזות או זדון - אז ייתכן שיש גם אשמה", הוסיף.

בראיון התייחס חלוץ גם לפרשת מסמך גלנט וטען כי הזדעזע מחשיפתו. "אם יש ממש מאחורי המסמך, מדובר בחציית קו שאיננו רוצים לראות אותה במקומותינו", אמר הרמטכ"ל לשעבר. "זה לא עוד בעל מקצוע. הרמטכ"ל מתחכך עם הדרש המדיני התחככות יום יומית שוטפת, כי הרי הוא המתרגם של המדיניות", הוסיף חלוץ וטען כי הרמטכ"ל שייבחר צריך להיות הטוב ביותר שנמצא.

בסופו של הראיון, התייחס חלוץ לפרסומים כי קיבל 400 אלף שקלים בתרומות לקמפיין הפוליטי שלו, אשר רובם מתורם אמריקני. "אני אמרתי, ואין בכך חדש, שהצטרפות למערכת הציבורית היא חלק מהכוונות שלי, אך שהעיתוי בלתי ידוע", אמר חלוץ ומיהר לסייג את דבריו. "ידוע שבשביל להיערך נכון צריך כסף ואני הלכתי כמקובל, דיווחתי למבקר המדינה, ביקשתי את אישורו ואני פועל בדיוק על ציר מסלול", הוסיף.

עם זאת, סירב חלוץ להסגיר את זהות המפלגה אליה יבחר להתפקד. "המסלול מספיק ארוך, אז אני לא יודע להגיד שום דבר מעבר לכך שהריצה היא ריצה ארוכה ואשתדל להתמיד בה", סיכם חלוץ את דבריו בסימן שאלה אחד גדול והותיר את כל השאר לניחושים ולפרשנויות בלבד.