חנין זועבי: "הכהניסטים שולטים בכנסת"

מליאת הכנסת תצביע היום על שלילת זכויות היתר של ח"כ חנין זועבי, בעקבות השתתפותה במשט הטורקי לעזה. בין הזכויות שיידונו: דרכון דיפלומטי וייעוץ משפטי בחינם. זועבי בראיון לחדשות 2 באינטרנט: "להיאבק נגד הכיבוש זו שליחות הומניטרית ואתית. ח"כ בן ארי מסכן כל אדם שחפץ בדמוקרטיה ובחיים חופשיים"

מליאת הכנסת תדון היום בהמלצה לבטל את זכויות היתר של ח"כ חנין זועבי (בל"ד) בעקבות השתתפותה במשט הטורקי לרצועת עזה.

כבר בחודש שעבר היו אמורים חברי המליאה להחליט בין היתר אם לשלול מזועבי את הזכאות לדרכון דיפלומטי, את זכותה לצאת לחו"ל ולחייב אותה לשאת בעלויות של ייעוץ משפטי, אך יו"ר הכנסת ראובן (רובי) ריבלין דחה את הדיון. "הרוחות עדיין סוערות ברחוב היהודי והערבי והיועץ המשפטי הבהיר שהנושא עדיין נבדק על ידי גורמי החקירה", נימק אז ריבלין את החלטתו.

ח"כ זועבי אמרה הבוקר בראיון לחדשות 2 באינטרנט, כי היא "עומדת מאחורי כל פעילות פוליטית שאני עושה ושעשיתי. להיאבק נגד הכיבוש זו שליחות הומניטרית ואתית. במצב דמוקרטי שפוי, עוד חברי כנסת היו צריכים לצאת נגד המצור - ולא נגד המשט".

"הגזענות ודיכוי זכויות הערבים משתקפת גם דרך החוקים", הוסיפה זועבי. "זו לא תקיפה רק נגד חנין זועבי, או בל"ד, או חברי הכנסת הערבים, זה התחיל הרבה קודם. ח"כ מיכאל בן ארי נותן את הטון ואת האווירה הגזענית. הוא מסכן כל אדם שחפץ בדמוקרטיה ובחיים חופשיים, ואני מגנה כאן לא רק על הערבים אלא גם על הישראלים. הכהניסטים שולטים כיום בכנסת".


בל"ד: מאחורי הדיון עומד יצר נקם

זועבי ציינה כי היא לא נרתעת ומתכוננת למאבק לא פשוט. "אני מוכנה לשלם את המחיר ונאבקת בשביל לנצח", הדגישה. "אני בוחרת את המאבק לפי מה שאני מאמינה ודוגלת בו, ומבחינתי הערך הכי חשוב הוא חירות". עוד צופה זועבי כי ההחלטה לאשר את ההליכים נגדה לא רק שלא תצמצם את המחאה נגד ישראל, אלא רק תעורר תגובות חמורות הרבה יותר. "המאבק יתחזק" היא משוכנעת.

סיעת בל"ד פרסמה הודעה מטעמה בה היא מביעה תמיכה בזועבי. "יוזמת הכנסת לשלול את זכויותיה של ח"כ זועבי יחד עם מסע הרדיפה הפוליטית מהווים הקדמה לשלילת זכות הקיום של ההנהגה הערבית", נכתב בהודעה מטעמם. "יצר הנקם והיסטריה פוליטית עומדים מאחורי הדיון בשלילת זכויותיה", נכתב עוד.

דוח איילנד: נעשו שגיאות - לא רשלנות

אתמול הגישה ועדת הבדיקה בראשותו של אלוף במילואים גיורא איילנד, שבדקה את תפקוד הדרג הצבאי במשט, את מסקנותיה לרמטכ"ל אשכנזי. הוועדה קבעה כי נעשו שגיאות לא מעטות חלקן בתחומים חשובים ובדרגים הגבוהים אבל לא מדובר ברשלנות. אמ"ן לא שם את טורקיה וארגון ה-IHH בעדיפות למרות ההידרדרות ביחסים בין שתי המדינות והכיסוי התקשורתי הנרחב של המשט, ולמרות שהיה ברור שממשל ארדואן עומד מאחורי האירוע.

לכן, כך על פי הדוח, נוצרה הערכת חסר לגבי ההתנגדות על הספינה, ולא הוכנה תוכנית חלופית למצב של התנגדות קשה. בנוסף, ברגע שנצפתה ההתנגדות המפקדים היו צריכים להבין שלא נותרו התנאים להמשך המבצע.בנוסף קבע הדוח כי התנהגותם של החיילים, שנאלצו להמשיך בתוכנית הראשונית הייתה ראויה להערכה ואפילו להערצה.

 רוצים לקבל עדכונים חמים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק 

הסתבכות בלב ים - סיקור מיוחד:

עכשיו זה רשמי: המשט האירני בוטל

לקראת משט הנשים: חיזבאללה מאיים

על המשט הבא: פעילי חיזבאללה

סרטון חדש: דם ואלימות על הסיפון

תיעוד חדש: המתפרעים נגד לוחם ללא נשק

טורקיה מציגה: חיילי השייטת מדממים

סרטון חדש חושף: חמושים בנשק חם על הספינה

"פעיל השלום" מודה: "רציתי להיות שהיד"