ליברמן: יש מחלוקת חריפה, אך לא נפרוש מהממשלה

שר החוץ אביגדור ליברמן ערך הבוקר מסיבת עיתונאים בה הגיב למשבר עם ראש הממשלה נתניהו. השר אמר כי אין משבר אך "יש מחלוקת, מחלוקת חריפה". השר אמר כי מפלגתו היא השותפה הנאמנה ביותר בקואליציה וכי אין כוונה ליזום משבר או לפרוש מהממשלה. צפו במסיבת העיתונאים

שר החוץ אביגדור ליברמן מנסה להרגיע את הרוחות לאחר הקרע שנוצר בין שר החוץ אביגדור ליברמן וראש הממשלה בנימין נתניהו. השר כינס הבוקר מסיבת עיתונאים בה הגיב למשבר המחריף בין השניים. מסיבת העיתונאים הועברה בשידור חי בערוץ החדשות של חדשות 2 באינטרנט.

"אני רוצה לציין שעברתי כמה אירועים פוליטיים בחיים, מעולם לא זוכר כל כך הרבה דברי שטות וזדון ששמעתי מכל מיני פרשנים", אמר שר החוץ בפתח דבריו.

"לגבי האירועים האחרונים לגופו של עניין – אין משבר, אין משבר יזום, לפחות לא מצידנו ואין שום כוונה למשבר", אמר ליברמן והוסיף: "יש מחלוקת, מחלוקת חריפה לפחות בשתי סוגיות – תקציב וחקיקה. כל מה שקשור להסכם קואליציוני ביננו לבין הליכוד יש שם בעיה לא פשוטה".

"יש שם בעיה לא פשוטה. מדובר בשתי סוגיות שונות בלי שום זיקה. אני ראיתי איזשהו ניסיון להיתמם ולמור שזו לא מחלוקת תקציבית אלא פוליטית, אבל יש בעיה בתקציב. ברמה העקרונית לא מקובל עלינו שישראל ביתנו היא השותף הבכיר ביותר, הנאמן והממושמע ביותר בקואליציה", אמר השר.

ליברמן המשיך: "חתמנו ראשונים על ההסכם הקואליציוני. כשהיו קשיים עם חוק שכר המינימום, ישראל ביתנו היו היחידים שתמכו בעמדת הליכוד. לא ייתכן שנהיה ראשונים לתמוך, ויפנו אלינו אחרונים בנושא התקציב. ציפינו שלפחות יפנו אלינו קודם. אני לא יודע אם מדובר בתחכום או בטיפשות".

"ישראל ביתנו - השותפה הנאמנה ביותר"

לדברי ליברמן, "שני הנושאים שמשרד האוצר החליט לא לקצץ אלא לכסח אותם קשורים אלינו: מרד החוץ ומשרד הקליטה.  אין משרד ממשלה אחד שבו הוצע קיצוץ בסדר גודל כזה שהוצע במשרד הקליטה. כמו כן היה קיצוץ בנושא ביטחון הפנים והתשתיות, שיביאו לחיסול המשרד. משרד האוצר יכול לשכוח מהרפורמות שהוא מציע במשרד התשתיות – זה לא יהיה".

"אין לנו שום כוונה לפרוש או לוותר", הצהיר ליברמן בתוקף. "דיברתי עם ראש הממשלה במוצאי שבת ואני מקווה שהשכל הישר יהיה הקו המנחה שיביא שינוי כמה שיותר מהר", אמר. בהמשך סתר עצמו מעט ליברמן כשאמר, שישראל ביתנו לא תישאר בקואליציה בכל מחיר: "יש עקרונות שאיננו מוכנים לוותר עליהם".

"ההתנגדות לחוק הגיור - שיקולי כסף וממון"

ליברמן התייחס לחוק הגיור: "מדובר בנושא מרכזי בהסכם הקואליציוני בינינו לבים הליכוד. יתרה מזאת, ב-22 באפריל הוצאנו מכתב שבו התרענו על כך שהנושאים שעליהם חתמנו בהסכם לא מתקיימים: בנושא הגיור, ברית הזוגיות ועוד. הניסיון להתנפל על ישראל ביתנו ולהשמיץ בכך שאומרים שזה חוק שנועד לפלג את העם, היא אמירה מבישה שאין לה בסיס".

ליברמן תקף את המפלגות המתנגדות: "כשראיתי את הקואליציה המוזרה של קדימה, מרצ והליכוד מתנגדת להצעת החוק הזו, הבנתי שלא מדובר אלא בשיקולים של כסף וממון.

"אנחנו דוגלים בעיקרון חיה ותן לחיות ואיננו רוצים לכפות דבר על אף אחד. הרבנות הראשית אחראית על מערך הגיור בארץ, אבל לא הגיוני להתערב בחיי הקהילות היהודיות בחו"ל, שיש להן מסורת ארוכת שנים של גיור. לכן הניסוח לפיו 'הרבנות הראשית אחראית על הגיור בארץ' נכון בעיניי. לפי הרפורמה, אדם יוכל לעבור גיור בכל מקום שיבחר, ללא קשר למקום שבו הוא חי", ניסה ליברמן להבהיר את חוק הגיור. 

"ההקפאה לא תימשך בשום אופן"

"אין סיכוי שההקפאה תימשך, קיבלנו את ההחלטה בידיעה שתוקפה עשרה חודשים ולא יום אחד נוסף", אמר ליברמן שהתייחס גם להקפאת הבנייה.

"הסוגיות שעומדות היום על השולחן הן כבדות ביותר, ולכן אנחנו רוצים להיות בממשלה כדי לוודא שהן מתקיימות כראוי".

ראש הממשלה נתניהו מסר בתגובה לדברי שר החוץ ליברמן: "ישראל ביתנו היא שותף מרכזי וחשוב בממשלה". עוד הוסיף נתניהו כי הוא מאמין שניתן לפתור את רוב המחלוקות בדיבור והסכמה והוא ייפגש היום עם שר החוץ לפגישה אישית ומעמיקה כדי לדון ברוח עניינית וטובה בנושאי המחלוקת.

חילוקי דעות בין ליברמן לנתניהו

לאחר פרסום הפגישה החשאית שהתנהלה בין השר בנימין בין אליעזר, התנגדות ראש הממשלה נתניהו לחוק הגיור, וחילוקי דעות בנוגע לאישור תקציב המדינה הדו-שנתי נראה כי הקואליציה נמצאת במשבר הגדול ביותר מאז הקמתה.

שר החוץ טרם הגיב להתפתחויות החדשות בזירה הפוליטית. אך בניסיון לפתור את המשבר יפגשו היום נתניהו וליברמן לפגישה אישית במהלכה הם צפויים לדון באירועים האחרונים.

לבני וברק נועדו בקרייה

ואם המתיחות בין נתניהו לליברמן אינה מספיקה, שר הביטחון אהוד ברק נפגש אתמול עם יו"ר האופוזיציה ציפי לבני בלשכתו בקריה בתל אביב, כך דווח לראשונה באתר חדשות 2 באינטרנט.

הפגישה ככל הנראה התקיימה לבקשתו של שר הביטחון, וההערכה היא שהשניים דנו בנושאים פוליטיים וביטחוניים. נושא נוסף שכנראה נידון בין יו"ר האופוזיציה לשר הביטחון הוא הצטרפותה האפשרית של "קדימה" לממשלה. מדובר בפגישה ראשונה בין ראשי המפלגות מאז הבחירות האחרונות, לאחריהן נכנס ברק לממשלת נתניהו בעוד לבני וקדימה נשארו באופוזיציה.

כל זה מתרחש על רקע מתיחות חסרת תקדים בין ראש הממשלה לשר החוץ אביגדור ליברמן. ליברמן מאיים כי סיעת "ישראל ביתנו" תצביע נגד תקציב המדינה הדו-שנתי כשיעלה בכנסת. "אם התקציב המעוות לא ישתנה, נצביע נגדו בכנסת. נתניהו יודע שיש לנו 15 ידיים כדי להפיל את ההצעה", אמר ליברמן, ששוהה כעת גם הוא בחו"ל, לחברי מפלגתו בשיחות סגורות.

רוצים דיווחים על שידורים חיים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק