שר הפנים יוזם: "תמריץ הגירה" לעובדים הזרים על סך 1,000 דולר

אלי ישי מגבש תכנית נוספת, בניסיון להיאבק במשפחות העובדים הזרים: משרדו הגיש למשרד האוצר יוזמה, לפיה יינתן מענק על סך 1,000 דולרים לכל משפחה - ובתמורה היא תעזוב את הארץ מרצון. באוצר שוקלים את המהלך. ארגוני הסיוע מברכים, אך דורשים כי התכנית לא תהווה תחליף למדיניות הממשלה

אם לא בכוח - אולי מרצון? שר הפנים אלי ישי יוזם מתן מענק של 1,000 דולרים לעובדים זרים המועמדים לגירוש, על מנת שיעזבו את ישראל מרצון - כך חושף הבוקר העיתון "הארץ". שלשום פנה ישי למשרד האוצר בבקשה לבחון את הצעתו, ובאוצר לא פוסלים על הסף את הצעתו של שר הפנים.

על פי היוזמה, המענק יוצע ל-400 המשפחות שעל גירושן החליטה הממשלה באחרונה, וכן למשפחות שיעמדו בפני גירוש בעתיד. "אין לישי עניין במראות דרמטיים", אמרו גורמים במשרד הפנים לעיתון. "הוא רק רוצה ליישם את החלטת הממשלה, ואם ניתן - בדרך הטובה ביותר".

"שהמענק לא יחליף את מדיניות הממשלה"

במשרד הפנים משוכנעים שמשרד האוצר יראה בעין יפה את הצעתו, שכן מדובר בצעד כלכלי לטווח ארוך, שעשוי לחסוך למדינה כסף רב. בארגוני הסיוע רואים בצעד כיוון חיובי: "כל עוד לא מפתים או אונסים אדם לצאת, ראוי להנהיג מענק עזיבה", אמרה לעיתון רותם אילן, מייסדת ארגון "ילדים ישראלים".

עם זאת, במוקד הסיוע לעובדים זרים אומרים כי אסור שהמענק יהווה תחליף למדיניות הממשלה. "ההצעות השונות של ישי אינן יכולות להיות תחליף לגיבוש מדיניות הגירה מסודרת שעליו לאמץ בהקדם האפשרי", אמרו היום. "עליו להפסיק להיכנע ללחצי חברות כוח אדם ולהנפיק עוד ועוד אשרות למהגרי עבודה".

"מספיק עם הצביעות"

השבוע התייחס שר הפנים לסוגיית גירוש הילדים בראיון לעודד בן עמי בתכנית "שש עם".  "אני מרחם על כל הילדים, גם עם ישראל רחמן - אבל מספיק עם הצביעות והקמפיין הזה" - אמר ישי ופנה להורים: "אל תשתמשו בילדים, אל תהפכו אותם למגן אנושי".

"באתם שלא כחוק, וכמו כל מדינה מתוקנת בעולם - עליכם לשוב למדינה שלכם", הוסיף שר הפנים. "אף אחד לא דואג למדינת ישראל ולמפעל הציוני. אני לכאורה האיש הרע שלא מרחם על ילדים - אבל אם נמשיך להתיפייף - בקצב הזה יהיו פה עוד מאות אלפי זרים". ישי המשיך בהתקפה: "המדיניות הברורה שצריכה להיות היא, שמי שבא הנה שלא כחוק - צריך ללכת מפה".

באשר לעתיד סוגיית העובדים הזרים, אמר ישי: "צריך להנהיג מדיניות ברורה בנושא הזה, ולגבש קריטריונים ברורים. מחר אני יכול למצוא מיליון אפריקנים שרוצים להתגייס לגולני - אבל מה זה יעזור?!". על גירושם של הילדים, אמר שר הפנים: "לא מדובר ב-400 הילדים. מדובר כאן בשיטה שיצרו הוריהם, בשם 'בייבי ויזה', באמצעותה הם מנסים להישאר בארץ. אם תאמר להם שילדים זה לא פוליסת ביטוח - הם יבינו שהם לא צריכים לבוא הנה".

רוצים לקבל עוד עדכונים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק