ליברמן: אסור להתנצל בפני טורקיה

"פגישת ההתנצלות" בין ראש הממשלה לשר החוץ הייתה אמורה להתרחש הבוקר בשעה 10:00, נדחתה, אך לבסוף התרחשה והסתיימה כעבור כשעה. נתניהו התנצל בפני ליברמן והסביר שלא התכוון לעקוף אותו בעניין הפגישה החשאית עם טורקיה. ליברמן: "זה עניין מהותי ולא אישי"

פגישתם של ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר החוץ אביגדור ליברמן, התקיימה בצהריים לאחר דחייה של כשעתיים. בסביבתו של ליברמן מסבירים שהדחייה נעשתה "מסיבות טכניות". הפגישה ארכה כשעה וחצי.

רוצים לקבל עדכונים חמים נוספים על המשבר עם הטורקים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

הפגישה בין השניים נערכה על רקע המתיחות סביב פגישתו של השר בנימין (פואד) בן אליעזר עם שר החוץ הטורקי, וכן על רקע דיווחים על כך שישראל עשויה לשלם פיצויים לנפגעי המשט הטורקי לעזה.

נתניהו התנצל בפני ליברמן על כך שלא עודכן מראש על הפגישה שנערכה בין השר בן אליעזר לשר החוץ הטורקי, וניסה להסביר שמדובר טעות ולא בכוונה לפעול מאחורי גבו. ליברמן הבהיר לראש הממשלה כי מדובר מבחינתו בעניין מהותי ולא אישי, וכי החלטה מהסוג הזה "חייבת להתקבל בשיקול דעת, תוך שיתוף כל הגורמים המקצועיים".

ליברמן הזהיר את נתניהו שהתנצלות ישראלית בפני טורקיה, או הסכמה לשלם פיצויים, עלולות לפגוע במעמדה של ישראל באזור. בסיום הפגישה השניים הסכימו על כך שההתנהלות סביב פגישתו של בן אליעזר עם השר הטורקי הייתה טעות, וכן הצהירו שימשיכו לשתף פעולה יחד.

הפגישה חיממה או קיררה את יחסי המדינות?

הפגישה החשאית בין בן אליעזר לשר החוץ הטורקי מסמלת התחממות - או דווקא התקררות ביחסי המדינות? ככל שעובר הזמן מאז המפגש בבריסל נוספים עוד ועוד דיווחים על מה שהיה בפגישה, בעיקר בתקשורת הטורקית.

אתר העיתון "זאמאן" מדווח הבוקר כי שר החוץ הטורקי אחמט דאבוטוגלו הזהיר את שר התמ"ת בן אליעזר בפגישה, כי אם ישראל לא תיענה לדרישות טורקיה בעקבות אירועי המשט - היחסים בין המדינות עלולים להסלים. כדוגמא, על פי הדיווח, נתן שר החוץ הטורקי את המרחב האווירי של טורקיה.

לפי העיתון, דאבוטוגלו איים שאנקרה תסגור לחלוטין את המרחב האווירי, גם לטיסות אזרחיות מישראל. זאת לאחר שלמטוסי חיל האוויר ולטיסות צבאיות כבר אסור לטוס מעל המדינה.

לעומת זאת, העיתון הטורקי הנפוץ "הורייט" דיווח אמש כי ישראל אותתה לטורקיה שבכוונתה לפצות חלק ממשפחות נפגעי ספינת ה"מרמרה" ולהתנצל בפניהן. הדברים נאמרו, לפי הדיווח, במהלך הפגישה החשאית שנערכה השבוע בין השר בנימין בן אליעזר לבין שר החוץ הטורקי.

"תהיה פגישה שנייה אם הצד הישראלי ייקח צעד אחד קדימה בנושא הדרישות שלנו", אמר מקור דיפלומטי בכיר בטורקיה לעיתון. "אנו לא פוסלים על הסף אפשרות לפגישה נוספת בשלב זה".