מחקר: הח"כים היפים מסוקרים יותר

אנשים יפים מקבלים זמן מסך רב יותר, את זה כולנו יודעים, אבל האם גם בסיקור הפוליטי זוכים הח"כים היפים לסיקור גדול יותר? התשובה היא כן, כך לפחות עולה ממחקר חדש של אוניברסיטת חיפה. למרות היופי של חלק מהח"כיות שלנו, הן עדיין שניות בכמות הסיקור לגברים, בעיקר הגנרלים במיל'

ח"כ אורלי לוי (חדשות 2)

ככל שהופעתם החיצונית של פוליטיקאים נאה יותר, תדירות הסיקור התקשורתי שלהם בטלוויזיה תעלה - כך עולה ממחקר חדש שנערך בחוג לתקשורת באוניברסיטת חיפה.

עורכי המחקר מציינים כי לא מדובר בהפתעה. "בני אדם נוטים להעדיף אנשים בעלי הופעה חיצונית נאה, כנראה שגם עיתונאים מושפעים מהמראה החיצוני", לדברי החוקרים.

המחקר, אותו ערכו ד"ר יריב צפתי, דנה מרקוביץ'-אלפסי וד"ר ישראל ויסמל-מנור, בוצע באמצעות דירוג הופעותיהם של הח"כים שלנו בשלושת ערוצי הטלוויזיה, התמקדה בעיקר במראה חיצוני, ופחות בפרמטרים אחרים כמו גיל או מעמד פוליטי.

על מנת לשמור על שוויוניות במחקר, מי שדירג את הופעתם של הפוליטיקאים היו סטודנטים הולנדים, שקיבלו לידיהם את תמונות הח"כים הרשמיות שמופיעות באתר הכנסת.

מהמחקר עולה עוד כי למרות שהפוליטיקאיות קיבלו ציון גבוה יותר על הופעתן, דווקא הגברים זכו לזמן מסך גדול יותר מהח"כיות שלנו. ההסבר: החשיבות הגבוהה שמייחסים אמצעי התקשורת לנושאים הביטחוניים, מה שגורם לפואד בן-אליעזר לקבל זמן מסך גבוה יותר מאורלי לוי למשל - לצערנו או לשמחתנו.

עורכי המחקר סיכמו כי "כיום אנשי יחסי ציבור וקמפיינרים, כמו גם הפוליטיקאים עצמם, יודעים שיש חשיבות רבה למיומנויות תקשורתיות. המחקר שלנו מראה שכיום גם מודעות להופעה החיצונית חייבת להיות חלק מהמיומנויות התקשורתיות, כי מסתבר שהיא עשויה להגדיל את ההצלחה התקשורתית של הפוליטיקאי".