הכנסת שללה את זכויות היתר של זועבי

מליאת הכנסת הצביעה הערב בעד שלילת זכויות היתר של ח"כ חנין זועבי, בעקבות השתתפותה במשט הטורקי לעזה. 34 ח"כים הצביעו בעד, 16 נגד - ושלוש זכויות היתר שלה ישללו ממנה. זועבי על הדיון: "פגיעה בחופש הפעילות הפוליטית של חברי הכנסת הערביים בכנסת"

מחיר ההשתתפות במשט: הכנסת הצביעה הערב בעד ההצעה לשלול שלוש זכויות יתר מחברת הכנסת חנין זועבי (בל"ד), שנטלה חלק במשט הטורקי על ספינת ה"מרמרה" בסוף חודש מאי.

ברוב של 34 תומכים ו-16 מתנגדים, ולאחר דיון סוער במיוחד שארך כ-3 שעות, הצביעה הכנסת בעד שלילת זכותה של זועבי לצאת מן הארץ, זכותה להוציא ולהחזיק בדרכון דיפלומטי וכן תישלל ממנה ההשתתפות בהוצאות משפטיות.

ההצבעה נערכה בעקבות דיון סוער, שכלל את הוצאתם של מספר חברי כנסת - ערבים ויהודים מאולם הדיון. בין השאר, הורחקו מהדיון ח"כ מוחמד ברכה וגם חברת הכנסת אנסטסיה מיכאלי, שכמעט התקוטטה פיזית עם ח"כ זועבי בדיון הקודם בעניינה בכנסת לפני כחודש.

בסיום דבריה של ח"כ מיכאלי, היא הניפה על דוכן הנואמים תמונה של דרכון אירני - ועליו תמונתה של ח"כ זועבי. לאחר שירדה מהדוכן, לא היססה מיכאלי וניגשה לח"כ זועבי כדי "להעניק" לה את הדרכון האירני באופן אישי. בעקבות המעשה הורחקה מיכאלי מהדיון.

אבל זה לא הכל. ח"כ מירי רגב מקדימה, שבדיון הקודם קראה לזועבי "לכי לעזה, בוגדת" בערבית, שבה להפגין את יכולותיה בערבית ספרותית. הפעם היא ציטטה מהקוראן פיסקה העוסקת בסימני ההיכר של הצבוע הבוגד. 

ח"כ אופיר אקוניס מהליכוד האשים את ח"כ אחמד טיבי במשט הלובי, וכינה אותו "יועץ לארכי-טרוריסט", ואילו ח"כ דני דנון מהליכוד פירסם מעל דוכן הנואמים את מספר הטלפון של לשכתה של זועבי וביקש מהציבור להתקשר אליה ולומר לה כי "מקומה בבית האסורים".

זועבי: "מייצגת את העמדות שלי"

"אני מייצגת את העמדות שלי - ובמקרה הזה את כל חברי הכנסת הערביים וגם את הקונצנזוס הערביים. מה שמונח כאן על הכף הוא חופש הפעילות הפוליטית של חברי הכנסת הערביים בכנסת", אמרה הערב ח"כ חנין זועבי בראיון מיוחד לתכנית "שש", שנערך במהלך הדיון הסוער בכנסת על שלילת זכויות היתר שלה.

"התגובות כלפיי הן אותן תגובות - אך לפחות כבר אין לי מאבטחים", אומרת זועבי. על יציאתו של המשט הלובי אמרה חברת הכנסת: "זוהי הוכחה שיש קונצנזוס עולמי על המשט. צריך להבין שאי אפשר לדכא מיליון וחצי פלסטינים בעזה".

חודש אחרי המהומה לה גרמה זועבי לפני כחודש, עם עלייתה לנאום על גבי דוכן הכנסת עם שובה ממשט ה"מרמרה", דנה הערב הכנסת בהמלצה לבטל את זכויות היתר של זועבי.

כבר בחודש שעבר היו אמורים חברי המליאה להחליט בין היתר אם לשלול מזועבי את הזכאות לדרכון דיפלומטי, את זכותה לצאת לחו"ל ולחייב אותה לשאת בעלויות של ייעוץ משפטי, אך יו"ר הכנסת ראובן (רובי) ריבלין דחה את הדיון. "הרוחות עדיין סוערות ברחוב היהודי והערבי והיועץ המשפטי הבהיר שהנושא עדיין נבדק על ידי גורמי החקירה", נימק אז ריבלין את החלטתו.

בל"ד: מאחורי הדיון עומד יצר נקם

ח"כ זועבי אמרה הבוקר בראיון לחדשות 2 באינטרנט, כי היא "עומדת מאחורי כל פעילות פוליטית שאני עושה ושעשיתי. להיאבק נגד הכיבוש זו שליחות הומניטרית ואתית. במצב דמוקרטי שפוי, עוד חברי כנסת היו צריכים לצאת נגד המצור - ולא נגד המשט".

"הגזענות ודיכוי זכויות הערבים משתקפת גם דרך החוקים", הוסיפה זועבי. "זו לא תקיפה רק נגד חנין זועבי, או בל"ד, או חברי הכנסת הערבים, זה התחיל הרבה קודם. ח"כ מיכאל בן ארי נותן את הטון ואת האווירה הגזענית. הוא מסכן כל אדם שחפץ בדמוקרטיה ובחיים חופשיים, ואני מגנה כאן לא רק על הערבים אלא גם על הישראלים. הכהניסטים שולטים כיום בכנסת".

זועבי ציינה כי היא לא נרתעת ומתכוננת למאבק לא פשוט. "אני מוכנה לשלם את המחיר ונאבקת בשביל לנצח", הדגישה. "אני בוחרת את המאבק לפי מה שאני מאמינה ודוגלת בו, ומבחינתי הערך הכי חשוב הוא חירות". עוד צופה זועבי כי ההחלטה לאשר את ההליכים נגדה לא רק שלא תצמצם את המחאה נגד ישראל, אלא רק תעורר תגובות חמורות הרבה יותר. "המאבק יתחזק" היא משוכנעת.

סיעת בל"ד פרסמה הודעה מטעמה בה היא מביעה תמיכה בזועבי. "יוזמת הכנסת לשלול את זכויותיה של ח"כ זועבי יחד עם מסע הרדיפה הפוליטית מהווים הקדמה לשלילת זכות הקיום של ההנהגה הערבית", נכתב בהודעה מטעמם. "יצר הנקם והיסטריה פוליטית עומדים מאחורי הדיון בשלילת זכויותיה", נכתב עוד.

רוצים לקבל עדכונים חמים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק 

הסתבכות בלב ים - סיקור מיוחד:

טורקיה מציגה: חיילי השייטת מדממים

סרטון חדש חושף: חמושים בנשק חם על הספינה

"פעיל השלום" מודה: "רציתי להיות שהיד"