חיים רמון מגיב: "נתניהו מחבל בתהליך המדיני"

יו"ר מועצת קדימה חיים רמון שובר את השתיקה. בראיון לתוכנית "הכל דיבורים" ברשת ב', הוא הגיב לראשונה לטענות שהפנו נגדו על כך שהוא מחבל בתהליך השלום. "מי שמחבל בתהליך הוא נתניהו, שלא מקבל שום הצעה שהפלסטינים מציעים לו", אומר רמון, שקורא לאותו מקור להיחשף - כי "הוא יקבל מחיאות כפיים מהממשלה"

קצת פחות משבוע לאחר הראיון של הגורם העלום שטען כי חיים רמון נשלח על ידי הנשיא פרס על מנת לחבל בתהליך השלום, הגיב חיים רמון לראשונה לדברים בראיון שהעניק לתוכנית "הכל דיבורים" ברשת ב'.

לטענתו של רמון, ישנן שמועות במערכת הפוליטית לפיהם אותו גורם שעלה לשידור והפנה כלפיו את האישומים, הוא מקורב במישרין או בעקיפין למשרד ראש הממשלה. "מדוע אותו גורם מעוות את קולו?", תוהה רמון, "ממה הוא חושש - הרי הוא יקבל מחיאות כפיים מנתניהו ומממשלתו". רמון המשיך לטעון שאותו גורם אלמוני אינו אמין, והביא כדוגמה את דבריו על עזמי בשארה והקשרים שלו להנהגה הפלסטינית. "אין איש שנוא יותר מבשארה על ההנהגה הפלסטינית", אמר רמון

תוכנית השלום של חיים רמון

רמון המשיך להכחיש את הטענות לפיהן הוא נשלח על ידי שמעון פרס לטרפד את השיחות הישירות בין הפלסטינים לבין ממשלת נתניהו. "זהו אבסורד, אתם מכירים את הדעות שלי ושל פרס", אמר רמון, "זה נשמע לכם הגיוני שהפלסטינים הולכים לאובמה ולגורמים אחרים ובסוף הם יעשו מה שחיים רמון האזרח הקטן אומר להם?".

יו"ר מועצת קדימה גם הציג במהלך הראיון את תוכנית השלום שלו. "אני סבור שיש לנהל מו"מ ישיר על בסיס הסכמה בנושא הגבולות ובנושא הביטחון, ואת סוגיות ירושלים והפליטים לדחות לשלב יותר מאוחר". רמון הדגיש כי הפלסטינים יהיו חייבים להכיר בעובדה שלא נאפשר להם להקים צבא וכי מדינתם תהיה מפורזת לחלוטין.

"נתניהו מחבל בתהליך השלום"

"אני אמרתי לסאיב עריקאת - לכו למו"מ עם ממשלת נתניהו תחת הבסיס של גבולות וביטחון לפני הכל. "אם שיחות ישירות אינן מתקיימות ללא שום בסיס, הן לא יצליחו". רמון טוען שב-20 השנים האחרונות הוא נפגש עם בכירים פלסטינים, אותם הוא מנסה לשכנע להיכנס למו"מ עם ישראל, לטענתו מכיוון שרוב העם "מסכים לדעותיי".

"מי שמחבל בשיחות הישירות הוא נתניהו", סיכם רמון. "אני הצעתי לממשלה להמשיך את השיחות מהמקום שאותו לבני ואולמרט הפסיקו, אך הוא לא מוכן לכך. הפלסטינים הציעו לו מגוון של הצעות אך הוא רוצה לשמור על המצב הקיים - שהשיחות לא מתקיימות כלל".

גלעד ארדן בתגובה: דעותיו של רמון דומות לטיבי

"העובדה שהוא מציג את עצמו כאדם פרטי מרגיזה אותי", אומר השר גלעד ארדן, "רמון מונה על ידי יו"ר האופוזיציה ציפי לבני והוא ממש לא אדם פרטי אלא מייצג את האופוזיציה בישראל". השר להגנת הסביבה הוסיף כי למפלגתו ישנן סיבות הגיוניות לכעוס על רמון ופעילותו. "כשרמון נפגש עם גורמים שונים ומביע את דעתו כשהוא טוען שהוא אדם פרטי - זהו עלבון לאינטיליגנציה".

ארדן הוסיף כי בפעילותו של רמון ישנה פגיעה קשה באינטרסים הביטחוניים והלאומיים של מדינת ישראל. "המו"מ שרמון מנהל מאחורי גבנו, והרצון שלו לסייע לפלסטינים הוא מכעיס. מה שלבני לא שמה לב אליו, זאת העובדה שיו"ר מועצת קדימה ויו"ר תע"ל אחמד טיבי מוצאים עצמם פתאום באותו מקום".